Пушкинска раса на кокошки: опис и суптилности на одгледување

Која е разликата помеѓу расата на Пушкин на кокошки и какви карактеристики има?Одгледувањето живина е важно во нашето време. Фармерите ги подигаат птиците за разни намени: да добиваат месо, јајца или само за душата. Кокошките се многу популарни во фармата. Ова се најбројните и најчестите живина. Кокошката е приплодна птица, која човекот почна активно да ја одгледува и да ги извади своите нови раси. Најчести раси се месото, месото од јајца, јајцето и јајцето од јајца, кокошките кои носат.

Сите овие раси се одгледуваат заради добивање на квалитетни прехранбени производи: месо и јајца. Многу раси не ги комбинираат само квалитетот на месото, тие се одлични за носење јајца.

Во одгледувањето на живина, еден од одлучувачките фактори е висока продуктивност карпи. Овој индикатор има раса на Пушкин на кокошки.

Кокошките на Пушкин се шарени и шарени птици. Тие имаат атрактивен изглед и имаат смирувачки карактер. Вие можете безбедно да ги пуштите во дворот и да отидете кај нив во пенкалото.

Кокошките на Пушкин се млади расата регистрирана во 2007 година. Името е дадено на градот Пушкин во Ленинградскиот регион, каде што се наоѓа и Институтот за генетика и развој на земјоделски животни. Во овој институт, оваа раса на птици исто така беше одгледувана.

Одгледувањето на Пушкинаја одгледува во 2007 година за земјоделствоОваа раса на кокошки е вештачки произведена специјално за земјоделство. Две раси биле прекршени за расата на Пушкин на кокошки: расата "Петар" и расата "Москва". Овие две раси се многу различни по изглед, но многу слични во смисла на размножување. За да се одгледуваат расите на кокошките на Пушкин, тие се обиделе да ги користат таквите раси како премин на бели летни жваки, московски бели, крос-месни, австрофори со црн шик.

Како резултат на вкрстувањето, расата со високи стапки на продуктивност добиваше производство на јајца.

Пушкинска раса на кокошки

За да погледнете поблиску до оваа неверојатна раса, да ги погледнеме поблизу.

Посебно внимание ќе посветиме на следниве параметри:

 • опис и достоинство на расата;
 • Продуктивност;
 • содржина;
 • опис на хранењето на живината;
 • специфичност на одгледување.

Опис и предности на расата

Шефот на птицата од оваа раса е издолжена, овална. Очите од светло-жолта до светло портокалова. Клунот е остра, сртот е виолетова или светло црвена. Вратот е издолжен, телото е трапезоидно, градите се широки. Шепите на пилешкото се долги, секој со четири прсти.

Вообичаеното боење на кокошките од оваа раса е шарена. Петлите обично се бели со големи темни дамки на пердуви. Корицата на пердувите е густа, потпушка е бела.

Птиците од оваа раса се мирни и лесно стануваат скротиПтиците од расата Пушкин се приврзани и мирољубиви, не сакаат да конфликт, се избегнуваат опасни ситуации. Овие животни се здружуваат со други неагресивни животни. Пилешкото Пушкино ќе ги задоволи децата, тие се среќни да комуницираат и да станат скроти. Таквите животни се обучени и често се користат како уметници во циркуски програми.

Зошто одгледувањето на кокошките на Пушкин стана толку популарно земјоделство? Одговорот на ова прашање лежи во доблестите на оваа раса.

Пушкин пилешко е одлично погоден за комерцијални активности, нивната убава презентација овозможува да се земе достоен место на пазарот на месо од живина. Оваа птица многу добро се толерира за време на студената сезона и ретко боледува. Не бара посебна и скапа храна. Коупниците за одгледување на кокошки на Пушкин се едноставни за изградба и одржување.

Продуктивност

Пушкин кокошки припаѓаат на раса од месо и јајца. Месото на оваа птица се одликува со добар вкус, со високо квалитетни хранливи и корисни својства.

Кокошките не достигнуваат повеќе од два килограми, петлите растат поголеми - достигнуваат три килограми.

Раса се карактеризира со високо производство на јајца, Во првата година, едно пилешко може да уништи до 290 јајца. Стапката на производство на јајца годишно изнесува околу 250 јајца. Коковите почнуваат да се носат околу дваесет и првата недела од животот.

Норма на производство на јајца за кокошки на Пушкин е 250 јајца годишноКокошките на Пушкин се високо продуктивни месо. Од 100 јајца кои изведуваат 90 пилиња, ова е многу високо ниво. Јајцата се светлина, беж, тежи околу 60 грама. Пилешкото јајце е здрав и диетален производ. Тоа е речиси целосно апсорбира од страна на човечкото тело. Јајцата се многу богати со витамин Д, кој е одговорен за зајакнување на коските на една личност. Пилешкото јајце содржи вакви корисни микроелементи и витамини како калиум, калциум, фосфор, цинк, магнезиум, витамин А, Е, Ц и многу други.

Пилешко месо е главен извор на протеини, основен градежен блок на човечки клетки. Тоа е диететски производ и содржи голем број на амино киселини, кои се неопходни за здравјето и растот на човекот. Во пилешко месо содржи голем број на витамини и минерали. Калоричната содржина на 100 грама пилешко е околу 190 килокалории. Од пилешкото се подготвуваат првите, втората јадења, салати, бушотини и многу други деликатеси.

Секој може да се обезбеди себеси корисни пилешки јајца и месо, откако се запозна со условите за чување и одгледување на кокошки.

Расата е скромен, не се потребни посебни услови за притвор. Доволно е да се обезбеди топла и суво место за преноќување и зимски престој на животни. И, исто така, треба да се грижите за недостатокот на нацрти во конакот.

Не е неопходно да се загрее просторија за презимување на овие птици, доволно е добро да се изолира. За зимување, тресет, слама или пилевина се истура на подот на кокошарницата. Таквата подлога ќе обезбеди топлина во текот на зимата.

Обезбедете во кокошарницата ниски крофни и дополнителни скалиПтица има стабилен имунитет за инфективни и катарактрични болести. Nases се опремени со дополнителни нежни скали, така што кокошки лесно може да се искачи. Кокошките од оваа раса не знаат како да летаат, па не треба да внесувате големи влогови, тие треба да бидат на надморска височина од 70 сантиметри.

Кога температурата на воздухот е над минус 10 степени, кокошките може да се пуштат на свеж воздух.Почнувајќи со топол пролет, птицата се пренесува во отворен простор, кој мора да биде опремен со навеси од дождот. Препорачливо е да се дозволи на животните надвор за прошетки во оградена области, бидејќи оваа раса прилично бавно и во случај на опасност не може брзо да избега од предаторот.

Опис на хранењето на живината

Птиците од пушкинските раси се нескротливи во храната. Но, сепак треба да земете одговорно пристап кон нивната исхрана. Неопходно е да се дадат житни култури, зеленчук и разни зеленчуци. Тиква, зелка, тиквички се многу погодни. Копривата е добра за зеленилото. Некои фармери се полни со зеленчук за зимата, за да се осигура дека кокошките не доживуваат недостаток на витамин. За ова, копривата се сече и суши.

Кога се одгледуваат живина заради добивање на месо, неопходно е да се даде 20% повеќе храна отколку да се кокошките и да се придржуваат кон приближно таква диета:

 1. Два вида на цели зрна.
 2. Два вида на мелени жито.
 3. Свеж и варен зеленчук.
 4. Растенија од растителни култури.
 5. Пченични трици.
 6. Коскена храна и сол.

Не заборавајте да ја збогатиме исхраната со додатоци на калциумЗа продуктивноста на носење јајца и зајакнување на коскеното ткиво, се даваат кокошки коска, рендани школки и креда. Ако нема доволно калциум, птиците можат да започнат да ги јадат своите јајца. За да се подобри варењето, на птиците им се дава кршен чакал и песок.

Ако сакате кокошки да се носат во зима, тогаш дајте им добра исхрана во овој период. Во зима, треба да се зголеми бројот на зеленчук и билки во исхраната.

Одличен извор на храна во текот на летото ќе биде свежо сече сено и трева. Бидете сигурни да го следите квалитетот на житото, кое ги храни животните. Пушкинските кокошки се склони кон дебелина, бидејќи често прејадуваат. За да се спречи тоа да се случи, потребно е нормализирање на деловите и не дозволувајте им да ја исцелат храната. Исто така, неопходно е да се развие распоред за хранење.

Обично храната се носи околу наутро, околу 5 часа. Во овој период на хранење, вообичаено е да се даде целото или згрутчено зрно. Вториот период на хранење е 8 часот. Дајте зеленчук и трици. Следниот оброк на пладне, треба да дадете зеленчук и зеленчук. Последниот оброк на кокошката на шест во вечерните часови. Обично се даваат жито. Потребна е да ја следи достапноста на чиста вода за пиење кај животни.

Специфичност на одгледување

Расата на Пушкин има висока стапка на наталитет. Од 10 јајца изведени, има девет пилиња. Потомството излезе издржано.

За одгледување кокошки е потребно да се има еден петел за 25 кокошки.

Кокошките не се занимаваат со долго инкубација на јајца, овој процес трае околу две недели, па затоа треба да ги ставите јајцата во инкубаторот.

Птиците на Пушкин раса се скромен за храна, услови за живеење. Тие се чувствуваат одлично во слободните граници, копаат во измет, наоѓаат храна во тревата. Кокошките имаат добар отпор, па тие станаа широко распространети во скоро сите климатски зони на нашата земја.

За одгледување на кокошки Пушкин изберете вистинската кокошкаЗа да го направите ова, треба да обрнете внимание на родителите - возрасен пилешко и петел. Тие мора да одговараат на нивната раса. Посебните карактеристики на расата Пушкин се:

 • Внимателно изберете пилиња - тие треба да бидат видливи карактеристични знаци на расататрапезоидно тело;
 • широки гради;
 • мазна назад;
 • недостаток на чисто црно перје;
 • убава и не меки опашка;
 • само во бела боја.

Ако одлучите да купите кокошки од приватен трговец, тогаш не заборавајте да ги погледнете неговите возрасни кокошки доколку ги исполнуваат горенаведените критериуми.

Кога купуваат млади животни на специјални фарми за живина, може да биде поволно да се купат чиста кокошка. Но, таквите кокошки можат да бидат ментално вознемирени, да бидат страшно, што негативно ќе влијае на нивната продуктивност во бројот на јајца и вкусот на месото.

За кокошки се потребни посебни услови за притвор.

Важно е да се придржувате до точната температура и влажност во просторијата. За да се одржи одржливоста на кокошките во инкубаторот, тие треба да дадат специјална индустриска храна и витаминско-минерални додатоци. Важна компонента во додатоците треба да биде калциум, за да се избегне рахитис кај птиците.

Кога девојчето е пет дена, неговата исхрана може да биде тивко воведе мелени зеленило макари и врвови на репка. Во недела-годишните кокошки се дадени специјални антибиотици, растворени во супа или друга храна. Превенција на болести со антибиотици во оваа фаза од животот на пилиња е многу важна.

Од втората недела на животот на кокошки може да се даде варени компири, само не-топла и малку скробни. Скробната храна може да доведе до смрт на животното.

Непотребната храна треба да се фрли, така што не кисело во коритото и животното не се отруе.

По шрафирање кокошки - температурата треба да се прилагоди според распоредотОтстранете ја пилетата од инкубаторот само откако ќе се исуши. Такво бебе треба веднаш да се пренесе во соба со температура на воздухот плус триесет степени. При оваа температура, малечка мора да живее 5 дена. На шестиот ден температурата се намалува за 3 степени. За брзо и без штети на здравјето на птицата, температурата во кокошката е намалена за 3 степени секоја недела. Кога бебето е еден месец стар, доволно е за него да има 18 степени на топлина во кокошката.

Како и многу други видови птици, кокошките на Пушкин се молат. Не плашете се, но немојте да го мешате сезонското испирање со кожни болести. Ако се сомневате, најдобро е да ги покажете животните на ветеринарот.

Пушкинската раса на птици е убава Продуктивност, отпорност на болести и мраз. Овие кокошки се одгледуваат како за добивање на месо, така и за добивање на јајца. Kurochki скромен во храна и одржување, тие совршено се заедно со други миленици.

Добијте Пушкин пилешко за душата и како милениче за вашите деца. Ако ја започнете оваа раса за храна, тогаш ќе добиете одличен резултат во форма на здрава, вкусна и здрава храна.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Одгледување кокошки дома. Совети за почетнициОдгледување кокошки дома. Совети за почетници
Најдобри јајца раси за кокошки за поставувањеНајдобри јајца раси за кокошки за поставување
Најдобра раса на кокошки Месо на јајце насока: опис и сликаНајдобра раса на кокошки Месо на јајце насока: опис и слика
Најдобрите раси на декоративни кокошкиНајдобрите раси на декоративни кокошки
Несуски: името на расите на кокошки, со фотографии и описиНесуски: името на расите на кокошки, со фотографии и описи
Ретки кокошки од раса од јајце-месо BarnevelderРетки кокошки од раса од јајце-месо Barnevelder
Кокошки Херкулес: карактеристики на раса, предности и недостатоциКокошки Херкулес: карактеристики на раса, предности и недостатоци
Која птица е синото јајцеКоја птица е синото јајце
Видови на Araucan кокошкиВидови на Araucan кокошки
Содржина на раса на кокошки на ПавловСодржина на раса на кокошки на Павлов
» » Пушкинска раса на кокошки: опис и суптилности на одгледување
© 2022 AjLota.com