Кокошки кокошки: хранење, нега и услови

Пилешка нега на бролериКога луѓето зборуваат за видови на почеток бројлери, тоа подразбира птици, што е многу брзо стекнување висина, познати по нивните големи димензии, и чие месо е совршен за создавање кулинарски ремек-дела. Но, за да се добие квалитетно месо од живината, мора да се внимава грижата, и ова ќе биде опишано подолу.

Култивирање

Растот на бројленото пилешко е сосема забрзан, бидејќи трае од седум до осум недели, што е многу брзо. Во ова време младиот бројлер стекнување во тежина од еден и пол до два и пол килограми. Со внимателна и правилна грижа за птици, една или две серии од живина од бројлери може да се одгледуваат за една година, дури и ако се зема во предвид малата фарма.

Гот за нега на бролери

Зрелите видови на кокошки на кокошки имаат многу голема намена, во врска со која треба внимателно да се грижат и да го следат навременото снабдување со потребната храна. Во случај кога бројлерот пиле не се одгледува за понатамошен развој на расата, грижата за нив трае не повеќе од седумдесет дена, бидејќи по ова време тие всушност престанат да додаваат на тежина, што е поврзано со физиологијата на домашните пилиња за бројка.

Грижата за бројлери и нивната добиточна храна се главните услови за одгледување на раса на птици на јајца. Двата аспекти треба да се приспособат уште од првиот ден кога ќе пристигнат пилиња за бројлери, бидејќи ако не започнете навреме се грижи Зад нив, слабеењето на птиците и болестите ќе почне, додека кокошките ќе почнат да умираат.

Во фамилијарното одгледување на раси на живина од бројлери се сместуваат во посебни, опремени живи куќи, на длабоки нозе или се чуваат во кафези.

Се грижи за домашно бројлечко пилешко во куќата

Ако е избрано познавач грижи за бројлери, содржината на која се врши во куќата, да бидат свесни дека местото за пилешко да бидат скриени од влијанието што климатските услови, како и се потребни на подовите суви и топли. За легло, користете пилевина, која е претходно исушена. Но, можете да користите други материјали кои ќе обезбедат сувост и топлина за птицата.

Население од домашно пилешко

Со цел да се решат кокошките, неопходно е да се направи следново прелиминарно процедури:

  • Бројлер кокошки-хранаво делот за дезинфекција и сушење се врши живинарска куќа;
  • подната покривка е покриена со влажна вар (еден слој е доволен) за пресметка од 0,5 до 1 килограм за метар квадратен;
  • потоа почнува слој од пилевина, кој треба да биде десет сантиметри;
  • важно е да се избере редовно вентилирана просторија како куќа;
  • треба да се одржува посебна температура за живина, која е дваесет и шест степени;
  • За дневни раси на бројлери, треба да се постави круг-часовно напојување со светлина.

Со горенаведената содржина на живина од бројлери во живинарската куќа, треба да се лоцираат не повеќе од дванаесет до осумнаесет бројлери на квадратен метар од целата површина на просториите. За такви видови, потребна е покачена температура (во опсег од 26-33 степени), бидејќи малите пилиња немаат соодветно природно хранење топлина. По дваесет дена, температурата на воздухот во просторијата може да се излади од осумнаесет до деветнаесет степени. Доколку овие правила не се спроведат, птиците можат да почнат да развиваат болест, поради што ќе мора да третираат домашни животни, птици, кои значително ќе забават.

Услови за грижа за пилешко во бројлер во кафез

Хранење кокошкиАко ви обезбеди грижата и хранењето на бројлери во кафези, тоа е многу заштедите простор на куќата, да се направи полесно ракување хигиена, и внимателно да ги следи за навремено снабдување сточна храна птици.Растот, грижата и хранењето на таквата птица е во голема мера под влијание на присуството на потребното осветлување на клетките или куќата на куќата. Кога е надвор од светлината, кокошките за броеви активно се движат и се хранат. Ако малите домашни бројлери немаат доволно светлина, ова ќе влијае на растот, кој ќе почне значително да се забави.

Спроведување на бројни кокошки дома

Создавањето поволни услови за птиците и навременото хранење на расата на бројлери не е доволно за полноправен раст, а изборот на балансирана исхрана на птиците, земајќи ја предвид нивната возраст, ќе биде главниот фактор. Многумина го поставуваат соодветното прашање за овој случај: Каква храна треба да им се даде на кокошките од бројлери? Кога земјоделството е тип на фарма, фармерите од живина развиваат свои оброк за раси на јајца, вклучувајќи ја и нивната независна подготовка, користејќи ги сувите и влажните видови хранење.

Неделно хранење на кокошки од бројлери

Исхраната на ваквите видови живина се пресметува неделно, а почнувајќи од одредени недели, нешто ново се внесува во нивното хранење. Размислете како е извршени:

  1. Во првата недела по пристигнувањето на зноен партија се хранат ги претстави влажни каша, кои се базирани на варени јајца, просо, кршен овес и пченица, што е точно половина од храната што ја јадат.
  2. Почнувајќи со три седмици, пилените кокошки се воведуваат во соодносот на бројлерски кокошки, кои ќе бидат заменети со не повеќе од една петтина од житата. Потребна храна која содржи протеини, која е активна компонента за раст на мускулите и коските на домашните бројлери. За да се постигне таков вид на раст цел, урда, curdled млеко и други млечни производи треба да бидат вклучени во соодносот на бројлери кокошки. За да се збогати птицата, која десет дена, со протеини, користи брашно од риби и потекло од месо и коски. Таквите компоненти треба да им се дадат првите пет или седум грама дневно по пилешко, а потоа да се даде ваква храна во двоен волумен.

БрашноИсто така, вршење на хранење кокошки во личен градина парцели се користат хербални производи, збогатена со протеини, кои вклучуваат торта на семки од сончоглед, различни оброк и семки од мешунките.

Кога ќе стигнете на возраст од три дена, ви треба зелена храна. Во пролет и лето треба да го бирате бујна трева, лисја градинарски култури, ситно исецка на морков и тоа за да се даде три и пет грама на бројлери.

На почетокот на студот, во време кога се зема свежа трева, не е можно хранење птици од бројлер воведуваат брашно од трева, но не повеќе од две пет грама за бројлечко пиле. Исто така, вклучуваат јачмен зеле и други житни култури.

Но, не претерувајте со билни брашно, бидејќи тоа ќе предизвика overabundance на дијареа кај бројлери, третманот на кои ќе се движат од постапката за исправка на храна дажба, кој ќе вклучува антибиотици и други лекови.

Што ви е потребно за да ги спречите проблемите со дигестивниот тракт со пилешкото пилешко?

Со цел да се избегне понатамошни проблеми со живината на котел раса, следново правила:

  1. Манган решениеНеопходно е да се даде раствор од манган како пијалок.
  2. Вреди да се даде чакал, чиј дијаметар не треба да надминува пет милиметри. Се користи за да се утврдат функциите на дебелото црево и да се подобри дигестијата на житариците и другите јатки на бројлерот.

Следејќи ги овие едноставни правила на грижата и хранењето на кокошки се одгледуваат кокошки, ќе ги задржиме здрав, со што ќе се обезбеди понатамошно брзиот раст на птиците, и во иднина ќе им даде на совршен месо за печење со производот месо од кокошка бројлери. Главната работа е да се проучуваат сите аспекти, кои треба да обрнат внимание, со цел да се избегне појавата на сите видови проблеми со здравјето на бројлерот.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Зошто бројлерите паѓаат на нозе? Причини и методи на лекувањеЗошто бројлерите паѓаат на нозе? Причини и методи на лекување
Самите кафези за бролери: инструкции и препоракиСамите кафези за бролери: инструкции и препораки
Мешани сточна храна за бројлери и нивно производствоМешани сточна храна за бројлери и нивно производство
Зошто се презирале бројлери, што да прават и како да се лекуваатЗошто се презирале бројлери, што да прават и како да се лекуваат
Одгледување и одржување на бролери во боја и опис на нивниот вид со сликаОдгледување и одржување на бролери во боја и опис на нивниот вид со слика
Пик мајстор Греј: детален опис на расатаПик мајстор Греј: детален опис на расата
Кокошки Херкулес: карактеристики на раса, предности и недостатоциКокошки Херкулес: карактеристики на раса, предности и недостатоци
Инструкции за употреба на енрофлон за птициИнструкции за употреба на енрофлон за птици
Како да се хранат бројлери домаКако да се хранат бројлери дома
Дали е можно да се даде кокошки за спиење, глуварче и celandine?Дали е можно да се даде кокошки за спиење, глуварче и celandine?
» » Кокошки кокошки: хранење, нега и услови
© 2022 AjLota.com