Обични птици: опис и корист

Гвинеја птициЗаедно со вообичаените кокошки и кокошки, како извонредни птици како гвинејски птици почнаа да се појавуваат на фармите. Тие се подеднакво добро во дивината и вештачки создадени. Тие беа оценети за нивната зголемена виталност под различни климатски услови и непретенциозност во нивната грижа.

Гвинеја птици - егзотични пилешко

Честопати можете да ја видите оваа птица во зоолошката градина, но малкумина знаат што е навистина. Ова е претставник на пернат семејството на цел Цезар Kuroobraznyh. Во својот вид има само 7 видови. Домашна дива убавина од Африка и во домаќинствата почнаа да се скроти релативно неодамна. Јајца што ги носат не помалку активно од обичните кокошки, а месото е опремено со маса на корисни карактеристики.

Опис на сорти на морско птици

Следниве се сметаат за најчести:

 • Како изгледа една гвинејска птица?Обични замрзнати птици. Не е ни чудо што нејзините предци биле мисирки и пилешки, бидејќи надворешната сличност е непобитна. Во однос на големината, птицата е речиси идентична со стандардната кокошка. Возрасен носи маса до 1,5-2 кг. Само надворешниот екстериер е сосема специфичен и необичен за окото. Вообичаена карактеристика на обичната замка е висечките сатенско-црвени обетки. Мускулите и долгите нозе им овозможуваат на овие псевдокритичари да трчаат брзо. Во природни природни услови, тие се однесуваат смирено и не се разликуваат многу во нивниот плач. На приватни куќи, спротивното е точно. Тие имаат тенденција да се приклучат кон својот одгледувач и кога ќе се сретнат со него, тие прават гласни и силни крик.
 • Чудни замрзнати птици. Оваа птица може да ја задоволи неговата оригинална коса на главата. А папус може да се спореди со кадрава коса. Телото е црно во боја со мало разгранување на бели дамки. Главата и вратот се сини и очите се црвени. Во Африка, кривата мисирка претпочита да се населат во саваната.
 • Grifovaya. Сите гумски птици имаат светло изглед, но тука е грифинската гвинејска птица, лидер меѓу сите. Нејзиното пердувско покритие собира најневообичаена комбинација на бои: бела, црна, графит, јоргована, кобалт. Расата е наречена поради обликот на главата, слична на орелот. Тие претпочитаат да го населат шумското опкружување во големи групи.
 • Бројлер кралска Гвинеја кокошката. Судејќи според името, ова е најдобра опција за одгледување на месо. Тој има голема фигура, може да им биде дозволено да колелат на возраст од 3 месеци. Подолго да ги држат економски непрофитабилни, бидејќи растот е значително спречен. Нанадвор изгледа како Турција. Вратот има слаб навед, опашката е намалена. На клунот има сина надуеност.

Од сите претставници, францускиот бројлери се сметаат за најпродуктивно и корисно месо.

Како птиците се размножуваат

Птица на замјаВо Африка има влажна и суво време. Значи, брачните игри со мочуриштата започнуваат во влажниот период. За флертувањето пред женскиот, мажот има потреба од огромна територија. Оваа состојба не секогаш се зема предвид при земјоделството. Како резултат на тоа, постојат проблеми со положување на јајца.

Жени во еден момент лежи 7-8 јајца во јамата, што понатаму ќе биде внимателно заштитено. Секој кој се осмелува да и се обрати на неа, ќе се соочи со бурен отпор од двете страни. Јајце облик - овална, школка од бела, сива или крема боја. Нивната вредност е особено голема за богат витамин и нутритивен состав.

По 3-4 недели, се појавуваат мали puchuzhki. Во првата година од животот одат на опашката на нивната мајка. Однадвор многу привлечни: меки светли грутки.

Победа и штета на човекот

Во домаќинството како птица е исклучително важно и неопходно. Нејзиното месо и јајцата се многу хранливи и здрави за човечкото тело. Иако само вообичаените замрзнувачи се користат за домашно одгледување.

Корисноста на јајцата е како што следува:

 • Погодност и долгорочно чување. Школка од тестисите ја зголемила јачината, што е важно за брзо пакување. Беше забележано дека не е лесно да се скрши. Со температура од 10 степени, јајцата можат да ги задржат своите имоти до 6 месеци.
 • Составот вклучува широк спектар на витамини: а, ц, е и г. Тие се неопходни за стабилно функционирање на човечкото тело.
 • Јајцата не содржат алергени, па затоа нивната употреба нема контраиндикации.
 • Ова е диететски производ. Тоа е пропишано во исхраната за дебелина, анемија, бременост и лактација, кога има отстапувања во нервниот систем.
 • Вклучете многу амино киселини.

Како живее живина?Месото од обични замрзнати птици мора да се додаде во менито за спречување на авитаминизирање, за опоравување по операцијата, и за губење на тежината за да се забрза закрепнувањето по АРИ. Се препорачува да се користи за подобрување на перформансите на кардиоваскуларниот систем. Благодарение на присуството на витамин Б, тој има корисен ефект врз кожата.Производи на оваа птица, со редовна употреба, може значително да го зајакнат имунолошкиот систем и да ги нормализираат сите метаболички процеси. Ги готви на истиот принцип како пилешко.

Штета со потрошувачката на месо и јајца од кралската птица нема, исклучок - индивидуална нетолеранција. Сепак, пожелно е да се истакнат неколку контраиндикации:

 • Присуство на проблеми со екскреторниот систем. Ако работата на бубрезите и црниот дроб е нарушена, подобро е да се заштитите од јадење јајца.
 • Првиот пат по вакцинирањето, тестисите можат да му наштетат.
 • Луѓето со одложена апсорпција на протеини се контраиндицирани во таков производ.

Гвинејската птица е скромен и грижа. Да се ​​чува во приватен двор не е економски скапа, но е од голема корист. Месото не е толку масно како пилешко.

Покрај тоа, интересно е да се набљудуваат и проучуваат нивните навики. Не е ни чудо како птици биле почитувани во антиката.

Рецепти од месо и јајца

Излегува дека кога се третира со топлина, месото од обичните замрзнати птици не го губи својот богат состав. Неколку начини на подготовка се прикажани подолу.

Печено месо

Следниот сет на производи ќе биде потребен: труп, свежо јаболко, сол, масло и зачини.

Месо труба нанесуваат со сол, бибер и други ароматични зачини. Парчиња јаболка се поставени внатре. Печете на температура од 120-150 степени за два часа. Периодично проверувајте и превртувајте.

Печена мисирка

Животен стил на морско птициЗа готвење ќе ви треба: пилешко, било печурки, пуши, компири, јаболка, суво црвено вино, путер, супа и зачини (по вкус).

Месото е поделено на делови, секој нанесуваат со сол и зачини. Мешајте го птичото месо на подмачкан сад за печење. Истурете го месото од горе и испржете го во рерната. Не доведувајќи до целосна подготвеност, додаваме сецкан компир, пушеле филе, а натопете со вино. Печурките се залепени одделно и служат како гарнир.

Сите рецепти, во суштина, се едноставни. Дури и непрофесионален готвач ќе се справи со нив.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Гвинеја птици - каква птица? Содржина домаГвинеја птици - каква птица? Содржина дома
Каква птица е птица? Одгледување, одржување и негаКаква птица е птица? Одгледување, одржување и нега
Кои птици во природата ги носат кокошките во зима и зоштоКои птици во природата ги носат кокошките во зима и зошто
Патка мандарина патка каде што има една интересна мандарина птиченцеПатка мандарина патка каде што има една интересна мандарина птиченце
Кој е птица сива чај: опис на расата, неговото живеалиштеКој е птица сива чај: опис на расата, неговото живеалиште
Карактеристики на расата на кокошки СусексКарактеристики на расата на кокошки Сусекс
Пилешки гигант од кокошки: карактеристики на расата и сликиПилешки гигант од кокошки: карактеристики на расата и слики
Несуски: името на расите на кокошки, со фотографии и описиНесуски: името на расите на кокошки, со фотографии и описи
`Chiktonik`: инструкции за употреба кај птиците, опис на препаратот`Chiktonik`: инструкции за употреба кај птиците, опис на препаратот
Кокошки Херкулес: карактеристики на раса, предности и недостатоциКокошки Херкулес: карактеристики на раса, предности и недостатоци
» » Обични птици: опис и корист
© 2022 AjLota.com