Фарм: пилешко лисиче

Пилешки фоки картичкиОвие домашни птици имаат многу убав оган, светло црвена боја, за да ги имаат овие кокошки во нивното домаќинство - сонот на секој земјоделец. Со цел да се направи профит, Foxi кокошки ќе биде најдобрата опција. Тие се лидери во однос на продуктивноста. Статијата ги содржи следните информации: опис на расата, корисни совети за грижа за нив и карактеристиките на одгледување.

Пилешки Foxy чип опис на раса

Во Европа, тие се меѓу 10-те најпопуларни домашни птици. Таквата голема побарувачка се должи на фактот дека Фокс кокошките бараат минимален физички напор и донесе одлични приходи од продажба на јајца и месо.

Фокси во превод на руски значи "лисица пилешко". Овие животни добиле такво име поради нивната боја. Тие првпат се појавија во Унгарија, оттаму тие беа доведени во Украина. Одгледување на овие птици до огромна големина, така што тие се нарекуваат и "Унгарски гиганти"И" црвени бројлери ". Огнената црвеникава боја на пердуви на пилешкото лисиче Фокси потсетува на крзно од лисица. Фармерите користат фокси за јајца и месо.

Опис на посебните карактеристики:

 1. Боја;
 2. Густина;
 3. Низок раст;
 4. Густи пердуви;
 5. Жолти големи шепи;
 6. На гребенот е светло црвена боја.

Опишувајќи го Фокси, можете слободно да кажете дека ова се птици од изненадувачка убавина, соседи со завист ќе те видат во дворот. Покрај профитот, "Унгарските великани" ќе донесат естетско задоволство и ќе го задоволат окото.Младите пилиња Foxx пиле изгледаат слаби и тенки, не грижете се, не сте жртва на измама - тоа е само карактеристика на нивната раса. Многу наскоро ќе почнат да добиваат тежина и да се претворат во големи кокошки. На "деца" на Foxi пиле имаат висока цена, па најдобрата опција за купување ќе биде станица за инкубација. Лесно е да се снајдеме во измамник кој ќе ја даде расата поефтино наместо фокси, понекогаш поевтино, опишувајќи ги магичните податоци на "црвените бролери".

Фокс пиле на фотографијата од треваПосебна карактеристика "Унгарски гиганти" е дека тие се најпогодни за опстанок од претставници на други видови. Тие имаат речиси 100% стапка на преживување. Обично, земјоделците ги чуваат кокошките за екстракција на јајца, а петлите одат на месо.

Пилешкото возрасни тежи 3,5 до 4 килограми. И петел и на сите - 6-7 кг. Од раѓањето, пилињата од раса на пилешки лисички изгледаат многу повеќе од нивните колеги. Тие победуваат од сите страни против позадината на други домашни птици. На пример, на возраст од дваесет и четири часа тие тежат околу петстотини грама. Овие кокошки се развиваат за многу кратко време, па заработката е само зад аголот. Месо претставниците на оваа сорта на птици имаат многу добар вкус и се смета за исхраната, затоа што содржи минимум маснотии.

Модар патлиџан

Пилешка фокси девојка - фото за поставување јајцаПрвите јајца млади фокси почнуваат да отпуштаат веќе на возраст од четири, максимум - пет месеци. Во период од 365 дена, едно пилешко ќе носи до триста јајца. Други раси во ова заостануваат зад себе, од нив може да се добијат во исто време не повеќе од 160-180 парчиња. Ова е речиси половина.

Раса Foxic шик е лидер меѓу другите птици за земјоделство. Поради соодветна грижа, тие ќе продолжат да носат јајца дури и во зимската сезона, иако количината ќе биде малку намалена. Школка има светло-беж боја, а тежината на едно јајце е приближно еднаква на 60-70 грама. Затоа, тие се поскапи од другите.

Карактер на расата Foxcook

Пилешко фокси пичка на прошетка сликаПтиците опишани погоре имаат многу интересен, жив темперамент. Тие љубопитни и мобилни, сакаат да копаат во земјата во потрага по храна. Посебна карактеристика на "црвените бројлери" е прекумерната бучава. Вредноста на непоканетиот гостин вреди да се оди во комплет, бидејќи сопствениците веднаш го слушнат нервниот скут на слоеви и петлите од петлите.

Благодарение на описот на "унгарските џинови", многумина ќе сакаат веднаш да ги купат. За жал, во Русија во моментот тие се реткост.

Корисни совети за нега

 • Птици од расата фокси тиково на гнездење сликаРаса Foxic шик многу скромен, совршено се адаптира и живее во било какви услови. Тие може да зима во кокошката без греење, но гнездата што припаѓаат на кокошките мора да бидат изолирани - ова е предуслов. Klusham важно да се обезбеди зима одење во свеж воздух. Тие издржуваат ладно на минус десет степени без последици. Овие птици не се во конфликт со други видови и затоа тие можат да бидат поставени заедно. Сепак, роднините братучеди нема да бидат многу пријателски.
 • Собата во која Foxik ќе живее може да биде мала. Како што беше кажано претходно, не е неопходно да се загрее кокошката, туку да се покрие подот со слама, пилевина или сено е потребно. Ова ќе служи како грејач за вашето домаќинство.
 • Во лето и на есен, за да се обезбеди вентилација, неопходно е да се отвори прозорецот, бидејќи птиците не треба да бидат премногу жешки, но бидете сигурни дека нема нацрт. Во живината куќа се неприфатливи: влага, мувла и габи. Бидете сигурни да ги третирате ѕидовите, да се грижите за вентилација и да го промените тоалетот на време.

Опис на особеностите на одгледување

 • Пилешка фокси пичка на отворено кафе-кафеВо добро време пилешко надвор може да биде веќе три недели. Примам започнува исто како и расата на бројлери, по некое време може да се даде мелено жито и мешана храна. Бидете сигурни дека тие секогаш имаат вода. Треба да се варат. На возраст од четири месеци Фокс треба да прима храна само од природни компоненти, бидејќи наскоро ќе почнат да поставуваат јајца. Децата треба да имаат специјални чаши за пиење, кои не можат да ги превртуваат и дамка со валкани екстремитети. Ова треба да обрне посебно внимание. Во првите недели од животните пилиња, водата треба да се служи во топла форма, околу четириесет степени. Исто така, се препорачува да се даде раствор на аскорбинска киселина.
 • Кокошки на Фоки Пик во зима сликаВо текот на зимата "Унгарските гиганти" треба да примаат витамини, кои се содржани во пченката, пченицата. Билната брашно, зеленчукот и коренот зеленчук се богати со корисни својства - ова мора да биде присутно во исхраната за време на студената сезона. Можно е, со цел да се добијат корисни супстанции, за неговата Фокси пиле да ртеат овес. Отпадоци од месо, рибино масло и ферментирани млечни производи се корисни и вкусни додатоци за вашата пернат фарма.
 • Пилешко птици пилешко фокси фотоКокошка кокошки се грижат за нивните пилиња. Тие постојано го задржуваат топлината на децата кои се во школка. За да се спречи замрзнување на кокошките, кокошките сами ги претвораат јајцата. Тие, исто така, можат да ја играат улогата на маќеа за foundings. Едно време, пилешкото може да даде живот на девет или десет кокошки. Во тоа време, посебно внимание треба да се посвети на исхраната на мајката, со цел да се избегне губење на тежината.
 • Расата на пилешкото фокси може да се одгледува во инкубатор. Јајцата за оваа намена треба да бидат соодветно избрани и подготвени. Неопходно е да се избегне хипотермија, во иднина, инкубаторот ќе одговори за температурна поддршка.

Пилешкото месо Фокс ќе биде одлична инвестиција за секој земјоделец.

Кокошки пченка пиле: фото
Кокошки во коњот фотографијаФокси изглед на прошетка ФотоПетелки Фокси Пик сликаFoxy Chick YoungПилешко пенливи пиле јаде сликаПетка Фокси Пик крупна фотографијаКокошки пченка пиле во зима на одење сликаПилешко месо-јајце насока Фокси Пик слика

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Најдобра раса на кокошки Месо на јајце насока: опис и сликаНајдобра раса на кокошки Месо на јајце насока: опис и слика
Најдобрите раси на декоративни кокошкиНајдобрите раси на декоративни кокошки
Несуски: името на расите на кокошки, со фотографии и описиНесуски: името на расите на кокошки, со фотографии и описи
Кокошки кокошки: хранење, нега и условиКокошки кокошки: хранење, нега и услови
Птиците Орел се прекрасна руска расаПтиците Орел се прекрасна руска раса
Карактеристики на расата на кинески свилено пилешкоКарактеристики на расата на кинески свилено пилешко
Бојлер. Опис на расата и карактеристиките на содржинатаБојлер. Опис на расата и карактеристиките на содржината
Птици од родонитската раса: опис, услови на притворПтици од родонитската раса: опис, услови на притвор
Кокошки-golosheyki - детален опис на расаКокошки-golosheyki - детален опис на раса
Кокошки Маран Опис и карактеристикиКокошки Маран Опис и карактеристики
» » Фарм: пилешко лисиче
© 2022 AjLota.com