Како да се хранат кокошки: хранење дома

Што се хранат кокошки?Точна и избалансирана исхрана е потребна не само за луѓето, туку и за животните. Многу е важно да се избере вистинската храна за кокошки од првиот ден од нивниот живот. Прв пат кокошки треба да се хранат по 16 часа по раѓањето. Ова е да се осигура дека нивните внатрешни органи и дигестивниот систем ќе почнат да се развиваат. Вреди да се одбележи дека кокошки треба да се хранат често, но во мали делови.

Како да се хранат кокошки дома: основни совети

Прво, треба да се обрне внимание на фактот дека новороденчињата сами не знаат како. Расте кокошки дома, треба внимателно да се разгледа нивната исхрана, додека обрнувајќи внимание на нивната возраст.

Често се храни кокошки:

 • храна;
 • жито;
 • зеленчук;
 • витамински додатоци.

Основни правила за хранење на пилиња

 1. Храна за кокошкиНе го пополнувајте фидер целосно. Фидерот треба да се полни само за една третина. Ова се должи на фактот што птиците можат да газат храна.
 2. Ние треба да се осигура дека сите кокошки јадат. Ако некој одбие, тогаш треба да се испрати во посебен кафез и да се нахрани со пипета. И кога девојчето станува посилно, треба да го вратиш назад.
 3. Пилињата секогаш треба да имаат пристап до чиста вода. Затоа, чинијата за пиење треба постојано да се мие и да се осигура дека водата не застанува.
 4. Периодично, треба да се спроведе превенција на разни болести. За ова, на кокошки може да се даде заситен раствор на калиум перманганат.
 5. Треба внимателно да ја следите чистотата на фидер и периодично да ја дезинфицирате.
 6. Нахранете најдобро во исто време.

Што треба да се вклучи во исхраната со пилешко?

 1. Јаглехидрати. Птиците многу се движат, затоа консумираат јаглени хидрати, а оние што остануваат често се депонираат како масти. Јаглехидратите главно се наоѓаат во житните храни.
 2. Протеин. Тој осигурува нормален раст и развој на телото. За да се осигура дека девојчето добива точна количина на протеини во својата исхрана, треба да вклучите леќа, масло колачи и остатоци од варен месо.
 3. Масти. Во гасови за кокошки постои вистинска количина на масти. Одделно, тие не треба да се даваат, бидејќи може да предизвикате проблеми со варењето.
 4. Витамини. Тие помагаат на пилешкото да се развива нормално. Меѓутоа, ако тие не се доволни, тогаш може да има авитаминоза. И ова е полн со фактот дека птицата ќе стане ранлива на разни болести.

Што да се хранат кокошки во раните денови?

Што да се хранат на денот стари кокошки?

Вреди да се одбележи дека првите 10 дена на пилиња треба да се хранат на секои 2 часа. Исхраната треба да ги содржи сите витамини и елементи во трагови за нормален раст.

Дневни кокошки може да се хранат избришани варени јајца или урда, која претходно била измешана со пченка или гриз. Обрни внимание на фактот дека 10 јајца треба 1 јајце, 50 грама сирење и иста количина на житни култури.

Ако зборуваме за каша, тогаш кокошки може да се хранат со јачмен, пченица. Покрај тоа, не заборавајте за почетната храна. И, исто така, од првиот ден на кокошки можете да го нахраните кефирот или нискомаслениот јогурт.

Зборувајќи за исхраната на бројлери, тогаш на 4-тиот и петтиот ден од нивниот живот треба да им се даде посебна храна. Тоа е мешана храна во својот состав ги имаат сите потребни компоненти и витамини за брзо зголемување на телесната тежина.

Што да се хранат недела стари кокошки?

Кога пилињата стигнуваат до недела-годишна возраст во нивната исхрана, постепено може да внесете јачмен и овесна каша. Покрај тоа, не заборавајте за зеленило и млечни производи. Имено, фактот дека неделни кокошки може да се хранат малку поретко - 4-5 пати на ден. На оваа возраст може постепено да започнете да инјектирате витамински додатоци. Имено, на шестиот ден од животот, на пливање може да им се даде школка и кобила. Покрај тоа, можете да ставите контејнер со песок во корралот, па кокошки не само што ќе пливаат во него, туку и ќе ги печат зрнцата од песок. Ова е неопходно за да се подобри нивната дигестија.

Карактеристики на хранење месечни пилиња

Како да ги нахраните пилитеПо третата недела од кокошките поголемиот дел од своето време се троши во пенкалото. Вреди да се забележи дека тревата не може да се смачка, туку да се даде во мали снопови. Постепено, треба да влезете во исхраната згмечен зрно, и на еден и пол месеци може да им се даде дури и цели зрна. Во исхраната, исто така, може да се меша месо-коска или риба оброк.

Треба да се напомене дека од 3-годишна возраст птиците се пренесуваат да се хранат за возрасни птици. Често ова е зрно. Не заборавајте дека кокошките треба постојано да користат свежа трева.

Карактеристики на хранење на раси на пилешко месоБройлерите се месо од пилешко месо, па треба да се обидете да ги создадете сите услови за брзо зголемување на телесната тежина. Многу важно во овој процес е исхрана. Ако бројлерот правилно се одржува и се храни, птицата може да тежи околу 1,5 кг за 2 месеци.

Постојат неколку опции за одгледување на бројлери:

 1. обемна;
 2. интензивно.

Широкиот метод вклучува птици за размножување само во топла сезона. Храната во овој случај се состои од мешана сточна храна и разни кошници. Со широк метод, птицата ќе се зголеми за 3-4 месеци.

Ако зборуваме за интензивен метод за одгледување на бројлери, тоа е да се зголеми пилешко во една просторија. Во овој случај, ливадата е ограничена, така што птиците практично не се движат. Храната се состои од специјални гасови, во составот, кој вклучува протеини и протеини. Овие две компоненти овозможуваат брзо зголемување на телесната тежина.

Општи совети за хранење бројлери

 1. Бројлерите треба да се хранат со посебни гасови. Само на овој начин тие брзо ќе добијат тежина.
 2. Ако одлучите да ја нахраните својата варена храна, треба да внимавате дека содржи правилно количество протеини и протеини.
 3. Мора да биде во посебен фидер треба да биде чакал.

Карактеристики на хранење јајца на кокошки

Карактеристики на хранење кокошкиВо растечките кокошки, најважно е да се обезбедат сите услови за нивниот продуктивен живот. За разлика од раси на месо, кокошките не смеат да се хранат толку често. И во основата на оброк лежи жито и зеленчук, а не мешана сточна храна.

Покрај тоа, треба да се напомене дека за такви кокошки, квасецот на добиточната храна ќе биде од корист. Затоа, понекогаш 2-2,5% квасец може да се додаде во вообичаената исхрана. Како и идните слоеви треба да се хранат периодично со витамини и калциум.

Вреди да се одбележи дека на таквите кокошки треба да им се обезбеди добра одење и избалансирана исхрана. Главната работа не е да се преувеличуваат кокошките.

Подетално, тогаш можеме да разликуваме такви совети:

 1. Од првите денови на животот, јајцата можат да се даваат на кокошките од јајцето.
 2. Таквите пилиња може да се хранат со мешавина од плитка кујна од каша со свежо урда. Состојките треба да се мешаат во однос 5: 1.
 3. Најдобро е да се прелива храна на легло.
 4. Од 5-тиот ден од животот, таквите кокошки веќе можат да почнат да им даваат и суви и влажни фуражи.
 5. По 20 дена од животот, млекото може да се замени со ферментирани млечни производи. И, исто така, на малку е можно да влезе во варен компир.
 6. Житариците се воведуваат постепено.
 7. Месечните кокошки можат безбедно да јадат сецкани тиква, зелка или зелена боја.

Како резултат на тоа треба да се забележи, на прв поглед, може да изгледа дека хранењето на кокошки е едноставно прашање. Но, ова е далеку од вистина, многу е важно птицата од првите денови од својот живот да добие квалитетна и урамнотежена исхрана. Покрај тоа, при изборот на диета треба да се базира првенствено на возраста, бидејќи исхраната на дневни и месечни пилешки може да биде многу различна.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Карактеристики на расата на кокошки СусексКарактеристики на расата на кокошки Сусекс
Методи за мешана сточна храна за кокошки сопствени рацеМетоди за мешана сточна храна за кокошки сопствени раце
Мешани сточна храна за бројлери и нивно производствоМешани сточна храна за бројлери и нивно производство
Што е потребно да се хранат goslings во домот?Што е потребно да се хранат goslings во домот?
Колку храна има потреба од кокошка за еден ден, норми на потрошувачка?Колку храна има потреба од кокошка за еден ден, норми на потрошувачка?
Кокошки кокошки: хранење, нега и условиКокошки кокошки: хранење, нега и услови
Инструкции за употреба на енрофлон за птициИнструкции за употреба на енрофлон за птици
Состав и подготовка на храна за кокошкиСостав и подготовка на храна за кокошки
Feed за кокошки: се хранат со сонцето и почнуваатFeed за кокошки: се хранат со сонцето и почнуваат
Eriprim Bt инструкции за кокошкиEriprim Bt инструкции за кокошки
» » Како да се хранат кокошки: хранење дома
© 2022 AjLota.com