Мини-месо кокошки: карактеристики на раса

Мини-месо кокошки - описДо денес, постојат неколку раси на кокошки. Сопствениците на мали фарми преферираат да одгледуваат кокошки со мини месо. Тоа е универзална раса која е во состојба да му обезбеди на сопственикот не само месо, туку и јајца. Со цел да се задржи и да се одгледуваат мини-кокошки, не ви се потребни големи додатоци. Овие птици се целосно скромен, тие консумираат мала количина на храна, но брзо добиваат тежина.

Во 66 бели џуџести кокошкиЗа првпат кокошки од мини месо се одгледуваат во Русија. Подоцна, овие птици станаа популарни во Европа. За да се постигне широк опсег на пердуви, научниците ги користеле следните раси на кокошки:

 1. Род Ајленд.
 2. Бели плимутроки.
 3. Корнски.

Расата на кокошки со мини-месо има свои предности и недостатоци.

За нив предности вклучуваат:

 • Џуџести кокошки во дворотбрз пернат раст;
 • импотенција при јадење (храната добро варие);
 • се скромен во грижа и одржување;
 • носат овие птици се доста големи во големина јајца;
 • имаат мирен, избалансиран, апсолутно неагресивен карактер;
 • Не копа во земјата (што е многу вредно за земјоделците);
 • консумираат мала количина храна;
 • за нивното одгледување не бара многу простор (може да се содржи во кафези и воведничи).

Недостатоци на пилешкото од мини-месо не е толку многу, сепак, тие се уште се достапни:

 1. Мини-месо кокошки - Затворена содржинаМини кокошки од различни бои мора да се чуваат одвоено едни од други (ова правило мора да се почитува, бидејќи не може да се премине).
 2. Поради кратките шепи во дождливото време, коковите се држат до нивниот стомак на влажна основа. Оваа околност може да доведе до нивна болест. За да се избегне ова, во лошите временски услови не е потребно да прошетаат минијатурни кокошки на прошетка.
 3. Може да има проблеми со шепите. Тие можат да се избегнат со избирање на подобра и избалансирана храна за птиците.

Опис на расата на мини-месо на кокошки

Карактеристики на појавата на мини-месо пилешко:

 • Возрасни мини месо петел на тревагуста фигура;
 • широк назад;
 • заоблени гради;
 • кратки нозе;
 • мал чешел во форма на лист;
 • мала тежина;
 • прилично густа перја;
 • бојата на овие птици: бела, црвена и црвена.

Одгледување мини-месо пилешко

Мини-месо пилешко и петелСо цел да се одгледуваат мини-месо кокошки не треба да потрошат голема сума на пари. Овие птици тоа е прилично лесно да се содржат. Ако додавање на Корниш петел во популацијата на мини-пилешко, кокошки ќе бидат доста силни и масивни.

Младиот раст е многу активен и брз. Преживувањето на кокошки е речиси 100%. Сепак, не заборавајте дека малите, уште не закрепнати, кокошки треба да обезбедат топла соба. Во првите недели по нивното испирање, температурата треба да биде околу 35 степени Целзиусови. Во иднина можете да ја намалите температурата за неколку степени секоја недела.

Одржување и грижа за расата на пилешко месо од месо

Мини-месо кокошки во затворен просторАко ги следите сите правила на содржината и внимателно да се грижи за овие мали птици, тие ќе ви се заблагодарам на сопственикот добар квалитет месо и јајца.

За да ги задржите овие мали пилешки кокошки потребно е да се изгради мала топла кокошка кокошарник, во кој не треба да има нацрти. Приклучоците треба да се наоѓаат на висина од нешто повеќе од половина метар. Чиниите за пиење за птици исто така вреди да се стават на подигната платформа. На колибри мора да има здолниште, така што храната не се руши за време на оброкот.

Во просторијата или кафезот, каде што се чуваат птиците, неопходно е да се одржи редот. Чистата живина е клучот за здравјето на птиците и да ги заштити од разни паразити и заразни болести.

Миленичиња од пилешко месоНа подот во живината треба да има легло. Тоа ќе ја апсорбира вишокот на влага и ќе помогне да се избегнат настинки. Треба да ја смените постелнината двапати месечно.

Во соба со птици, пролетно чистење треба да се врши неколку пати годишно. Куќата на птици се чисти со врела вода, четка и сапун за перење.

Дезинфицирајте ја просторијата со минијатурни птици треба редовно. Ова се прави со 2% раствор на лизол.

Хранење на пилешко месо од месо

Мини-месо кокошки - правилна исхранаОвие птици неселективно во јадење и консумираат многу малку храна. Младите кокошки се препорачува да го нахранат првиот месец на мешани сточна храна, кои се специјално развиени за раси на месо. Понатаму, се хранат птиците може да се меле жито во кое е потребно да додадете разни примеси. И, исто така, во храната треба да има присуство риба или месо и коски, креда и ситно сецкани јајца.

Младите исто така се препорачува да се даде сирење и сецкан зеленчук. Минералното облекување треба исто така да биде присутно во исхраната на птиците. На ливадата, кокошките може да ја диверзифицираат својата исхрана со ларви, зеленило и мали камчиња.

Алкохоличари со чиста вода мора постојано да се чува во куќата за живина. Пожелно е редовно да се менува водата, така што во неа не се одгледуваат различни бактерии.

Опис на продуктивноста на раси на кокошки од мини-мес

Оптимална содржина на пилешко месо од месоИ покрај нејзината минијатура, мини кокошки се прилично тешки. Просечната тежина на овие мали птици е околу три килограми. Женски поединци по тежина се малку помали од петлите.Месото од овие кокошки е сочно, пријатно и нежно.

И покрај фактот дека овие птици припаѓаат на раси на месо, кокошките кои носат имаат добро поставување на јајца. Едно лице годишно може да донесе до 170 јајца, чија тежина е околу шеесет грама. Школка од јајцата е кафеава и многу издржлива.

Се препорачува да се промени бројот на кокошки на секои две години.

Заеднички сорти на мини-кокошки

Размислете за неколку од најпопуларните видови на раса.

Карактеристики на расата Џуџе Легон или Мини-Кура Б-33

Пилите од оваа раса имаат жолта боја, но возрасните се бели. Преживувањето на младите животни е речиси 100%.

Да главните карактеристики на расата вклучуваат:

 • мала големина на главата, црвена;
 • рамен чешел во машки примероци и малку наклонет кај женките;
 • уволовите бели (ако имаат црвеникава боја, тогаш се смета за брак);
 • моќен, жолт клун;
 • кај младите животни очите се портокави, кај возрасните очите се побледи;
 • Кратки нозе, на кои не постои перје.

Овие кокошки се прилично евтини за да содржат, бидејќи тие консумираат речиси половина од стоката како најголемите раси на птици.

Леггони се разликуваат активни, неагресивни и пријателски карактер. Повремено може да има конфликти меѓу петлите.

Овие минијатурни птици способни да се прилагодат на било која клима и услови на притвор.

За одгледување на мини-кокошки ќе биде неопходно да се купат инкубатори, бидејќи кокошките не носат инстинкт на инкубација.

Храната на мини-кокошки мора да биде избалансирана. Несоодветното хранење може да доведе до разни болести, а кокошките може да престанат да носат јајца. За една година, една кокошка може да донесе повеќе од 200 јајца.

Опис на расата на мини кокошки Род Ајленд или П-11

Птица џуџест петел 11Овие кокошки се одликува со црвен пердув и минијатурни големини. Тежината на петелот може да достигне три килограми. Тежината на кокошките е околу два и пол килограми.

Природата на овие мали птици е мирна. Петлите не се агресивни, не организираат тепачки и се многу внимателни за кокошките.

Во храната овие птици недискриминирачко, се способни добро да ја вариме храната. На денот им треба малку повеќе од 100 грама храна.

На возраст од шест месеци, кокошките започнуваат со пубертет. Времетраењето на производството на јајца е 16 месеци. Подигнете го Род Ајленд со помош на инкубатор. За една година, едно лице може да донесе околу 160 јајца.

Мини пилешки Род АјлендОд описот на расата на кокошки со мини-месо, може да се заклучи дека овие птиците се идеални за одржување во мали домаќинства. Овие птици бараат минимална грижа и цена. Тие се добри во варењето на храната и не се подложни на болести кога правилно се одржуваат. Друга од нивните доблести може да се припише на нивната мирољубива и целосно неагресивна природа. И, исто така, вреди да се напомене дека претставниците на оваа минијатура раса се заедно со другите птици добро.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Карактеристики на расата на кокошки СусексКарактеристики на расата на кокошки Сусекс
Lunghorn пилешко: опис и описLunghorn пилешко: опис и опис
Месо раси на кокошки: име, опис и сликаМесо раси на кокошки: име, опис и слика
Најдобра раса на кокошки Месо на јајце насока: опис и сликаНајдобра раса на кокошки Месо на јајце насока: опис и слика
Најдобрите раси на декоративни кокошкиНајдобрите раси на декоративни кокошки
Несуски: името на расите на кокошки, со фотографии и описиНесуски: името на расите на кокошки, со фотографии и описи
Ретки кокошки од раса од јајце-месо BarnevelderРетки кокошки од раса од јајце-месо Barnevelder
Кокошки Херкулес: карактеристики на раса, предности и недостатоциКокошки Херкулес: карактеристики на раса, предности и недостатоци
Птиците Орел се прекрасна руска расаПтиците Орел се прекрасна руска раса
Која птица е синото јајцеКоја птица е синото јајце
» » Мини-месо кокошки: карактеристики на раса
© 2022 AjLota.com