Одгледување и одржување на бролери во боја и опис на нивниот вид со слика

Како да се одгледуваат бројлериПилешки раси на бролери во боја се месни и се карактеризираат со интензивен раст. Одгледувачите забележуваат зголемување на телесната тежина до 60 грама дневно, па затоа овие кокошки се бараат од фармерите и фармите за живина.

Кокошките се различни силна градители, претставници развиле мускулатура, широк градите и грбот, главата е мала, компактна.

Општ опис на карпите

Коските се природно моќни, со цел да издржат импресивна тежина. Yaytsenoskost прави околу 300 парчиња за една година, овој индикатор поволно се разликува од количеството на јајца добиени од слоеви (160-200 парчиња).

Претставниците на цветните пилиња брзо растат, три недели кокошки веќе достигнуваат 1 килограм тежина. Ако не постигнете птица за 2 месеци, кога тежи околу 2-2,5 килограми, мажите ќе пораснат до максимум 6 килограми, а женките ќе тежат околу 4 килограми.

Осврти на експерти за одгледување на живина секогаш се позитивни, бидејќи голема телесна тежина брзо се зацврстува, додека се користи малку храна. Продуктивноста на живината е тежок аргумент за одгледување на бројлери со боја, особено затоа што кокошките апсолутно не се чудни кон околината. Позитивни производствени карактеристики:

 • Младиот раст секогаш се развива рамномерно и рамномерно;
 • брзо зреење на кокошки;
 • како резултат на активно зголемување на телесната тежина, месото се произведува по ниска цена;
 • Поради масивните гради, се добива голем процент бело диетално месо.

Една жена од рана пролет до средината на есента, во зависност од условите за развој и одржување, му дава живот на 200 пилиња, кои со зрелост ќе обезбедат 4 центри на месо. Nestlings и возрасните имаат невообичаено шарени перја, претставниците на различни видови бројлери можат да го декорираат секој приватен двор.

Популарни раси на бролери во боја

Одгледувачите се обидуваат да преминат бројлери со други пилешки раси, така што добиваат птици со забрзан раст и високо квалитетно месо од исхраната.

Redbro

Одржување и грижа за бројлериКокошки се одгледуваат на англиски фарми, добиени од премин Малајска раса на кокошки и корнски. Ненаметлива птици совршено живеат и се размножуваат на температура од 8˚ до 26˚С, па затоа не мора да инсталирате опрема за одржување на одреден температурен режим. За да добијат јајца, женката мора да достигне 5 месеци, понекогаш шест месеци, за една година од еден примерок добива 200-1300 јајца, просечната тежина на една е околу 60 грама.

Оваа раса е исто така наречена Црвени бройлери, бидејќи кокошките носат црвено-кафеава или црвена перје, но има претставници на овој вид со бело пердув. Кокошките имаат развиено нозе со големи силни мускули, кои ги добивале од нивните предци, кои се користат во пливање во кора.

Обичните бројлери за време на животот треба да земат антибиотици за одржување на здравјето. Редбро не бара вакво лекување, бидејќи тие поседуваат природен имунитет и активно се спротивставуваат на многу болести на пилешко. Тежината на полугодишниот маж е четири и пол килограми, а жената расте на 3 килограми. Месото Redbro ја разликува влакнестата структура, за која не треба да вкусат сите гурмани.

Мајстор Грис

Правила на бролериФранцуската раса дава јајца во исто време и оди во месо. Кокошките се различни смирена природа, да се навикнеш на некоја личност, да стане скроти. Бело-сивите претставници на расата не бараат строгост содржина, тие можат активно да даваат потомство и да добијат кога се чуваат во кафези или на подот во живината. Речиси 100% од кокошките преживуваат додека не растат.

Возрасни машки птици растат до 7 килограми, кај женките оваа тежина е 4 килограми. Само четири месеци од кокошката почнуваат да даваат јајца, за годината приносот на јајца изнесува 300 јајца, секој со маса од 65-70 грама. Сочното и вкусното месо има ниска содржина на маснотии, додека висока хранлива вредност.

Унгарски великани

Се препорачува за одгледување дури и за неискусни земјоделци, бидејќи претставниците се прилагодуваат на студот, можат да живеат во услови на висока влажност и да се развијат во не многу поволна средина. Доволно е да се изгради куќа и да се направи мало игралиште. Пердувот на овој вид обоени бројлери е богат, кој заштедува претставници од студени и ненадејни температурни промени.

Женките на овој вид се одликува со вродениот инстинкт на мајките, па затоа се одлични за оние земјоделци кои се обидуваат да се потомство на природен начин. По природа, инстинктот му дозволува на пилешкото да формира гнездо за потомците на кокошките, за кои мајката ќе се грижи за подоцна.

Моментот на фокусирање е организација на правилно хранење, Унгарските великани, како и другите раси на бројлери, преферираат храна со содржина на протеини, добиточните мешавини се подготвуваат независно или се купуваат во специјализирани места.

Корнски скали

Возрасните мажи достигнале тежина од 5 килограми, а женките растат до 4 килограми. Овој вид е различен брзо додавање во тежина, па затоа е економично да расте. Кога се појавуваат кокошки, стапката на преживување е околу 75%. Како и расата на гигантите, претставниците на Корнушките се грижат за исцрпувачки потомци, мајчиниот инстинкт се манифестира кај сите жени, без исклучок. Пилешко за годината носи просек од 120 јајца, секој со тежина од околу 60 грама.

Foxy Chick

Тоа е погодна раса за чување дома поради сет на оптимални карактеристики на раса:

 • Како да се нахранат бројни бролериодличен сет на тежина, претставници повика четириесет и пет дена;
 • индексот на производство на јајца достигнува 250 парчиња годишно, секоја со маса од 70 грама;
 • тежината на возрасен петел е 7 килограми, а пилетот достигнува 4 килограми;
 • убава кафеаво-црвена или црвена кокошка се најкорисни во поглед на добивање квалитетно месо по ниска цена.

Гол НекОвој вид обоени бројлери е честа појава во студените региони на Русија, бидејќи не се плаши од тешка клима. Претставниците се разликуваат широк назад, големи гради и долги нозе. Боите на пердувите се различни, така што предноста на некоја боја за оваа раса не е дадена. Карактеристично е отсуството на пердуви на вратот на кокошките, изгледа гол. Голиот вратот се однесува на видови кои тешко можат да се репродуцираат на природен начин, така што една препорака за земјоделците е да купат кокошки во живо.

Карактеристики на одгледување и растечки бројлери во боја

Дури и за скромен кокошки и мажи, се одредуваат главните точки што треба да се почитуваат за да се добие здрава птица со добра продуктивност.

Грижа за бролери во боја

Кога се одгледуваат и одгледуваат кокошки Вие не можете да акумулирате голем број добиток во мали области. На пример, живеењето на квадратен метар од десет кокошки е оптимално, поголем број нема да обезбеди брзо зголемување на телесната тежина. Содржината е дозволена во живи куќи, кафези и на подот.

Извеле пилињата се чува на температура од 25 ° C, по недели возраст тие се редуцира секој ден степени, не растат младите во ветровит соби, и лошо светло во коритото нема да дозволи кокошки да јадат право.

Пожелно е да се користи легло Природни материјали, на пример, струготини, струготини, слама. Инфективни инфекции на кокошки најчесто се јавуваат во ретко исчистени простории на живинарски куќи и кокошки коноп со голема влага и влажност. За да се избегне ова, куќите се вентилирани, отворајќи ги отворите на едната страна за да не создаваат нацрти или да организираат вентилација. Во зима се изолирани ѕидовите, подот и покривот на просторијата, каде што се чува птицата.

Одгледување на бројлери како бизнисАко кокошките се разболат, кашлица, а потоа користете лекови:

 • метронидазол со стапка од 1 милиграм за килограм телесна тежина;
 • енроксил;
 • baikoks;
 • тетрамизол.

Кашлицата кај птицата може да се должи на аспергилоза или птичји грип.

Бидејќи пилешкото има многу тежина, а потоа да ги зајакне нозете Додајте минерални суплементи и витамини на исхраната. Причината за слабите нозе може да биде преголемо количество на овие супстанции или стекнување слаб квалитет храна. Често, нога болест произлегува од недостаток на калциум во телото. Во секој случај, тоа бара ветеринарен преглед, и ако недостатокот на ослободувањето на калциум е потврдена, а потоа боја на бројлери произведува како мамка креда, школка, варовник, брашно прашкасти коски и школки.

Контроверзното прашање претходно се смета за додавање на соодносот на ферментирани млечни производи. Неодамнешните студии потврдија дека протеинот и калциумот се снабдуваат со сурутка, млеко, млеко или пилешко назад кон телото. Неискусните земјоделци можеби не знаат дека додавањето сурови риби во исхраната придонесува за брзината на зголемување на телесната тежина и зголемувањето на бројот на поставени јајца.

Се должи слаб раст и бавно зголемување на телесната тежина, најчесто, висока влажност, голема паддок, недостаток на протеини и минерали. Поради ова, птицата е тенка, има долги нозе, на кои е тешко да се одгледува месо, што е последица на недостаток на амино киселини. Понекогаш во живината птичји канибализам и насилство цветаат, што се должи на премногу светла во собата или недостаток на минерали.

Норми за правилно хранење

Бојлери во боја буквално добиваат тежина, ако се снабдени со висококвалитетна храна. Подготвени во фабриката, овие мешавини ги содржат сите витални состојки. Некои веќе вклучуваат средства за превенција и третман на болести. Но, земјоделецот исто така може да подготви таква мешана храна со независно вметнување на сите неопходни супстанции во неа:

 • Кои се условите за условите на настанот?пченица derti 200 грама;
 • јачмен derti - 50 грама;
 • пченка дерте - 400 грама;
 • Овес - 100 грама;
 • оброк од сончоглед - 150 грама;
 • со малку маснотии урда - 200 грама;
 • риба или коскено брашно - 60 грама;
 • квасец - 2 грама.

За мешање, додадете кефир или кисело млеко со стапка од 10 до 30 грама по пилешко, во зависност од возраста. Не се препорачува да се дадат сурови житни култури на ориз и леќата, отекува во дигестивниот тракт и предизвикува непријатност. Тие се дозволени да се даваат во минимални количини и само во варен вид.

Лето во исхраната е воведено зелена маса и ситно сецкан зеленчук од една недела стар. Тие се дадени во форма на мешавини во цицки млеко и сурутка. Добро е да се даде зелен кромид, коприви, зелка, репа, моркови, цвекло и компири, и додадете семки од сончоглед. Кокошки еднаш дневно мора да се заменат со вода во мистрија, истурете чист.

Лош апетит на бролери во боја

Ако птицата не јаде добро, значи дека добиточната храна не ги задоволува своите барања во минерални материи и не е полноправна. Затоа, ако земјоделецот не користи специјални гасови за фабричка подготовка, тогаш пирето компирот врз основа на мрсна млеко и сурутка со зелена маса лето и сува храна во зима треба секој ден да биде присутен во исхраната. Протеините и витамини се основни супстанции. Потребно е да се нахранат секоја пилешко со 2 g квасец.

Хранењето на црвени бројлери треба да биде изобилно, секогаш треба да има храна во колибри. Одделно ставете контејнер со мал чакал, кој птиците нервираат. Ова не е минерална храна, како што сметаат многу неискусни фармери, овие мали камчиња помагаат да мелат храна во желудникот, да се спречи појавата на кутикулата и да се помогне во нормализирањето на метаболизмот.

Растечки бројлери економски, како за краток период постои целосен пресврт на инвестираните средства. Максималните квалитетни карактеристики на месото ќе се добијат ако одржувањето и одгледувањето на бројлери во боја е организирано со сите правила, се обезбедуваат квалитетна храна и услови за репродукција на кокошки и чорапи од јајца. Само во овој случај ќе се добие максимална корист - дали месото ќе оди на масата на сопствениците или ќе се продава на пазарот.

Обоени бројлери
Обоени бројлери описПравила за одгледување броилаКако да се напишете бројлериБоја бројлери можни проблеми на репресијаКои се можните проблеми со одгледувањето?Грижа за бројлер во бојаКако да се грижи за котелКарактеристики на бројлери на боја
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Месо раси на кокошки: име, опис и сликаМесо раси на кокошки: име, опис и слика
Најдобра раса на кокошки Месо на јајце насока: опис и сликаНајдобра раса на кокошки Месо на јајце насока: опис и слика
Пик мајстор Греј: карактеристики, опис на крстот и сликаПик мајстор Греј: карактеристики, опис на крстот и слика
Кокошки кокошки: хранење, нега и условиКокошки кокошки: хранење, нега и услови
Кокошки Херкулес: карактеристики на раса, предности и недостатоциКокошки Херкулес: карактеристики на раса, предности и недостатоци
Бройлери Cobbs 500: опис и описБройлери Cobbs 500: опис и опис
Бојлер. Опис на расата и карактеристиките на содржинатаБојлер. Опис на расата и карактеристиките на содржината
Тежина на јајце кокошката, колку тежи грам без школкаТежина на јајце кокошката, колку тежи грам без школка
Режим на температура за бројлери: пилешко и содржинаРежим на температура за бројлери: пилешко и содржина
Раса на кокошки Плимут: опис, опис, содржинаРаса на кокошки Плимут: опис, опис, содржина
» » Одгледување и одржување на бролери во боја и опис на нивниот вид со слика
© 2022 AjLota.com