Москва црна раса на кокошки: опис

Боја на кокошкиМеѓу бројните видови на живина, московската црна раса на кокошки се смета за една од најпопуларните. Се одликува со одличната продуктивност и се однесува на високо ефикасни дестинации за животно месо и јајца. Денес, расата се одгледува во колиби, куќи за домаќинства и куќи. Поради разновидноста

, скромен во грижата и брзо прилагодување на климатските карактеристики на теренот, ова пилешко е идеално за домашните фарми.

Историјата на црни кокошки започнала релативно неодамна, а татковината на расата била Русија. Одгледувачите на фармата за живина во Братск, заедно со научници од Московската земјоделска академија, напорно работеа на одгледувањето. Тимот потроши многу напор и време за да извади таква универзална живина со висока продуктивност и отпорност на сите видови болести.

Во процесот на изведените изведуваат премин различни раси на кокошки, вклучувајќи Yurlovsky гласно кокошки Leghorn, раса на Њу Хемпшир и други. Резултирачките хибриди беа повторно прекрстени за да го постигнат посакуваниот резултат.

Студиите беа спроведени директно на московската државна фарма, поради тоа што птиците почнаа да го нарекуваат Москва црна. Научниците мораа да потрошат многу напор и околу 10 години да изнесат универзално животно со одлични перформанси на месо и јајца и продуктивност. Официјалната регистрација на "Москва црно" како посебна раса се одржа во 1980 година. Многу луѓе сметаат дека црни кокошки се најраспространети и популарни.

Важно е да се забележи фактот дека московската црна раса на кокошки е поделена на неколку подвидови. Денес има околу пет. Но, поради продолжување на размножување активности продуктивноста на видовите е значително намалена.

Според официјалните изјави, пилешкото може да донесе повеќе од двесте јајца годишно, што е заслуга за премин со италијанските предци. Добар квалитет на месо птицата доби од раса Њу Хемпшир.

Надворешни карактеристики

Карактеристики на расатаИ покрај тоа што кокошките никогаш не биле упатени на декоративни животни, московскиот црн изгледа едноставно неверојатен. Поради издолженото тело, дебели и долги доволно шепи од темна боја, птицата има благодатно изглед. Уставот е пропорционален и има одлична мускулатура. Широката глава се истакнува на позадината на трупот, а масивните гради напредуваат напред. Краток врат е покриен со дебела грива.

Малиот чешел во форма на лист се смета за доблест на црни кокошки. Петлите се малку поголеми од кокошки. Клунот е црно и свиткан надолу. Портокал очи се истакнува со црн земен. Во ретки случаи, очите се насликани со црвена боја. Крилата имаат просечна должина.

Од името може да се сфати дека црни кокошки можат да имаат само темна боја. Но, понекогаш машки претставници имаат сенф-златни точки. Младите во повеќето случаи се изложуваат црно. Густите перја се одлични во непосредна близина на телото, така што во студената сезона птицата не се замрзнува.

Некој мисли дека пилешко со бели перја е исто така еден вид црно-црвено пилешко месо, но ова е посебен подвид наречен "Москва бело". Овие поединци имаат бела или кремска нијанса, иако другите надворешни карактеристики се речиси идентични.

Москва црна раса на кокошки: опис и карактеристики

Исхрана на црни кокошкиКако што споменавме погоре, црвените црни кокошки се издвојуваат за нивната неверојатна продуктивност. Тие се откажуваат од двесте јајца годишно и 2,5 килограми чисто месо од пилешко и 4 килограми месо од петел. Според статистичките податоци, возрасен петел од црна московска раса тежи 500 грама помалку од претставниците на фармерската фарма. Месните производи се познати по својот незаменлив вкус и високата брзина на готвење.Некои претставници на овој вид имаат една единствена карактеристика во вид на црно месо во областа на колкот.

Модар патлиџан доста добро. Кокошка може да носи 200-210 јајца годишно, а ако нејзината исхрана содржи витамини и хранливи материи, овој број ќе расте многу пати. Ако храната е неурамнотежена, нема да има добра продуктивност во однос на јајцата. Тежината на едно јајце од црно пилешко достигнува 60 групи, а школка може да има различни нијанси, од беж до кафена боја.

Како да се задржи црно пилешко во Москва

Со цел да се зголеми продуктивноста за чување на таква раса од живина, мора да се води сметка за соодветни услови за живеење, правилна исхрана и нормална температурна рамнотежа. Во принцип, овие животни се одликува со одличен издржливост и мирен карактер, така што нивното чување во домашна средина не е толку тешко како што изгледа на прв поглед. Пилешкото брзо се вкоренува во фармата и се прилагодува на сите услови. Сепак, при одржување на расата, треба да обрнете внимание на неколку важни точки:

  • Црни кокошкиНе прави високи огради, затоа што поради слабите крилја птиците практично не летаат. Ако има висока ограда, тие нема да можат да летаат над оградата;
  • За да се осигурат нормални климатски услови на подот на копра, треба да се стават слама, лисја, струготини или тресет. Со таков отпад, нивото на влажност ќе остане нормално, а температурата ќе остане оптимална во секоја сезона. Важно е да се забележи фактот дека присуството на микроорганизми во птичјиот отпад ја зголемува температурата на сламата до 30 степени, што обезбедува стабилно загревање во текот на студената сезона. Во овој случај, нема да има потреба за загревање на просторијата;
  • Црни кокошки во Москва бараат стабилна и урамнотежена исхрана. Тие јадат многу повеќе од обичните јајца кокошки (околу 20 проценти повеќе), но помалку од кокошките од месо. Секој ден птицата може да јаде до 130 грама храна;
  • Главните состојки на исхраната треба да бидат зеленчук и билки, мешани сточна храна, пченкарен месо и разни корења;
  • Секогаш чувајте чиста вода за пиење во куќата. Постојано проверувајте ја неговата состојба и волумен. Познато е дека птиците пијат многу, особено во летната топлина;

Добрите и лошите страни на расата

Москва црна птица има многу предности. Но, за разлика од нив, има недостатоци. Меѓу предностите може да се идентификуваат:

  1. Опис на раса од пилешкосмирен карактер. Птицата брзо се среќава со други домашни животни, вклучувајќи и претставници на други раси, останува смирен. Нема да има борби меѓу птиците;
  2. издржливост. Овие кокошки со јајце месо имаат одлична издржливост, така што тие брзо се прилагодуваат на какви било услови на животната средина и мирно ја пренесуваат промената на домот. Во вториот случај, продуктивноста не се намалува;
  3. скромен за избор на храна. Црните кокошки јадат сè што им се нуди. Месо и производи од јајца се вкусни.

Во листата на минуси е да се постави отсуство на мајчиниот инстинкт, но овој проблем е карактеристичен и за другите раси.

Совети за чување на пилешко

Искусни земјоделци се препорачува да започне хранење птици со сложена храна од првите денови од животот. Но, важно е да се разбере дека слабоквалитетната храна честопати станува причина за смрт на животните, па затоа е подобро да се готви храна сами.

Добро решение ќе биде внимателно зрно мешавина од пченица, јачмен или пченка. Исто така во составот може да се додаде варен компир, кој ќе ја олесни храната. Да се ​​направи раширеност користејќи трици.

Како храна можете да користите цели зрна и разни корисни адитиви, вклучувајќи креда, cockleshells, premixes, тетравит и треска масло од црн дроб. Таквите состојки ќе им овозможат на птиците да донесат големи јајца со одлична школка. Во исхраната, исто така, мора да има различни билки и зеленчук (тиквички, цвекло, тиква и други).

Со неправилно хранење, птицата може да стане дебела и да престане да носи јајца. За да се избегнат ваквите последици, подобро е да додадете трици за храна, бидејќи тие ја намалуваат содржината на калории во добиточната храна, оставајќи го оптималниот волумен.

И покрај тоа што пилешкото не покажува високи барања за услови за живот и температурни услови, обезбедувањето на топлина во живината нема да биде излишно. Со добро затоплување, птицата може да ја преживее најстудената зимска сезона.

При купувањето на првата група кокошки, треба да се однесувате на докажани фармери, по можност да учествуваат во создавањето на расата. После тоа, можете да расате птица дома. Ако купите пилиња од непроверени купувачи, ова може да доведе до разочарување и непотребни трошоци.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Најдобри јајца раси за кокошки за поставувањеНајдобри јајца раси за кокошки за поставување
Пик мајстор Греј: карактеристики, опис на крстот и сликаПик мајстор Греј: карактеристики, опис на крстот и слика
Несуски: името на расите на кокошки, со фотографии и описиНесуски: името на расите на кокошки, со фотографии и описи
Ретки кокошки од раса од јајце-месо BarnevelderРетки кокошки од раса од јајце-месо Barnevelder
Кокошки Херкулес: карактеристики на раса, предности и недостатоциКокошки Херкулес: карактеристики на раса, предности и недостатоци
Бојлер. Опис на расата и карактеристиките на содржинатаБојлер. Опис на расата и карактеристиките на содржината
Содржина на раса на кокошки на ПавловСодржина на раса на кокошки на Павлов
Опис на расата на кокошките на АдлерОпис на расата на кокошките на Адлер
Кокошки Маран Опис и карактеристикиКокошки Маран Опис и карактеристики
Опис на бели кокошки Leghorn двојкиОпис на бели кокошки Leghorn двојки
» » Москва црна раса на кокошки: опис
© 2022 AjLota.com