Карактеристики на расата на кинески свилено пилешко

Кинески свила пилешко: опис на изгледотКинески свила пилешко познат на луѓето за повеќе од 1000 години во целиот свет. За прв пат се спомнува во дневниците на Марко Поло - патникот, познат во многу земји. Постојат многу легенди, митови и аргументи за тоа како сите исти имаше оваа древна украсен камен. Еден од нив беше дистрибуиран од страна на холандски одгледувачи кои изјави клиенти дека кокошките се добиени по обична кокошка прекрстени со зајаци.

Има луѓе кои мислат дека птиците од оваа раса имаат вистинско крзно, како цицачи, но во реалноста тоа е лага. Кинески свилени кокошки прв пат се појави во источна Азија. До денес, оваа раса е во голема побарувачка кај земјоделците кои растат различни кокошки.

Опис на раса, карактеристики и индикатори за изведба

Кинеските кокошки се разликуваат од другите во она што го имаат црни коски, мускули со темно сива боја и кафеаво-сина кожа. Поради својата препознатлива боја, лесно е да се разликува месото во боја од месото на обичните кокошки. Во некои земји, на пример, во Кина ова месо се смета за деликатес. Кинески свилени кокошки пената ги заменува пердувите, слична на животинска коса.

Друга карактеристика на расата на кинеските свилени кокошки е присуството пет прсти, сите од нив се покриени со меки перја. Два прста се наоѓаат зад себе, а три се напред. Ако се обрне внимание на главата на кокошки од оваа раса, можете да ги видите резервоарите со мала големина, како и меки брада и сртот. Пердувите на кокошките имаат нијанси од неколку бои: сини, лимони, црни, па дури и млечни.

Задниот дел на птицата е прилично широк, но краток, а телото има заоблена форма. Во опашката има и управувачки пердуви и плетенки. Изгледот на кинеската Крест кокошка има многу привлечни. Покрај тоа, дури и декоративни пилешки раси се користат за храна. Ова месо е многу темно, нема атрактивен изглед, но неспоредливо е нежно и со пријатен вкус. Таа содржи многу повеќе витамини, протеини и други хранливи материи од едноставното бело пилешко месо.

Многумина се заинтересирани кога оваа раса почнува да се движи. Обично почнуваат да ги даваат првите јајца во петтиот месец од животот.

Предности на расата

Покрај фактот дека овие птици се доволно привлечни и убави, тие исто така имаат своја специјална земјоделска намена:

  1. Како да се нахрани кинеското свилено пилешко правилнонивните месото има нежен вкус, за разлика од месото на обичните пилешки. Таа има амино киселини, витамини, неколку групи (Б, Ц, Е, А), и глобулин кој им помага на зајакнување на коските и мускулите, ја пролонгира младите.
  2. благодарение на пернат пченицата на оваа раса, можете да го користите нивното покритие, како и волна од овци. По ова пилешко се сече, нови пердуви ќе растат во него околу еден месец, можеби малку подолго. За две фризури можете да соберете од еден поединец околу 150 грама пената.
  3. Јајцата се големи, иако е мала и декоративна.
  4. овие птиците се доволно смирени, тие не сакаат да летаат, тие секогаш со задоволство ја изведуваат јајцата. Тие дури и понекогаш ставаат јајца и други домашни птици: обични кокошки, ролни, патки.
  5. птици од оваа раса Несоодветни за условите на притвор. Тие лесно можат да се репродуцираат во руската клима.

Црна свила е најстариот претставник на оваа раса. Со својата мека и мека покривка и смешен цигла, птицата е нешто слично како куче од пудлица. Дополнителен украс на црна кокошка е бакнувањето и брада.

Внатрешноста на овие кокошки (кинески карактеристика):

  • црни коски;
  • кожа со црно-кафена боја;
  • сиво-црно месо.

Големината на црна кокошка е многу мала, и тежи само 1,5 килограми, петел може да тежи повеќе. Поради фактот што кокошките се покриени надолу, визуелно тие изгледаат поголеми. Егзотични и се чини дека рамената што ја имаат, а нозете се кратки и меки. На ушите имаат тиркизна боја, а гребенот и клунот се сини.

Уште една убава карактеристика на црните кокошки е тоа За една година може да уништи околу сто јајца. Птиците не се диви, тие се многу љубезни и со задоволство одат во свои раце, љубовна љубов, дозволуваат да железат.Кинески свила пилешко на оревЦрни кокошки на Пу е многу ценет. Се шират приближно еднаш месечно, околу седумдесет грама се собираат од главата. Ова пената се користи за плетење. Кинеското црно пилешко лесно толерира ладно време, дури и ако кокошката не е загреана. Тие не треба џебови. Исхраната на црната кокошка треба исто како и обично. Меѓутоа, ако сопственикот сака птица да брза, неопходно е да и `се обезбеди топла егзистенција на светло место.

Крстости видови се најмногу меки во светот. Сепак, таква птица има свои недостатоци: тоа често болен, и на сопственикот треба да се обрне посебно внимание на здравствената состојба на живината, која е предмет на голем број на различни болести на птиците, како што menoponidae, болви, крлежи и во погрешно содржината тие не ќе го спаси стариот убави.

Ако диетата не е избалансирана, порите или воспалението на дигестивниот тракт може да се затнати. Ако птицата има дијареа, тој ќе ја претвори привлечната коса во грутка. Затоа, важно е сопственикот да го следи редот и да одржува чистота во просторијата каде што живеат кокошките, како и она што птиците јадат. Чиста пилешка кокошарница, избалансирана исхрана и внимателна грижа - сето тоа што сопственикот треба да го запомни, така што птиците се силни и здрави. Исто така, вреди да се знае дека црни кокошки бараат прошетка.

Опис на одгледните карактеристики на птиците на пупките

Одгледувањето свилени кокошки бара значителни трошоци. Еден поединец чини околу педесет конвенционални единици. За да го добиете потомството, треба да имате петел и неколку кокошки (доволно пет). Едно пилешко јајце е одржливо околу една недела, поединецот обично инкубира не повеќе од петнаесет јајца.

Кинески свила пилешко: одгледувањеСпособноста да се купи јајце на оваа птица е во жителите на големите градови. Продај пилиња во специјални продавници и големи пазари.

Растат кокошки на кинески црни кокошки исто како и обичните кокошки. Температурата се отстранува постепено, почнувајќи од триесет степени во првата недела, достигнувајќи осумнаесет во еден месец. Почнете храна со варен жолчка и смачкана жита, постепено проширување на исхраната. Кршени житарици треба да сочинуваат најмалку половина од исхраната, а исто така е неопходно да се даваат витамини и варен зеленчук.

Месо од оваа живина

Во Кина, како птица ценат не само прекрасен изглед, но, исто така, посебен дел од неговото месо, бидејќи месо и темно, и на внатрешната страна на птици имаат посебни лековити својства. Тоа е, исто така, месото е повеќе хранливи од бело, и полна со сите видови на амино киселини и витамини. Во садови варени со црно месо, нема маснотии. Такви јадења добро се апсорбира човечкото тело и имаат лековити својства, како и погоден за луѓето да одржуваат строга диета.

Јадењата подготвени од црно месо од живина во никој случај не треба да се пржат. Супа, супа, кари и чорба се најдобри опции за готвење.

Така, врз основа на изнесеното, споредување на предностите и недостатоците на раса, тоа може да се заклучи дека овие птици, како кинески пилешко совршено прилагоден за сите земјоделци, всушност, и покрај нивната цена, тие се многу убави, атрактивни, вид, и садови нивното месо е достоен за најдобра пофалба. Човекот кој се здобијат за неговата фарма неколку птици од видот, најверојатно, нема никогаш да се жалам негов избор.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Карактеристики на расата на кокошки СусексКарактеристики на расата на кокошки Сусекс
Одгледување на декоративни раси на кокошкиОдгледување на декоративни раси на кокошки
Најдобра раса на кокошки Месо на јајце насока: опис и сликаНајдобра раса на кокошки Месо на јајце насока: опис и слика
Раса на пилека ајмам тсемани: опис со сликаРаса на пилека ајмам тсемани: опис со слика
Најдобрите раси на декоративни кокошкиНајдобрите раси на декоративни кокошки
Кинески свила пилешко: опис со слика, содржина, грижаКинески свила пилешко: опис со слика, содржина, грижа
Несуски: името на расите на кокошки, со фотографии и описиНесуски: името на расите на кокошки, со фотографии и описи
Пик мајстор Греј: детален опис на расатаПик мајстор Греј: детален опис на расата
Кокошки Херкулес: карактеристики на раса, предности и недостатоциКокошки Херкулес: карактеристики на раса, предности и недостатоци
Која птица е синото јајцеКоја птица е синото јајце
» » Карактеристики на расата на кинески свилено пилешко
© 2022 AjLota.com