Зошто бројлерите паѓаат на нозе?

Коколовите котлети паѓаат на нозеБројлер е месо од птици. Тоа често се одгледува не само на фармите за живина, туку и во обичните фарми за подружница. Кој некогаш се занимавал со бројлери, знае колку се фенси во нега и хранење. На прв поглед се чини дека оваа птица е херој со моќни нозе и широки гради. Главниот проблем со кој се соочуваат многу фармери од птици е слабата нога. Значи, зошто кокошките паѓаат на нозе?

Плодовите паѓаат на нозе: што да прават и кои се причините?

Може да има многу причини, но најчесто сè се однесува на болести, хранење или одржување. Зошто бројлерите паѓаат на нозе? Главни фактори:

 1. Недостаток на светлина.
 2. Недостаток на витамини од групата D, E, A.
 3. Повреда на температурни услови.
 4. Не чувајте птици во целосна стерилност.
 5. Прекумерна влажност.
 6. Завртки.
 7. Затегнатост.
 8. Недостаток на потребното количество калциум во телото.
 9. Дебелината.

Овие се често вообичаени причини, но само ветеринарот може да ја утврди вистината. Ако истражувањето покажува отсуство на заразни болести, проблемот е токму во услови на хранење и одржување.

Седи на нозете на пилешко бролериАко пилешкото седи на нозе, тогаш прво треба да ја ревидирате исхраната. Урамнотежената исхрана е клучот за успехот. Недостаток на витамини од групата Д, затоа, рибиното масло треба да се додаде во исхраната, и бројлерите треба да се пуштаат на прошетка колку што е можно побрзо. Тоа е ултравиолетово кое помага да се надополни витаминот и го спречува развојот на рахитисот.

Витамин А, исто така игра подеднакво важна улога. Нејзиното вишок или недостаток влијае на нозете. Во овој случај, зелените доаѓаат за спасување. Експертите уверуваат дека од третиот ден е потребно да се додаде во исхраната ситно сецкани трева, И кога бролерот се користи, можете да ги врзете пакетите. Во играта форма, пилешко ќе набави храна, а исто така ќе можат да се движат напред и да развијат мускулите на нозете.

Калциум - ова е главниот елемент и градежен материјал на скелетот за секој организам. Недостатокот ќе ги направи коските кршливи, кршливи и слаби. Добивање на калциум, можеби со конзумирање на креда, школки, јајца и вар. Втората опција не е толку честа појава. Неопходно е да се даде точно гасена вар, кога застана доволно разредено време и има време да се зацврсти. Инаку, таа ќе ги скрши кокошките на кокошки на кокошки.

Хранење на бројни кокошкиПовреда на температурни услови е недозволиво за оваа птица. Многу љубители на живина забележаа дека кога температурата се намалува во есенскиот период, почнува губењето на тежината. Кога кокошката е многу млада треба дополнително да се загрева. Во првите денови, температурата се одржува на околу 34 степени, постепено се намалува. До месец дозволено температура од 15 степени. Но, дури и така, треба да го следите однесувањето на бројлерот. Ако кокошките се ладни и непријатно, тие ќе знаат за тоа. Постојано пискање, тропање на купот - тоа се главните знаци дека се ладни. Прекумерната влажност не треба да биде присутна. Не е дозволено повеќе од 75%.

Стерилност, во овој случај, исто така, може да биде катастрофално за кокошки. Пилешкото треба да се чува на суво, но чистење се прави не повеќе од 2 пати неделно. За да се осигура дека кокошките се поудобно секој ден, тие може да се истурат свеж на старата постелнина. Факт е дека од нивните отпадоци овие птици добиваат голем број корисни материи, бара од нив. Исто така секогаш мора да има свежа вода.

Бролерот не може да стои нацрт, но проветрувањето е многу корисно. Условите за притвор се важен дел во одгледувањето здрави птици. Еднакво важно е секое пилешко да не се чувствува тесно. Ако тие се тесни, тие ќе почнат да се кршат еден на друг, што на крајот доведува до случај. Во раните денови, на бебињата им треба помалку простор, но со текот на времето треба да се зголеми. Ако на самиот почеток е дозволено 30 диви кокошки за 1 квадратен метар, тогаш возрасниот мора да има 10 парчиња во оваа област.

Бројлери паѓаат на нозе: што да направам?

Котел кокошкиАко причината не е заразна болест, тогаш ви е потребна прилагодете ја храната. Никој не вели дека тоа ќе биде лесно да се постигне саканиот ефект, бидејќи за да се наслади на телото со потребните витамини е многу потешко отколку што изгледа. Во еден момент ништо нема да се промени. Да се ​​променат условите на притвор е многу полесно. За почеток, кога пилешкото почнува да паѓа на нозе, повторно му се дава специјална храна за храна која се дава во првите денови од животот. Тоа беше во таквата храна содржи сите потребни компоненти. Ваквата храна е само наменета за исхрана на витамини во телото.

Зборувајќи за храна, неопходно е да се разбере дека нејзиниот недостаток или вишок влијае на состојбата. Кога бројлерот јаде без мерка и неизбалансирана храна, тој јаде многу и почнува да се масти. Во овој случај, пилешкото ги изложува нозете на тежок товар, кој не се пресметува за возраста. Ако живината не е мрзлива, тогаш можете да го следите множеството на тежина на посебна маса, која се пресметува за секоја возраст. А месечно пилешко треба да собере максимум 700 грама, а двомесечниот бројлер може да добие 2 кг, но не повеќе.

Присуството на трева во исхраната е задолжително. Можете да дадете:

 • Одуванчик.
 • Детелина.
 • Луцерн.
 • Euphorbia.
 • Плантан.
 • Коприви.

Последната билка се смета за најздрава. Ќе биде подобро ако бролерот ќе добие лист од коприва, кој содржи многу корисни елементи во трагови.

Бролер седи на нозе: заразни болести

Кокошки на бројлериНајопасната е Марекова болест, во која бројлерот паѓа и на нозе. Се појавува во вториот месец од животот, но паѓа во мал организам во првите денови. Оваа болест се карактеризира со нарушување на движењето, бидејќи влијае на нервниот систем на бројлерот. Болеста се шири многу брзо, паѓа во легло, има својство да остане таму околу 16 недели. Исцели Маркер-ова болест не функционира, но може да ја ставите заразената птица во колење. Квалитетот на месото не влијае на болеста и не може да му наштети на некое лице.Кога има причини да се сомневате дека бројлерите се носители на вируси, треба да направите вакцинација сите. Антибиотици за заразни болести:

 • Левомицетин.
 • Пеницилин.
 • Хлортетрациклин.
 • Окситетрациклин.

Кога бролерот падна на нозе, неговиот подобро е да се прободе месо веднаш. Третманот може да се одложи, а не фактот дека ќе има резултат. Во исто време, тој не само што нема да добие тежина, но може да го изгуби и лековите негативно ќе влијаат на вкусот и квалитетот на месото.

Постојат различни болести од кои пилешкото почнува да паѓа на нозе. Секој одгледувач на живина, дури и аматер, треба да знае за нив и да ги земе сите достапни информации за себе.

Рахитис

Најчеста болест. Дека тоа не се случи, неопходно е да се спроведе превентивно одржување во првиот ден. Рахитираат се развиваат до 2 месеци. Симптоми на болеста:

 1. Многу лошо развиена коскена маса. Кај мали кокошки, коските на нозете се виткаат како гранчиња.
 2. Мека клун.
 3. На ребрата има нодули. Тие можат да бидат удрени.
 4. Забележително заостануваат во растот.

Бројлери кокошки рахитираатЗа да се спречи болеста, во исхраната, витаминот Д и калциумот треба да бидат изобилие. Птицата од калциум добива од креда, школки, варовник и коскено брашно. Витамин Д е содржан во готовиот премикс или мрсен раствор.

Причини:

 1. Голем износ на магнезиум или витамин А во телото.
 2. Употребата на лошата храна.
 3. Хиповитаминоза Д.
 4. Отсуство на калциум или фосфор или неговиот вишок. Исто така, мора да има соодветен сооднос на овие компоненти во телото.
 5. Воспаление на цревата или дијареа, што како последица носи последици.

Дисхондроплазија на тибија

Симптоматските кај оваа болест се слабо изразени или отсутни во целост. Се појавува на вториот месец од животот, кога тежината на машките ја надминува нормалата и оди на стадиум на дебелина. Главните атрибути вклучуваат: слабост во нозете, птицата седи многу, несигурна одење. Последователно компликации се можни: коленото е отечено и често се јавуваат епидемии на бактериски инфекции.

Причини:

 1. Слаба, слабоквалитетна храна.
 2. Дебелината.
 3. Погрешен однос на калциум и фосфор во телото.
 4. Недостаток на бакар.
 5. Во храната има многу хлориди и сулфати.

Артритис

Таквите болести кај птиците се можни на која било возраст. Функција:

 • Тенносивитис - воспаление на тетивите во непосредна близина на зглобот.
 • Артритис е воспаление на зглобот.
 • Синовитис - зафатена е заедничката кеса.

Долго време е откриено дека најчесто се случува воспалението на зглобовите. Симптоми:

 1. Оток.
 2. Црвенило.
 3. Висока температура.
 4. Акумулација на течност.

Причини за оштетување на зглобовите:

 • Стафилококоза.
 • Микоплазмоза.
 • Стрептококоза.
 • Колибактериоза.
 • Салмонелоза.
 • Tenosynovitis е reovirus.

Заклучок

Бројлери паѓаат на нозе: што да направам? Пилешкиот бројлер не е многу отпорен на болести. Оваа птица треба соодветна и внимателна грижа. Ако сте внимателни на вашиот au pair, можете да забележите отстапувања во рана фаза и да започнете со третман. Што да направите во овој случај? Прво, кога бројлерот паднал на нозе, неопходно е да се открие причината за болеста. Второ, за да се утврди инфективната болест или улогата се играше со неправилно хранење или одржување. Трето, започнете третман или да ја промените исхраната.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Бројлерите киваат и киваат: што да се третираат и што да прават?Бројлерите киваат и киваат: што да се третираат и што да прават?
Мешани сточна храна за бројлери и нивно производствоМешани сточна храна за бројлери и нивно производство
Месо раси на кокошки: име, опис и сликаМесо раси на кокошки: име, опис и слика
Зошто се презирале бројлери, што да прават и како да се лекуваатЗошто се презирале бројлери, што да прават и како да се лекуваат
Одгледување и одржување на бролери во боја и опис на нивниот вид со сликаОдгледување и одржување на бролери во боја и опис на нивниот вид со слика
Зошто кокошките можат да јадат нивните јајца: што да праватЗошто кокошките можат да јадат нивните јајца: што да прават
Пилешки болести на бролери: симптоми и третманПилешки болести на бролери: симптоми и третман
Бројни заболувања: симптоми на болест, третман, сликаБројни заболувања: симптоми на болест, третман, слика
Бројлери киваат и кишам - отколку да третираат кокошки и возрасни кокошкиБројлери киваат и кишам - отколку да третираат кокошки и возрасни кокошки
`Chiktonik`: инструкции за употреба кај птиците, опис на препаратот`Chiktonik`: инструкции за употреба кај птиците, опис на препаратот
» » Зошто бројлерите паѓаат на нозе?
© 2022 AjLota.com