Доминантни кокошки - опис и карактеристики на чешката раса

Како изгледа доминантното пилешко?Денес меѓу најпопуларните чешки раси на кокошки доминантен, кој се карактеризира со висока продуктивност на јајцата. Крстот бил повлечен во Чешката Република откако преминал неколку раси. Како резултат на тоа, добивме хибрид со масивно тело, интересен вид, висока продуктивност, издржливост и отпорност на многу болести.

Опис и карактеристики на расата

Доминантни кокошки поседуваат сквотирана густа фигура, ниски, цврсти нозе, луксузни дебели перја и мал гребен. Нивниот пердув може да има поинаква боја, вклучувајќи и ретка кокошка - сина.

Опис на најпопуларните продуктивни крстови:

 1. Доминантни раси на кокошкиKurapatchaty (D 300) се разликува кафена златна боја и јајца со крем или бела школка. За една година, една кокошка може да даде до 260 јајца, секоја тешка околу 60 грама. Хибридот се прилагодува на различни услови на содржината и е популарен во Русија, Латинска Америка и во многу земји од Азија и Европа.
 2. Килибарните (D 843) е пилешко со перја од бела боја, на кое има килибарски подмножества. Тие имаат многу висока продуктивност, што е најмалку 300 јајца годишно со тежина поголема од 60 грама. Расата е широко распространета во Словачка, Обединетото Кралство и Швајцарија. Може да се репродуцира во домаќинството.
 3. Црвени шарени (D 159) скромен во грижата и се прилагодува добро на европската клима. Птици со бели пупки и производство на јајца од околу 305 јајца. Просечната тежина на кафено јајце е повеќе од 60 грама.
 4. Сина (D 107) - кокошки со интересни перја. Нивното тело е сиво-сино, а главата е темна боја. Крстот е во состојба да даде една година до 300 јајца повеќе од 60 грама во тежина. Тие го користат главно во индустриското производство на живина во многу земји во Европа. Карактеристика на расата е способноста да се преживее во екстремни климатски услови.
 5. Браун (D 102) е високо продуктивен. За една година, една кокошка е способна да се откаже од 315 јајца, кои имаат тежина поголема од 60 грама и кафеава школка. Коковите на овој хибрид имаат кафеав перје, додека мажите имаат бели пердуви. Тие добро се прилагодуваат на различни услови на притвор и можат да ја пренесат топла клима на Азија и Африка.
 6. Црвениот (D 853) има продуктивност до 300 јајца тежи повеќе од 60 грама. Птиците имаат црвен пердув и добра адаптибилност.
 7. Сасекс (D 104) - птици со бели перја на трупот и темна глава и опашка. Една и пол годишна кокошка за лежење дава до 300 кафени јајца годишно. Младиот раст на овој хибрид преживува добро и достигнува тежина од речиси два килограми за една година и половина.
 8. Црното (D 109) е крст со одлични карактеристики, бидејќи за една година од него може да се добијат околу 315 јајца. Кокошките во слоеви имаат добар мајчински инстинкт. Силно имуните птици имаат еднаква црна боја.
 9. Kurapatchaty (D 959) - кокошки со кафеаво-златни перја и висока продуктивност. Кога го опишуваме овој крст, можеме да ја забележиме неговата добра адаптација кон условите на руската клима. Преградите носат јајца со тежина над 60 грама. За една година, секој зајак на овој хибрид дава околу 300 јајца.

Предности и недостатоци на кокошки доминантни

Расата се карактеризира со мирен, избалансиран карактер и добра адаптибилност кон студените услови на температурата и сува топла клима. Тие се популарни кај земјоделците во Русија, Полска, Украина, Естонија, Литванија, Словачка, Словенија, Италија, Велика Британија, Швајцарија. Се одгледува во Африка, Латинска Америка и многу други земји во Азија.

Предностите на пилешки доминанти вклучуваат:

 1. Како изгледа расата на kuray?Добро преживување на млади животни, што е до 99%.
 2. Пилите веќе на возраст од дваесет години можат да се разликуваат по пол.
 3. Добар имунитет, благодарение на кој птиците можат да се чуваат во кокошки со пешачење и во кафези.
 4. Веќе за четири до пет месеци, кокошките имаат педесет проценти праг на продуктивност.
 5. Секој слој машки доминантен е во состојба да даде околу 300 јајца годишно.
 6. Мала потреба за храна. Денот на една индивидуа е доволен за околу сто и педесет грама храна.
 7. Недискриминација во исхраната. Птиците од оваа раса може да се хранат со мешавини од смачкан јачмен, пченица, сончоглед, пченка. Доволно е да додадете витамини, коскено брашно и варен зеленчук.
 8. На возраст од три или четири месеци, мажите можат да се сечат за месо, бидејќи растат брзо.

Кокошки се доминантни брзо се навикне на сопственикот и не е предодредено на панични напади.

Доминантната раса практично нема никакви недостатоци. Само може да се забележи дека, во тесни услови, тие може да почнат да тресат, а во студената сезона птиците често ги плукаат јајцата.

И покрај фактот дека птиците не се префинети да се хранат, потребна е добра исхрана и урамнотежена исхрана за нивниот добар раст и продуктивност.

Многумина во описот на расата забележуваат дека слоевите се дискретни. Тоа е, тие можат да се постават јајца во тајни гнезда, каде што земјоделецот ги наоѓа тешко.

Карактеристики на грижата за кокошки

Ако младите биле купени од доверливи добавувачи, тогаш не треба да има никакви проблеми со неговото одгледување и одржување. За кокошките извадени дома или купени на пазарот, неопходно е соодветно да се грижат за нив.

За да се зголеми имунитетот и да се елиминираат проблемите со гастроинтестиналниот тракт, младиот раст во рок од три дена треба да се пие со специјални лекови:

 • ADS-2 - еден милилитар од лекот се разредува во три литри вода;
 • Левомицитин - една таблета по литар вода;
 • Chiktonik или Startonik мора да се разредат според упатствата.

Кокошки се доминантниМлади кокошки се препорачува да додадете витамин Д, аскорбинска.

За да се спречат различни инфекции, на возрасните лица им се дава Фармазин или Трисулфон. Користете ги овие лекови треба да бидат строго во согласност со упатствата.Пред купување на пилешко, подгответе ја просторијата. За ова, пилешко кокошарник се дезинфицира со вар. Подот е покриен со легло од пилевина и мали струготини и сецкани слама. Третманот е нужно додаден во легло, што ќе ја апсорбира вишокот на влага и ќе го спречи растот на бактериите во сламата.

Млади кокошки се хранат со стартер храна, која ги содржи сите потребни хранливи материи и витамини.

Кога младите животни достигнале две недели од животот, доволно се додаваат витамини и калциум во храната. Во исто време, светлината за кокошки треба да биде веќе осум часа. Таквите мерки се неопходни за да се осигура дека за време на перјата птиците не почнуваат да попуштаат.

Содржина на слоеви

Производителите на оваа раса препорачуваат почнувајќи од кокошките кои носат 16 недели да го зголемат светлината. На 24-годишна возраст, тоа мора да биде шеснаесет часа. Таквите активности ќе им помогнат на лаиците да почнат да растат порано. Кокошките не реагираат на ненадејни промени, затоа во иднина не се препорачува износот на светлината да се промени.

Nonsushek може да се чува во henhouse со слободен опсег, во кафези или куќишта. Зголемената влажност придонесува за развој на заразни болести, така што живината мора да биде сува. Неопходно е редовно да се менува отпадот и да се додаде тресет на тоа.

Карактеристики на хранење

За да се осигура дека кокошките се превезуваат добро, им се даваат специјално прилагодени мешани сточна храна за рак на јајца. Ако немате можност да ги купите, тогаш можете да направите зајаче. Главната работа е да се осигура дека храната е полна и избалансирана. За ова се додава мешавина од неколку видови зрна:

 • смачкана трева;
 • варен зеленчук;
 • креда, месо и коски и школки, така што јајцата имаат силна школка.

Во строгата нужно мора да има пченка или јачмен.

За да се добие максимална продуктивност од кокошки и профитабилност од нивната содржина, строго е забрането да се хранат со следниве производи:

 • слатки колачи и пекарски производи, бидејќи шеќерот на птицата од оваа раса не е добро толериран;
 • мувлосана храна, чија употреба може да доведе до дигестија и гастрични нарушувања.

Во кокошката или во птичарството секогаш треба да стои контејнер со чакал или песок, чија употреба помага да се вари храната добро.

Во зима, кога има недостаток на зеленило, на кокошки им се даваат суви коприви, кои во ова време од годината се многу корисни за производство на јајца. Ќе им помогне на продуктивноста на каша, која е направена на инфузија или лушпа на сено.

Зошто кокошките за лежење престануваат да брзаат?

Кокошките мора да се раѓаат во текот на целата година, инаку нема смисла да ги чуваат. Но, во некои случаи, од почетокот на есента, кокошките за лежење почнуваат да лежат помалку јајца или воопшто не прелеат да летаат. За ова може да има неколку причини:

 1. Како да се одгледуваат доминантни пилешкиНедостаток на витамини. Ако птиците добиваат витамини од зелена трева во текот на летото, тогаш во есен и зима тие немаат таква можност. Затоа, во студената сезона, нивната исхрана треба да се ревидира, додавајќи додатоци на витамин и минерали.
 2. Намалување на температурата на воздухот. До ниски температури доминантните кокошки се користат дури и побрзо и подобро отколку во топла клима. Сепак, минусните температури можат да влијаат врз нивната продуктивност. Носителите треба да создадат удобна клима во кокошарната куќа. За да го направите ова, исклучете ги нацрти во живината и поправете ги сите пукнатини. Во студени површини, просторијата за чување на кокошки е пожелно изолирана со минерален изолатор.
 3. Намалување на дневните часови. Во средината на есен, денот на светлината станува значително пократок, што може негативно да влијае на продуктивноста. Затоа, пилешко кокошарник е опремен со вештачко осветлување.

Карактеристики на расаYaytsenoskost може да се намали за време на molting, која паѓа во есен и трае од еден до еден и пол месеци. Состојбата на поединци Во текот на овој период, нивното производство на јајца се влошува и се намалува. Но, доминантните кокошки можат брзо да закрепнат и да се вратат на добра продуктивност.

Чешката раса на доминантите има одлични карактеристики и продуктивност. Коковите на овој крст се толку мирни и скромен во содржината што дури и неискусен земјоделец ќе може да се справи со нивниот растеж и да прима природни производи од птици.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Борба против петлите, сорти на овие птици и карактеристикиБорба против петлите, сорти на овие птици и карактеристики
Одгледување кокошки дома. Совети за почетнициОдгледување кокошки дома. Совети за почетници
Одгледување на декоративни раси на кокошкиОдгледување на декоративни раси на кокошки
Месо раси на кокошки: име, опис и сликаМесо раси на кокошки: име, опис и слика
Најдобра раса на кокошки Месо на јајце насока: опис и сликаНајдобра раса на кокошки Месо на јајце насока: опис и слика
Најдобрите раси на декоративни кокошкиНајдобрите раси на декоративни кокошки
Несуски: името на расите на кокошки, со фотографии и описиНесуски: името на расите на кокошки, со фотографии и описи
Ретки кокошки од раса од јајце-месо BarnevelderРетки кокошки од раса од јајце-месо Barnevelder
Кокошки Херкулес: карактеристики на раса, предности и недостатоциКокошки Херкулес: карактеристики на раса, предности и недостатоци
Москва црна раса на кокошки: описМосква црна раса на кокошки: опис
» » Доминантни кокошки - опис и карактеристики на чешката раса
© 2022 AjLota.com