Опис на хибридната раса на црвени ребрачки кокошки

Карактеристика на раса RedbroВо моментов, одгледувањето на хибридни раси на пилешко зазема посебно место во работата на руските одгледувачи на живина. Кокошки ребро се такви хибриди. Тие се појавија пред повеќе од 100 години во Англија, кога ги преминаа корнските кокошки и петли за борба од Малезија. Сега е многу популарен во Франција и САД.

Во нашата земја во описот на пилешкото Redbroke нема поделба во видови. И во европските земји, расата на оваа живина е поделена на категории: M и C.

Ако живината има малку искуство, тогаш веројатно нема да може да го разликува ова пилешко од обичната кокошка, бидејќи има неколку надворешни карактеристики на оваа раса. Тој ќе биде помогната со опис на расата на црвени ребрачки кокошки, претставени подолу.

Надворешни податоци за овие домашни птици

Ако извршите опис на надворешните податоци за расата на црвените рерни кокошки, тогаш ќе го добиете следново:

 • Кокошки од раса Redbroглавата е голема;
 • Перјето се состои од црвени или црвено-кафени пердуви (понекогаш има и бели пердуви) и има висока густина;
 • мускулите се тркалаат;
 • нозете широко распоредени, дебели;
 • плус е добро развиен;
 • краток клун;
 • лист во облик на лист или бисер во вид на светло-црвена боја;
 • светли earlobes.

Карактер на птици

Кокошки redbro може да се добие со други видови на живина, имаат мирна и мирна природа. Кафезите за размножување на оваа раса се непожелни, бидејќи им се допаѓа слободата. Пространа пилешка кокошарка со температура на воздухот од 7 до 25 степени, каде што има слободен излез за ливадата, ќе им одговараат најдобро. Не се потребни повеќе посебни услови за притвор, бидејќи оваа раса не е чуден и не предизвикува никакви посебни проблеми.

Каде е подобро да расте?

Пилешки црвенило се универзални, па можете да ги обработувате и во приградската област и на пространа фарма. Тие главно се користат за добивање на јајца. Но, тие се одгледуваат и за месо, бидејќи се и јајца и месо.

Сепак, треба да се запомни дека на индустриските фарми ветеринарот ја набљудува состојбата на живина и тешко е да се обезбеди медицинска нега на дача.

Главни карактеристики

Одгледувањето на овие кокошки е многу профитабилно. За Redbro, описот на расата ќе биде нецелосен описи на следниве карактеристики:

 1. Опис на расата RedbroТежина. Кокошката која достигна зрелост тежи 3 килограми, а петел тежи 4,5 килограми. Овој резултат може да се постигне по 4 или 5 месеци од одгледување на редовна храна.
 2. Модар патлиџан. Еден слој ќе може да даде 160 јајца за 1 година, а има и кокошки, кои овозможуваат собирање на околу 250-300 јајца за 12 месеци.
 3. Тежината на јајцето. Тоа е од 60 до 70 грама. Јајцето има просечна големина, бела или светло-беж боја.
 4. Дневна стапка на комбинирана храна за едно пиле. Тоа зависи од возраста (од 14 дена - 100-150 грам 3 недели - 180-200 грам 1 месец - 200-220 грама 5-6 недели - 230-240 грама 7-8 недели - 245-250 грам 6 месеци - 300-350 грама).
 5. Количината на храна која е потребна за да се добие едно јајце. За таа треба да се јаде пилешко жито (50 грама), влажни каша (30 грама), варен компир (100 g), дисперзија (10 грама), сено брашно (10 грама), млеко (100 g) е малку креда и заеднички сол. И исто така ви треба чиста вода.

Како да се одгледуваат?

За одгледување на млади животни треба да се обезбеди здрава исхрана. Секој ден кокошки треба да добијат млеко, урда, сецкани зеленчук, тврдо варени и рендано јајце. Кога ќе пораснат, тие треба да се хранат со влажни и суви каша.

Возрасните птици може да се воведат во исхраната од зеленчук и овошје, пред да се сечкаат. Тие, исто така, треба мали камења, креда, пепел, школки. За да се обезбеди силна школка, слоеви треба да се даде компири, торта, бор игли, силажа, млеко.

Посебни карактеристикиОпис на расата RedbroОваа живина може да се чува во едноставна живинарска куќа со мал број парчиња, чаши за пиење и колибри. Потребен ви е контејнер со песок и пепел, така што кокошките можат да се исушат за да се спречи појавата на паразити.

Овие живи птици се чисти, затоа што за чистењето на куќата е потребно 1 пат за 7 дена или повеќе, отстранување на стариот слама и постепено подигање на подот со нова слама.

Иако овие птици се отпорни на болести, но подобро од нив да се вакцинираат и дезинфицираат кокошката (каустичен раствор (2%), формалин (3%) или п-креолин (3-5%)). Во кокошката, ѕидовите и таванот се потребни за вар и вентилација (најмалку 1 ден), само по ова е можно да се испратат кокошките овде овде.

Кокошките треба да се чуваат одвоени од возрасни птици, а температурата на воздухот за нив не треба да надминува 33 степени.

Болести и лекови

Опис за пилешко ребром ќе биде нецелосно без листа на болести, кои можат да бидат изложени на:

 1. Тифус. Оваа болест има пат за пренос во воздухот и влијае на органите за варење. Пилешкото има тешка гадење, дијареа, губење на апетит, голема треска, слабост. Се третира со антибиотици.
 2. Кокцидиоза. Тоа се случува главно кај млади птици поради паразити со директен контакт. Карактеристична дијареа, висока температура, дијареа, депресија. Се третира со фурагин, золен и кокцидин со додавање на овие средства на храна и пијалок.
 3. Пастерелоза. Со оваа болест сини обетки и гребење. Видлива летаргија, дијареа, слуз од носните пасуси, висока температура, отечени нозе. Третманот се изведува со сулфамини и дезинфекција во кокошката.
 4. Салмонелоза. Може да се види слабост, слаб апетит, дијареа, стопирање на раст, отечена област околу очите. Лекот се третира во рок од 10 дена од фуразолидон додаден на пијалок, а болните птици треба да се чуваат посебно.

Предности и недостатоци

Главните предности на оваа живина се:

 • Како се кокошки на Redbroповеќето кокошки преживуваат;
 • месото е исхраната;
 • можете да добиете многу јајца;
 • може да се одгледува;
 • брзо стекнување на тежина;
 • има убав изглед.

Недостаток - оваа птица изгледа како обична руска пилешка, па кога купувате, треба да бидете внимателни.

Мислења на живи земјоделци

Описот на црвените ребрачки кокошки исто така вклучува мислења на живинарските фармери. Овие луѓе во многу земји високо ги ценат нивните карактеристики на месо и јајца, затоа ја преферираат оваа живина, од која добиваат квалитетно месо и импресивен број на јајца. Тие забележуваат дека вкусот на месото и јајцата е одличен и може да се добијат во краток временски период. И, исто така, ја ценат нивната скромен, отпорност на болести и одличен карактер.

Вообичаеното пилешко со црвена нијанса на пердуви. Месото е вкусно и има многу.

Неколку години ги размножував овие кокошки. Минусите не забележаа, но неопходно е добро да се исчисти кокошарната куќа, тогаш птицата нема да биде болна.

Ми се допадна вкусот на месо, но има вени. Јајцата се исто така добри. Овие кокошки се во обична живина, покрај другите слоеви, имаат мирен карактер, па затоа сум среќен со мојот избор.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Карактеристики на расата на кокошки СусексКарактеристики на расата на кокошки Сусекс
Најдобра раса на кокошки Месо на јајце насока: опис и сликаНајдобра раса на кокошки Месо на јајце насока: опис и слика
Раса на пилека ајмам тсемани: опис со сликаРаса на пилека ајмам тсемани: опис со слика
Најдобрите раси на декоративни кокошкиНајдобрите раси на декоративни кокошки
Ретки кокошки од раса од јајце-месо BarnevelderРетки кокошки од раса од јајце-месо Barnevelder
Кокошки Херкулес: карактеристики на раса, предности и недостатоциКокошки Херкулес: карактеристики на раса, предности и недостатоци
Птиците Орел се прекрасна руска расаПтиците Орел се прекрасна руска раса
Карактеристики на расата на кинески свилено пилешкоКарактеристики на расата на кинески свилено пилешко
Москва црна раса на кокошки: описМосква црна раса на кокошки: опис
Видови на Araucan кокошкиВидови на Araucan кокошки
» » Опис на хибридната раса на црвени ребрачки кокошки
© 2022 AjLota.com