Најдобри јајца раси за кокошки за поставување

Раси кокошкиНеодамна, повеќето фармери ги ценеле сите позитивни квалитети на кокошките и нивните предности во однос на другите живина. Многу раси кокошки не се скромен, тие не бараат големо внимание дома, меѓутоа, редовниот прием на јајца и месо не може, но ве молам одгледувачите.

Раси на кокошки

Кокошки од видови на јајца, што е подобро? Пилешки одгледувачи реагираат на ова прашање приближно на ист начин. Најдобрите раси на кокошки земјоделци разгледуваат неколку видови, кои вклучуваат:

 • Ломан Браун;
 • Белата раса на кокошки;
 • Leggorn;
 • Кучинскава годишнина;
 • Adlerskaya сребрена;
 • Хејсекс Браун;
 • Лохман Браун е кафена раса;
 • Tetra C L;

Опис на карпите

До денес, перформансните карактеристики на расите на кокошките не се постојано подобрени. Преку обиди и грешки земјоделците одбраа некои од најпосакуваните раси за кокошки за поставување.

Избор на кокошки за носењеЛоман Браун Тие можат да носат околу 320 јајца годишно. Тие сметаат дека тоа е добар вид на јајца. Сексуалното созревање во оваа раса се јавува на возраст од 133-135 дена, при што тие се целосно подготвени за пубертет. Активниот период на oviposition трае околу 80 недели. Јајцата се големи, тежи 63 грама.

На крајот на периодот на овуполизација, птицата обично се испраќа до колење, бидејќи продуктивноста е значително намалена. Вгнездување на оваа раса исклучително тврд, околу 98% се безбедно расте.

Во изгледот тоа е живина со средна големина со златно-кафеави пердуви, понекогаш забележани се црни точки. Како и обично, петли се поголеми од кокошки, тие се црни и бели.

Раса на кокошки Бело најмногу сакан од земјоделците. Од многумина се смета дека е најшироко раса на кокошки. За една година, една кокошка може да отстрани околу 340 јајца. Тежини се мали, не надминуваат 2 кг, петли 3 кг. Јајца произведени од оваа раса се големи, жолт жолчка од заситени портокалови бои. Сексуалното созревање во оваа раса се јавува на 130-135 дена од животот.

Бојата е претежно бела, со светлоцрвен гребен и бели обетки. Во текот на животот на овие кокошки, бојата на шепите се менува од светло-златни до времето кога имаат синкава нијанса.

Leggorn дојде во Русија од Италија во 1925 година. Модар патлиџан е прилично висок, едно пилешко може да уништи околу 220-230 јајца годишно. Тежината на тежината е средна, женките се 2300 грама, мажите имаат околу 2800 грама. Кокошките на Лигорн преживуваат, околу 90% растат кај возрасни. Едно младо пилешко може да носи јајца на возраст од 4 месеци. Leggorns доаѓаат во различни бои: од црно-бело до златно, бакарно кафеаво, па дури и темно сино.

Кучинскава годишнина Разновидни кокошки не се одгледуваат од страна на земјоделците како раса од јајца и месо на птица. Модар патлиџан е околу 200 јајца годишно, пубертетот доаѓа на 180-тиот ден од животот. Мажјаците имаат тежина од 4 кг, женската е малку помала. Јајца тежи 60 грама, големи, со кафеава боја школка. Боите се многу различни, од црна до бакарно-црвена боја. Карактеристични модели на пердуви.

Adlerskaya сребрена Овој слој првпат бил одгледуван во Адлер, кој се смета за раса од јајце-месо. Редовниот раст на месото не влијае на поставувањето јајца на птиците од овој вид. За една година, овој претставник на раса урива околу 180 јајца. Тоа е прекрасна сребрена боја птица, со црни дамки во вратот. Се одликува со мирољубив карактер, агресијата е отсутен.

Хејсекс Браун мали поединци, и да се разликува машкиот од женката може да биде веќе на првиот ден од животот. Пух петелот е полесен од пената на кокошки, а тежината се разликува од првите денови. Комплетот на овие птици е доста густ, иако тежината е мала. Најчесто имаат бакарна боја, понекогаш има бели импрегнации. Природата е мирна, заедно со претставници на други раси, не ја делат кокошката. Пубертетот се јавува на 20-та недела од животот, јајцето е високо, околу 300 јајца годишно. Примероци од големи димензии, тежина достигнува 65-70 гр, школка е густа, бела или кафеава.

Кокошки за хранењеЛохман-Браун се однесуваат на типот на јајце-месо од пилешко, по име не е тешко да се претпостави дека расата има кафеава боја. Брзо се навикне на новите услови за притвор, не бараат посебни услови за притвор. Целосен пубертет се јавува во 5-5,5 месеци, производството на јајца е големо, околу 300 јајца годишно. Јајцата се големи, со тежина до 62 g, обвивка од кафеава боја.

Tetra C L апсолутно не склони кон дебелина. Птицата е малку несмасна, има мирен, мирољубив карактер, е пријателска со "соседи" и многу ретко организира препирки. Целосен пубертет се јавува по 4,5 месеци, првите јајца не се многу големи, не повеќе од 50 грама во тежина. Како што растеш, јајцата се зголемува и може да достигне 70 g. Јајцето е високо, околу 300 јајца годишно. Јајце-школка е густа, кафеава во боја.

Карактеристики на содржината и одгледувањетоСите горенаведени видови на кокошки тоа се смета за чистокрвни, па има неколку совети за правилно да се грижите за нив. Изгледот на кокошките и самиот поставување јајца директно зависат од условите на притвор. Познато е дека на претставниците на овој тип, кои се дневна стапка на есенцијални витамини, дури и жолчка од јајце заситени портокалова боја, и се јајцата се многу поголеми.

За правилно уредување на идниот дом на чистокрвна живина потребно е да се земат предвид неколку важни аспекти:

 1. Кокошки за хранењеТреба да се следи температурниот режим;
 2. Правилно изберете ја големината на собата;
 3. Правилно се изгради системот за вентилација;
 4. Правилно изберете извори на осветлување;
 5. Правилно опремување на пештерите;
 6. Правилно опремување и организирање колибри и алкохоличари;

На ниска температура, птицата може да добие смрзнатини, производството на јајца значително ќе се намали. На високи температури, кокошките за носење ќе почнат да носат јајца со многу тенка школка, па дури и целосно без школка.

Искусни одгледувачи препорачуваат со посебна грижа за пристап кон изборот на простории. Се препорачува секое лице да издвои најмалку 0,5 метри простор. Подот цементирање не се препорачува, бидејќи птицата може да се исуши шепи во студената сезона. Најдобро е да се направи најголемиот дел од подот или дрвена.

Наједноставно решение во опремата за вентилација е прозорецот. Во топла сезона не може да се затвори, ова ќе обезбеди проток на свеж воздух. Во зима, прозорецот ќе се затвори цело време, со што ќе се заштеди топлина во куќичката.

Од правилното осветлување директно зависи од поставувањето на јајцето на птицата. Кога поединецот ќе почувствува, ќе му треба 12-часовен светлосен ден. Најдобрата и најекономичната опција ќе биде конвенционалната сијалица.

Да уште еднаш не го загревајте пилешкото кокошарник, одгледувачите препорачуваат поставување на легло на подот. Ќе ја апсорбира вишокот на влага што ја ослободува птицата. И во зима ѓубрето ќе го поддржи температурата во конакот е околу 32 степени Целзиусови.

Присуството на кокошки и гнезда во конакот е задолжително. Овие претставници на живина не се во состојба да спијат на земја и да носат јајца дека ќе бидат поудобни во гнездото. Потребно е правилно да се пресмета должината на столбовите за седалото. Секој поединец мора да има најмалку 30 см слободен простор.

Како да ја нахрани кокошката

Плодност и зголемување на телесната тежина директно зависи од правилното хранење. Иако кокошки и се смета за еден од најпознатите Харди видови на домашни птици и ги хранела речиси сè: белешки, плевел од градината, uneaten храна од кози, свињи и овци. Изборот на правилниот начин на исхрана е многу неопходен.

Во прилог на општо прифатената исхрана во форма на жито, на кокошки треба да им се даде зеленчукова и животинска храна. Протеините, јаглехидратите се неопходни за поставување на јајца на кокошки.

Каков вид на раса се најдобри слоевиНепотребна компонента во исхраната на кокошки ќе има различни адитиви, на пример, семки од сончоглед, тиква, мешунки, торта. Често се должи на недостаток на калциум кокошки страдаат од разни болести, па кокошки диета е потребно за да додадете некои кршен креда, пепел, сол.

Не можете да направите без зелена храна. Треба неопходно да се даде трева. Ова ќе помогне да се добијат недостасува минерали, витамини и влага, толку неопходни за кокошки на клеточно ниво.

Кокошки како копра, млади грашок пука, зелена салата лисја, коприва. Во зима, на кокошки се нудат билни сено, кое е претходно собрано од летото.

Можете да додадете ситно сецкан зеленчук и овошје во главната храна. Во зима ова исхрана ќе биде незаменлива.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Кокошка за поставување: како да се задржи домаКокошка за поставување: како да се задржи дома
Како да го одредите сексот на испилување на пиле од јајце?Како да го одредите сексот на испилување на пиле од јајце?
Одгледување кокошки дома. Совети за почетнициОдгледување кокошки дома. Совети за почетници
Карактеристики на расата на кокошки СусексКарактеристики на расата на кокошки Сусекс
Најдобра раса на кокошки Месо на јајце насока: опис и сликаНајдобра раса на кокошки Месо на јајце насока: опис и слика
Најдобрите раси на декоративни кокошкиНајдобрите раси на декоративни кокошки
Несуски: името на расите на кокошки, со фотографии и описиНесуски: името на расите на кокошки, со фотографии и описи
Кокошки Херкулес: карактеристики на раса, предности и недостатоциКокошки Херкулес: карактеристики на раса, предности и недостатоци
Тежина на јајце кокошката, колку тежи грам без школкаТежина на јајце кокошката, колку тежи грам без школка
Која птица е синото јајцеКоја птица е синото јајце
» » Најдобри јајца раси за кокошки за поставување
© 2022 AjLota.com