Бојлер. Опис на расата и карактеристиките на содржината

Пилешко боја бројлериКупување боја пилешко се смета за многу разумна акција, односно. А, освен за одличен производството на јајца, има брз сет на тегови и вкусна месо. Според статистичките податоци, за еден ден птицата собира 50-60 грама тежина. Опишете ги сите придобивки од бројлери во боја е многу тешко. Оваа раса се смета за највреден извор на диетално месо во огромен волумен и во исто време интересира многу одгледувачи. Поради ова вкрстување со друга живина пилешко видови успева да прикаже уникатни видови со највисока стапка на производство на јајца и добро зголемување на телесната тежина.

Опис и карактеристики на бројлерот на боја

Денес е можно да се разликуваат неколку раси на бролери, кои се разликуваат по својот изглед, карактеристики на хранење и содржина. Меѓу нив:

 • црвени бројлери RedBro;
 • Мајстор Грис;
 • Унгарски гиганти;
 • Корнски кокошки;
 • Foxy Chick.

Денес ние ќе се занимаваме со секој вид одделно.

Црвени бролери RedBro

Кокошки на Црвениот БроТатковината на оваа раса е Фогги Албион, а предците се малезиски кокошки и претставници на корнски видовите. За повлечените поединци се карактеризира со неверојатна мускулатура, силни нозе и грациозен изглед. Во многу аспекти ова се должи на влијанието на предците, меѓу кои и борбата против кокошките. Во боја има изразена црвена боја или нијанси на кафена боја. Во ретки случаи, кокошки RedBro се бели во боја.

Црвените бројлери совршено се прилагодуваат на условите на нашиот локалитет, па секој може да сака да ги задржи на домашна фарма. Важно е да се напомене дека кокошките не толерираат не само нашата сурова клима, туку и специфична база на храна. Покрај тоа, птицата не покажува високи барања во смисла на хранење и одржување, па затоа се одгледува како обична домашна кокошка. Добрата доблест на расата е слободна толеранција на климатските промени, затоа да се обезбеди строга температура режим во куќата е задолжително. Нормален раст на кокошки е забележан кај стандардните температурни индекси.

Од конвенционалните бројлери, претставниците на RedBro се одликува со неверојатно здравје и низок интензитет на болести. Од нив не се бара да даваат антибиотици или други лекови. Количината на потрошена храна е релативно мала, што гарантира непобитна заштеда на финансиски заштеди.

Месото на црвените бројлери се одликува со ненадминливи квалитети на вкус. Дури и најпребирливиот гурман може да го цени и да го нарече кулинарски ремек-дело. Во однос на производството на јајца, расата е супериорна од многуте роднини. Со правилно хранење и одржување, пилешкото може да даде околу 300 јајца годишно. Тежината на шестмесечно пилешко е три килограми, а петелот е околу 4,5 килограми.

Мајстор Грис

Пилешки мајстор ГрисФранцуската раса на мајстор Грис кокошки беше одгледуваат релативно неодамна. Денес се смета за најпродуктивен извор на јајца и месо. Овие бројлери се карактеризираат со одлична издржливост и непретенциозност на условите за нивно одржување, поради што се високо ценети на земјоделски површини.

Претставниците на расата имаат светла бела боја, а понекогаш и сива и бела боја можат да бидат присутни во бојата. Грижата за птицата не бара никакви посебни напори, па расте спокојно во кафезот, во птичарството и во еден вид слобода. Преживувањето на кокошки останува максимално и изнесува 98%.

Индикаторите на масата на возрасни зависат од многу услови. Просечната тежина на возрасен петел достигнува седум килограми, а тежината на кокошката е 4 килограми. Една добра предност на расата е одлично производство на јајца. Nestlings започнуваат да носат јајца кога се на возраст од четири месеци, а просечното поставување јајце често надминува 280-300 јајца годишно.

Месото од бројлери се одликува со одличен вкус и содржина на маснотии, поради тоа што се смета за диететски третман.

Унгарски гиганти

Кокошки унгарски гигантКокошките од унгарска раса се во голема побарувачка на територијата на Руската Федерација. Главните предности на овие птици се:

 1. Голема телесна тежина.
 2. Високо производство на јајца.
 3. Неподготвеност за особеностите на содржината и хранењето.
 4. Прилагодување кон било какви климатски услови.
 5. Ниската цена на кокошки.

Унгарските гиганти се појавиле по премин на автохтони раси со орпингтон. Како резултат на ваквите селектирани дела, се појавија изненадувачки брзорастечки индивидуи, кои добиваат голема количина мускулна маса за неколку недели. Покрај тоа, овие птици брзо се прилагодуваат на студ или било какви други временски промени.

Многу стручни одгледувачи сѐ уште ја минуваат расата со други кокошки, потпирајќи се на можното одгледување на попродуктивни поединци.

Однадвор, унгарските џинови изгледаат добро и масивно. Атлетскиот багажникот и бујната перја додаваат посебно внимание на нивниот изглед. Претставниците на расата може да имаат црвено-кафеава или црвена боја, но со опашката од кокошката останува црна, а на задниот дел и крилјата има потемни нијанси.Унгарскиот гигант е погодно да се чува во дворот. Совршено толерира остра замрзнување или висока влажност. Дури и најмалите лица брзо се навикнуваат на домашната фарма и се прилагодуваат на неповолните услови на притвор. Во оваа смисла, бирање на раса на обоени бројлери, би било мудро да се обрне внимание на овие птици.

Содржината на унгарските гиганти е поедноставена од добро развиениот мајчински инстинкт на кокошките. Самите сопственици создаваат поставување на јајца и седат на нив до последното. Исто така, птиците одговорно се грижат за своите потомци и го спасат земјоделецот од дополнителни тешкотии.

Унгарските кокошки брзо растат, и иако стапката на нивниот раст е малку пониска од онаа на обичните пилиња, расата се смета за брзорастечка. За многу кратко време одгледувачот добива околу три килограми чисто висококвалитетно месо.

Но така што птицата расте брзо и ефикасно, треба да се хранат со специјални гасови. Можете да купите подготвени микс, или можете да се обидете сами да ги создавате со користење на различни житни култури или житни култури. Да се ​​одгледуваат кокошки беше систематски и стабилен, важно е да се придржуваме кон воспоставениот режим.

Првично унгарските гиганти се користеле за домашни фарми, па за нивно одржување доволно за опремување на мал двор. Може да биде целосно зелена или земна. Исто така, кокошките може да се чуваат во градината или во оградена површина, за да можат да најдат инсекти и зрна.

Корнишки кокошки

Корнишки кокошкиОваа раса се појави како резултат на премин на англиски борби и малајски раси на кокошки. И покрај тоа што претставниците на видот се одликувале со прекрасни квалитети на месо, тие ретко се користеле во домашното земјоделство. Ова се должи на ниското производство на јајца и ниската изводливост на потомството.

Сепак, преку сложени работи за одгледување, можно е да се подобрат општите описи на расата, а неодамна, возрасната коренска кокошка дава 110-130 јајца, тежи 56-60 грама. Јајцето е светло-кафеава боја. Процентот на отпорност е 70 проценти. Кокошки се раѓаат бели, мирни и тешки. Возрасниот петел има 4,2-4,8 кг жива тежина, а кокошката има 3-3,6 кг. Веќе 8-неделни кокошки добиваат околу 1,2-1,8 килограми тежина.

Карактеристична особина на корнишките кокошки е мала глава со широк, заоблен грб и сртот со грашок или форма налик на ролна. Поради совршено развиените надвижни лакови, очите можеби изгледаат како потонати. Бојата на ирисот варира од портокалово до црвено. Краток клун се одликува со одлична мускулатура и присуство на темно обложување на крајот.

Широкото тело се одликува со оваидна форма и посебна масивност. Нозете се обоени во жолто, а перјата е сјајна.

Главната предност на корнишките кокошки и нивните хибриди е високиот квалитет на диеталното месо.

Фокси девојка

Кокошки фокси шикНа англиски, Фокси Пик значи "лисица пилешко". Ова име било дадено на расата поради невообичаената боја на перјето, која обично се нарекува лисица. Птицата е класифицирана како високо продуктивни месо-јајце крстови, кои се лесно да се одгледуваат на парцели за домаќинства и фарми во домаќинствата. Расата е позната по својата одлична адаптација кон сите еколошки услови, нескротливост во однос на содржината и исхраната, како и добра способност. Овие обоени пилиња се во можност адекватно да толерираат остар пад на температурата на воздухот и зголемување на влажноста.

Процентот на кокошки и млади животни останува многу висок и достигнува 100 проценти. Поради добриот педигре својства, пилешкото може да се откаже од триста јајца годишно. Во исто време, телесната тежина на возрасното пилешко достигнува 4 килограми, а тежината на петелот - до 5,7 килограми. На возраст од еден месец, пилешко може да тежи околу 1 килограм.

Дали има некој момент во купување на бројни бројлери и садење на вашиот сајт

Неодамна, обоени бројлери се во многу голема побарувачка. Ова не е чудно, бидејќи за таква раса има многу предности, вклучително и рана зрелост и продуктивност. Купување на оваа птица може да биде многу профитабилно инвестирање на финансиски заштеди, кои наскоро ќе ги донесат своите приходи. И ако ги земете предвид клучните карактеристики на одбраната раса и ги разбирате принципите на содржината, тогаш успехот на повлекувањето ќе биде максимален.

Важна предност на овие кокошки е брзото прилагодување на климатските услови на нашите региони. Поради ова, практично нема потреба да се создаваат и опремуваат специјални куќички за живина со сложени и ефтини климатски системи. Се разбира, со цел да се спаси птицата во зима од различни болести, разумно е да се обезбеди нормален температурен режим со обезбедување на систем за греење. Но, всушност таквото барање е прикажано и на други раси на кокошки, вклучувајќи ги и вообичаените слоеви.

Ако ја споредиме расата со обичните кокошки, тогаш тоа се издвојува брзо и ефикасно зголемување на телесната тежина. Во оваа смисла, одгледувачите високо ги ценат бројлерите во боја и им даваат предност. Сепак, претставниците на овој вид се во побарувачка кај малите фармери и сопствениците на обичните дачи. Не се сомневам дека стекнувањето на обоен бројлер сигурно ќе донесе добар приход, бидејќи е доволно да се потсетиме на показателите за производство на јајца и брзо регрутирање.

Основни совети за содржината

Искусни експерти препорачуваат да обрнат внимание на следните принципи за одржување на бројни бролери:

 • Како живеалиште за птица, можете да ги користите и кафезите и пенкалата;
 • оптималниот температурен режим не треба да падне под 5 Целзиусови степени - најдобрата температура за целосен развој на птицата е 15-20 Целзиусови степени;
 • Неопходно е да се затворат сите пукнатини и дупки во куќата за да се избегнат нацрти;
 • Можете да ги користите сламки или пилевина како патосници на подот.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Мешани сточна храна за бројлери и нивно производствоМешани сточна храна за бројлери и нивно производство
Месо раси на кокошки: име, опис и сликаМесо раси на кокошки: име, опис и слика
Одгледување и одржување на бролери во боја и опис на нивниот вид со сликаОдгледување и одржување на бролери во боја и опис на нивниот вид со слика
Најдобрите раси на декоративни кокошкиНајдобрите раси на декоративни кокошки
Пик мајстор Греј: карактеристики, опис на крстот и сликаПик мајстор Греј: карактеристики, опис на крстот и слика
Несуски: името на расите на кокошки, со фотографии и описиНесуски: името на расите на кокошки, со фотографии и описи
Пик мајстор Греј: детален опис на расатаПик мајстор Греј: детален опис на расата
Ретки кокошки од раса од јајце-месо BarnevelderРетки кокошки од раса од јајце-месо Barnevelder
Кокошки кокошки: хранење, нега и условиКокошки кокошки: хранење, нега и услови
Кокошки Херкулес: карактеристики на раса, предности и недостатоциКокошки Херкулес: карактеристики на раса, предности и недостатоци
» » Бојлер. Опис на расата и карактеристиките на содржината
© 2022 AjLota.com