Пик мајстор Греј: карактеристики, опис на крстот и слика

Карактеристики на расата на кокошките мајстор сиваДенес во оваа статија ние ќе се фокусира на претставник на месо, јајце кокошки на раса мајстор Греј, кој одамна е миленик на приватни одгледувачи на живина. Овие крстови имаат многу предности, вклучувајќи и обезбедување на целото семејство на месо и јајца, и тие се обдарени со одлични опстанок, ефективни во нивната одгледување и одржување. Што друго е толку добар Господар Греј

и дали овој крст има недостатоци?

Потекло на кокошки мајстор Греј

Расата на кокошките мајстор Греј беше изведена како резултат на макотрпна работа на француските одгледувачи. Го добиле името поради нивната боја - сиво-бел пердув. Главната цел на одгледувачите беше да се добие птица која совршено се вклопува во мали фарми, ќе биде скромен во грижата и храната и ќе се карактеризира со висока продуктивност. До денес, хибридниот хибрид е ангажиран во познатата компанија Хабард, која има свои филијали во некои земји во светот. Сепак, тие може да се сретнат и на други големи фарми за живина.

Пилешко мајстор Греј: опис на расата

Карактеристики на расатаПроизводителите го положуваат мајсторот Греј како месо-јајце крст. Како по правило, со соодветна грижа и исхрана до 6 месеци од својот живот, женката може да тежи до 4 кг, а мажот до 7 кг. Друга непобитна предност на крстот е способноста на кокошките да се носат, почнувајќи со три и пол месеци. Во просек, во рок од една година, една жена може да собере околу 300 јајца.

Врз основа на наведениот производител описи и осврти бројни земјоделците, треба да се забележи дека месото на крос-кантри толку нежно, но се потпреме. По вкус сличен на домашните кокошки, кој е високо ценет на пазарот. Голем волумен на бело диетално месо од градната коска го прави крстот погоден за хранење мали деца. Прилично целокупната и месна школка, исто така, имаат свои фанови.

Јајца оваа раса големи, секоја тежина варира 65-70 g, боја на школка е кафеава или крем. Земјоделците тврдат дека добивањето на тврдените 300 јајца годишно веројатно нема да функционира, но 200 е сосема реалистично. Можно е стерилноста на фармите за живина е неопходна за максимално производство на јајца. Но, главната цел на овој крос одгледување беше да се добие одржлива, скромен и Харди кокошки да ги задржи во приватна животната средина.

Опис на изгледот

Расата има неверојатно сиво-бела боја. Телото се менува меѓу белото и сивото перје. Оваа раса се карактеризира со широк, потемни, ѓердани околу вратот, како и темни крилја и опашка. Назад, моделот е едвај забележлив. Обетки со светло-црвена боја и сртот ја прават птицата елегантна и разнобојна. Птиците имаат исклучително атрактивен изглед, што може да се припише на друга предност на крстот.

Уставот на птица е доста голем и голем. Нозете со средна должина и моќни. Визуелно птицата изгледа здрава, силна и силна. Совршено развиена мускулатура.

Сумирање на овој дел, ајде кратко да ги опишеме главните описи на расата:

 • Голем фигура;
 • Нозете се масивни, со средна должина и имаат жолт метатарс;
 • Боен пердув бело-сив со црно;
 • Грбот и earlobes се минијатурни, обоени во светло-црвени тонови.

Предности и недостатоци на расата

Постапувајќи од декларираните описи и бројните позитивни одговори на земјоделците, можеме да ја издвоиме следнава листа предности на расата мајстор сива:

 1. Пик господар ГрејБрз сет на мускулна маса;
 2. Одличен вкус на месо;
 3. Економична потрошувачка на храна за 1 кг месо;
 4. Женките почнуваат да отечат, почнувајќи од 3,5-4 месеци;
 5. Висока стапка на производство на јајца за карпи од универзален тип;
 6. Големи јајца со одлични вкусови;
 7. Тие се скромен за грижа и одржување, при што изгледаат како обични домашни кокошки;
 8. Недискриминирачки во исхраната;
 9. Одлична стапка на преживување на пиле (98%) во споредба со бројлери;
 10. Добра безбедност на добиток, висок имунитет кон болести, издржливост кон промена на температурата;
 11. Карактерот е доста мирен и компатибилен. Вреди да се напомене дека претставниците на Магистер Греј не се конфликтни едни со други, а исто така живеат во мир со другите жители на фармата;
 12. Женките се крајно негувачки кокошки, за да можат да одгледуваат јајца од други видови и видови птици;
 13. Прекрасен изглед.

Недостатоци

Во однос на недостатоците, потоа откри само еден значаен - дома не постои начин да се добие потомството на овој прекрасен крст. Но, со оглед на демократската вредност на кокошките, овој дефект не е толку значаен.

Продуктивни квалитетиОпис на расата на кокошкиСтекнувајќи одличен Cross Master Grey, секој земјоделец не добива само декоративен додаток во неговиот двор, туку и исклучително продуктивен добиток. Како што рековме порано, кокошките за лежење почнуваат да лежат јајца од 3,5 до 4 месеци, што може да се спореди со кокошки од тип на јајца. Нешушките во просек изнесуваат 2 јајца за 3 дена и тоа за 7 до 8 месеци, по што почнуваат да се залепат. Јајцата се големи.

За разлика од Адлер крстот, Господар Греј е одличен слој и многу грижливи мајки. Тие навремено kvolchut, седат потребното количество на време на јајца, како и се грижат за кокошки. Но, вреди да се напомене дека потомството се дегенерира и се потпира на еден од родителите.

Одличната продуктивност на расата на кокошките Master Master покажува во смисла на збир на мускулна маса. Максималната тежина на жената е 3 кг, петелот е 7 кг. По правило, слојот не може да тежи повеќе од 2,9 кг, а петлите се со големина од 6 кг. Телото е густо и еластично, но и покрај тоа, месото е нежно, со малку масти, пријатно за вкус и има пријатен мирис. Мал број на одгледувачи забележуваат формирање на масни наслаги на ѕидовите на внатрешните органи, што, секако, се должи на претерано прелевање на птицата.

Хранење

Кучињата мајстор сиви не треба одредена диета, прилично балансирана исхрана, која ги вклучува сите потребни супстанции. Ако земјоделецот не сака да расте на крстот на ист начин како бројлери, тогаш во исхраната нема потреба да се додаваат посебни адитиви за зголемување на телесната тежина.

Во секојдневната исхрана мора да има:

 • Како да се одгледуваат пилешкоКреда, смачкана eggshells, школки;
 • Жито;
 • Резан зеленило;
 • Пченка, тиква, моркови и друг зеленчук;
 • Рибино брашно.

Кокошки и до еден месец треба да бидат обезбедени со подобрена исхрана протеини и билки. За нивното гоење, можете да ги користите фуражните слоеви. Ако исхраната на кокошки да се направи проектот храна за бројлери, тие брзо почнуваат да се добие мускулна маса, но тоа нема да биде.

Од еден месец и половина кокошки може да се додадат во земјата зрно. Неопходно е да се земат предвид брзите стапки на раст на крстот, зголемување на потрошувачката на храна. Следете ја пресметката на 1,5 кг храна за 1 кг на собраната телесна тежина. За да се спречи инхибиција во развојот или губењето на телесната тежина на кокошки, тие треба да се хранат навремено и да не останат гладни. Се препорачува да се прелива повеќе храна, така што малите деца секогаш имаат слободен пристап до храна.

Возрасни примероци на мајстор Греј треба да јадат двапати дневно. Во утринските часови и во вечерните часови, тие мора да бидат снабдени со сува храна. Во попладневните часови - зелена или каша. Најоптимална верзија на содржината на птицата, кога областа за прошетка е снабдена со свежа трева.

Претставниците на мајсторот Греј раса се одликува со нивната непретенциозност и одлична приспособливост кон неповолни услови на животната средина. За нивно успешно одгледување треба да се разгледаат следниве правила:

 • Карактеристики на расата на кокошкиШталата секогаш мора да биде сува, чиста и добро проветрена;
 • Нивното живеалиште треба да биде опремено со бањи со песок;
 • Птицата е голема, па му треба повеќе простор. Како по правило, за 10 квадратни метри не треба да има повеќе од 20 лица;
 • За да се обезбеди одлично поставување на јајца во текот на целата година, баранот мора да биде изолиран и опремен со дополнителни извори на топлина;
 • Птицата нужно мора да биде опремена со гнезда и гнезда. Приближните димензии на гнездото треба да бидат како што следува: ширина - од 35 см, и должина до 40 см.

Сите карактеристики на грижа и одржување се диктирани од големината на птицата. Инаку, грижата за птицата е слична на грижата и за другите слоеви.

Се надеваме дека нашата статија стана корисна за вас. Со среќа во вашиот напор!

Пилешки раси мајстор сива
Господар Греј правила за одгледувањеОпис на расата на кокошкиКоја е особеноста на расатаКокошки мајстор сиваКоја е особеноста на расатаКако да се задржи кокошката на сивиот мајсторОпис на мајстор сиви кокошкиХранење пилешкоПравила за одржување на кокошките на мајстор ГрејРедот за хранење на пилешкото
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Месо раси на кокошки: име, опис и сликаМесо раси на кокошки: име, опис и слика
Најдобра раса на кокошки Месо на јајце насока: опис и сликаНајдобра раса на кокошки Месо на јајце насока: опис и слика
Несуски: името на расите на кокошки, со фотографии и описиНесуски: името на расите на кокошки, со фотографии и описи
Пик мајстор Греј: детален опис на расатаПик мајстор Греј: детален опис на расата
Ретки кокошки од раса од јајце-месо BarnevelderРетки кокошки од раса од јајце-месо Barnevelder
Кокошки Херкулес: карактеристики на раса, предности и недостатоциКокошки Херкулес: карактеристики на раса, предности и недостатоци
Москва црна раса на кокошки: описМосква црна раса на кокошки: опис
Бојлер. Опис на расата и карактеристиките на содржинатаБојлер. Опис на расата и карактеристиките на содржината
Пилешко ломоно кафено: препораки за нега и одржувањеПилешко ломоно кафено: препораки за нега и одржување
Птици на родонит: опис и карактеристики на расатаПтици на родонит: опис и карактеристики на расата
» » Пик мајстор Греј: карактеристики, опис на крстот и слика
© 2022 AjLota.com