Кокошка за поставување: како да се задржи дома

Поставување кокошка ФотоСелата се поволно опкружување за развој на домаќинството. Како живина, најчесто се одгледуваат кокошки. Ова е разбирливо, бидејќи тие растат брзо и добиваат тежина, па можете да ги добиете сопствените јајца од еден-годишен млад. Ако ја одберете вистинската раса, тогаш во иднина можете да додадете месо на јајцата. Пилешко - скромен птица, но јајцата не биле преведени на маса, треба да се грижи за добра пилешко кокошарник.

Раси кокошки

Целта на секој извршен директор е висока продуктивност во текот на целата година. За да не се создаде фрустрација во поставувањето слоеви, изберете вистинската птица раса. Таа мора да има силно здравје за да обезбеди јајца и да толерира сериозни зими. Најдобра раса на кокошки се следниве.

 • Ломан Браун

Оваа раса е една од најпопуларните меѓу руските одгледувачи. Тоа беше ценето поради неговата високо производство на јајца - до 300 јајца годишно. Репродуктивниот систем станува зрел до возраст од пет месеци, а високите индекси продолжуваат до 3 години. Расата има силен имунитет, стапката на преживување е 98%. На болести и тешки зими е стабилна. Пренесува големи јајца до 80 g. Во овој случај, можете да заштедите на строг - живината не јаде повеќе од 130 грама дневно.

 • Хејсекс

Расата била донесена од Холандија. Пилешкото тежи два килограми. Сеидбата е подготвена од стари 6 месеци, стапките на производство на јајца постепено се зголемуваат. Бројот на поставени јајца зависи од бојата на птицата. Значи, бели кокошки дадат до 290 јајца годишно, Сивата или кафеава птица ја надмина оваа бројка за 30 парчиња. Ова се должи на фактот дека белците се повеќе чувствителни на студ, така и за греење, тие трошат екстра енергија, што се одразува на нивото на производство на јајца. Јајцето на карпата тежи од 65 до 80 грама, има силна школка, што е добар показател за транспортот.

 • Pushkinskaya motley раса на кокошки ФотоПушкиновиот шарен

Оваа раса има светла декоративна боја, која совршено ќе ја красат секоја фарма. Високо производство на јајца - 315 парчиња и тежи `75 природата на кокошки не претрупан, воздржани, но многу горд, кој е полн со конфликти, ако се чува заедно со другите раси. Со обезбедување на добра заштита, кокошки преживеат до 99% на сите поединци, возрасната популација умира често - 95% преживување.

 • Кучинскава јубилејна раса на кокошки сликаКучинскава годишнина

Оваа раса добро се поднесува од ладни зими. Расте и се развива брзо, се смета за универзална. Може да се користи како раса за производство на јајца, бидејќи може да уништи до 240 парчиња. Исто така е поволна како живина од месо, бидејќи се одликува со високи стапки на зголемување на телесната тежина. Со добра нега, кокошките преживуваат речиси сè. Репродуктивниот систем се развива до 5 месеци.

 • Фотографија на нозетеLeggorn

Подготвеноста за уривање на јајца е постигната за 5 месеци. За една година може да донесе до 230 парчиња, една копија тежи 60 г. Бела силна школка. Пилешко бара од условите за притвор, затоа што не толерира температурни промени. Кога е ладно, тоа го намалува производството на јајца, ако не обезбеди удобни животни услови.

Содржина на кокошки за носење дома

Слоевите на кокошките нешта домаГоренаведените раси кокошки не се отстранети особено за ладни клими. Тие се скромен, сепак, во удобни услови и погодно место, остро го зголемуваат производството на јајца. Често носат кокошки заедно со други домашни животни, со ова соседство тие се чувствуваат добро. Но, во согласност со правилата за санитарни и хигиенски стандарди, таквата одлука е погрешна, тие треба да бидат сместени во посебна куќа.

Изградба на пилешко кокошарник

Пилешко кокошарник со свои раце за 10 кокошки ФотоСобата за кокошки треба да се состои од куќа и одење пенкало, кој се придружува кон него. Територијата за градење на пилешко кокошарник е селектирана сува без нацрти. Куќата за слоеви не се наоѓа во низините, каде што веројатноста за поплавување е висока. Куќата на птици е оградена со ограда или мрежа, која ќе помогне да се заштити добитокот од предатори кои се обидуваат да влезат во нивната куќа.

Според правилата на градење на пилешко кокошарник, висината не треба да биде повисока од 1,8 m, со цел да се спречи намалување на температурата во ладна: под 15 степени не треба да биде. Систем за вентилација едноставно - можете да дозволите користење на конвенционални прозорци. Но, попогодна опција може да биде качулка со можност за затворање. Тоа е во состојба да го контролира протокот на свеж воздух и да се спречи нацрти.

Аранжман на пилешко кокошарникНа подот се постават легло од сено, лисја, слама, струготини од дрво. Таа служи како покривка на подот. Понекогаш е направена од дрво или глина. Во ладно време ќе биде потребно дополнително затоплување. Ако тоа не е во плановите на дебелината на отпадот е зголемен, како резултат Излегува не помалку од 55 cm. Легло материјал создава ферментација, затоплување на воздухот.

Во текот на изградбата на пилешко кокошарник во предвид дека секој поединец мора да биде простор: на пример, 1 метар квадрат обично е ставен најмалку 5 кокошки.

Треба да се носат, птиците треба добро осветлување. Затоа, со намалување на светлината, неопходно е да се организира дополнителен извор на светлина. Тоа треба да биде светло не помалку од 13 часа.

Пилешко конопчиња нестлесни сликиВажно! Неопходен услов за зголемување на бројот на часови светлина е завршувањето на процесот на вршење на секоја птица.

Во кокошарната куќа тие организираат пештери од столбови во дијаметар 4-6 см. Тие се наоѓаат спроти прозорецот, над подот за 80-120 см. Должината зависи од бројот на птици. Секој е 20 см. Растојанието помеѓу гнездата е повеќе од 35 см.

Гнездото е наредено на мало растојание од подот, за ова се погодни дрвени кутии. Полнењето е слама или сено.

Количка сликаВо куќата мора да има две врати - еден за сопственикот, а другиот за кокошките, со кој тие влегуваат во куќата. Дупката за премин на кокошки не надминува 40 cm во дијаметар. Таквата мала големина ќе помогне да се загрее просторијата.Внесувачи - задолжителен атрибут на кокошарницата. За да го направите ова, неопходно е да се соберат долги, тесни кутии.

Нивната зграда во зависност од бројот на кокошки на основа на тоа што мора да се 10 см. Како алкохоличари се мали волумен капацитет од 5-6 литри.

Исто така е неопходно да се организираме "Бања" за спречување на паразити. Поставуваат кутии полни со еднакви пропорции:

 • Пепел,
 • Песок,
 • Клеј.

Задолжителен услов за одгледување птици е чистота. Неговото одржување ќе го спречи појавата на заразни болести, што ќе влијае на појавата на јајца. Тие имаат заштитен филм, кој ви овозможува да заштедите по уривањето, така што тие не се мијат.

Како да содржат птици во кафези

Кокошки во кафези дома сликаОвој метод на одгледување и чување кокошки беше усвоен од страна на приватни одгледувачи од големи фарми. Ако мал број на кокошки треба да се чуваат во летниот престој, изградбата на голема пилешка кокошарница е ирационална. Поекономично е да се одгледуваат во некоја друга просторија или во штала со други домашни животни.

Употреба на клетки за постојан престој на кокошки ќе помогне да се спаси добитокот од инфекција со инфекции кои произлегуваат од контакт со други животни. Птиците не заземаат многу простор и се под будното око на сопственикот.

За време на одење кокошка може да се постават јајца во птичарникот и сопственик ќе мора да се погледне за нив, а во ќелијата не мора да се направи. Покрај тоа, трошоците за добиточна храна се намалуваат, бидејќи птиците трошат малку енергија во седење во кафез. Можно е брзо да се идентификува инфицираната личност.

Недостатоци на чување на кокошки во кафези следново:

 • Кокошки во кафези сликаА седентарен начин на живот го намалува имунитетот, го нарушува метаболизмот и се појавува кршливоста на коските.
 • Лошо здравје, исчезнување, намалување на производството на јајца.
 • Отсуството на сончева светлина предизвикува недостаток на витамин Д, кој влијае на квалитетот на јајцата.
 • Не природна храна - постои недостаток на витамини и хранливи материи кои птицата добива во употребата на инсекти и свежи билки.

Мешани

Мешана содржина на кокошки ФотоЗа да се минимизираат негативните ефекти од содржината на кокошки во кафези многу одгледувачи имаат прибегнаа кон мешани содржина: зима птици во кафези, во лето - во Програмата за бесплатен движат. Во секој кафез ставете кори и пијалок.

Некои одгледувачи прават дизајни со наклонет под. Ова ја олеснува грижата и им помага на јајцата да се тркалаат во посебно место - корито.

Содржина на кокошки во текот на зимата

Содржината на кокошки во зимаЗимата често станува тест време за одгледувачи. Да се ​​задржи на населението на пролет безбедно, без било каква загуба на производството на јајца, тоа е потребно да се подготви за овој период и да се разгледа некои правила за чување кокошки во зима. Грижата за птици вклучува:

 • Употреба на дополнителни комплекси на витамини и микроелементи за време на лизгањето.
 • Во зима изолирани куќа живина, ја затвори вратата за кокошки, подот прекриени со дебел слој од ѓубре.
 • Ако зимата е многу студена, во кокошката за пилешко се инсталираат дополнителни извори на топлина.
 • Организира секојдневно проветрување на просторијата без нацрти.
 • Опремнете дополнително осветлување.
 • Водата за пиење треба да се загрее.
 • Во зима, во првата половина од денот, сочна храна е прикажана, во втората - жито.
 • Ако улицата не е многу студена, можете да излезете на прошетка.

Благодарение на зголеменото внимание на кокошките во зима, овој период ќе помине без проблеми. Многу е важно да се одржува чистотата во кокошарната куќа за да се спречат појава на епидемии.

Поставување слој

Кокошките јадат сликиЗа да се осигура дека поставувањето на јајцата е на високо ниво, неопходно е хранењето на птиците да биде избалансирано и правилно. Процесот на хранење не е тежок: тие користат жито, минерални суплементи, мешана храна, зеленчук и зеленчук. Нелјушки добиваат храна два пати на ден. Со цел да не се соочуваат со потешкотии при изборот на хранливи материи, тие добиваат мешана сточна храна. Дополнителен извор на витамини е свеж зеленчук - ова се зеленчукови врвови, трева од заплетот. Нејзиното количество се одредува во зависност од тоа дали кокошките биле пуштени за еден ден или целиот ден го поминале во пенкало.

Приближно мени за пилешко на ден:

 • Ориентација на кокошка за лежење Фото120 гр жито.
 • 30 грама пире од компири.
 • 100 гр варени компири.
 • 7 гр торта.
 • 3 гр креда.
 • 0,5 g сол.
 • 2 гр коскено брашно.

Првиот пат се храни рано наутро, веднаш откако птиците се разбудија или светлото беше вклучено. Во вечерните часови птиците добиваат храна еден час пред да спијат или да го исклучат изворот на светлина. Во оброкот на кокошки не треба да биде расипан храна.

Пилешко и јајца ФотоОд еден слој може да се добијат 200-250 вкусни домашни јајца годишно.

Чувајте дома кокошки носите е многу едноставна, за ова прашање може да потрае дури и почетниците одгледувачот. Различни раси на кокошки не се прехранбени во хранењето, многумина се прилагодени на студените зимски услови и издржуваат мраз. Треба само да се сеќавам да се придржуваме до санитарните норми и да спроведуваме вакцинација на време, што ќе помогне да се спречи ширењето на заразни болести.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Одгледување кокошки дома. Совети за почетнициОдгледување кокошки дома. Совети за почетници
Најдобри јајца раси за кокошки за поставувањеНајдобри јајца раси за кокошки за поставување
Најдобра раса на кокошки Месо на јајце насока: опис и сликаНајдобра раса на кокошки Месо на јајце насока: опис и слика
Најдобрите раси на декоративни кокошкиНајдобрите раси на декоративни кокошки
Несуски: името на расите на кокошки, со фотографии и описиНесуски: името на расите на кокошки, со фотографии и описи
Ретки кокошки од раса од јајце-месо BarnevelderРетки кокошки од раса од јајце-месо Barnevelder
Која птица е синото јајцеКоја птица е синото јајце
Птици од родонитската раса: опис, услови на притворПтици од родонитската раса: опис, услови на притвор
Кокошки Маран Опис и карактеристикиКокошки Маран Опис и карактеристики
Колку години може да живее кокошката - кокошка домаКолку години може да живее кокошката - кокошка дома
» » Кокошка за поставување: како да се задржи дома
© 2022 AjLota.com