Растечки goslings дома

Како да расте goslingsГус отсекогаш се сметал за мајчин руски пернат претставник. Претходно, беше тешко да се најде приватна фарма, без птица со кикотење. Бидејќи пазарот наполнет со увезени производи, многумина се префрлија и престанаа да растат гуски сами. До денес, постои обновен животен интерес за оваа птица. Само не секој земјоделец знае како правилно да одржува и да расте goslings.

Растечки goslings од првиот ден од животот

За професионален и почетник, одличен избор ќе биде домашната гуска. Возрасните птици не треба внимателен став, тие лесно се прилагодуваат на сè што не може да се каже за пилиња. Одгледувањето на гуски во приватен двор почнува со избор на соодветните млади.

Компетентен избор на младата генерација

Првото нешто што треба да го барате при купување кокошки е степен на лекување на врвот на мочниот меур и мекост на абдоменот. Од правилен и совесен пристап, успехот на целиот случај ќе зависи. Еве неколку совети:

 • Прво, Не купувајте goslings од непроверените добавувачи. Тука никој нема да ви даде целосна гаранција дека стоката е со висок квалитет. Површинскиот пената на гуски мора да биде жолта боја.
 • Обрнете внимание на активност. Летаргија и недостаток на мобилност, очигледен знак на болеста. Здравите пилиња не можат да останат во мирна состојба долго време, брзо реагираат на најмал звук и движење.
 • Врши проверка на газот. Ако е влажно, тогаш ова укажува на прекин во дигестивниот тракт или на некој вид на инфекција.
 • Препорачана возраст - 7 месеци. Сосема мали пилиња не можат да се прилагодат на новите еколошки услови.

Доколку пристигнат нови пристигнувања, просторијата треба да биде подготвена.

Барања за гуски дома

Како правилно да се опреми место за одгледување на goslingsРастечки гуска потомство - проблематично окупација, но прилично едноставна. Ако по 2 недели на ново место, сите одделенија се живи и добро, тогаш тоа ќе продолжи да биде така.

Собата треба да биде сува и топла, со густо легло од сено или струготини. Потребна вентилација. Претходно, целиот простор е дезинфициран со раствор од сода или белило. Воздухот се загрева до 22-25 степени.

За мали птици, првото нешто што ви треба е оптималниот режим на температура за стабилен распоред. Изгледа вака:

 • Првите 3 дена - 28-30 степени.
 • Следните 2 дена се во границите од 25-28 степени.
 • Намалување на температурата на 23-25 ​​марки за 5 и 6 дена.
 • 8-10 ден - 22 степени;
 • Постепеното намалување на степенот до 18, на секои 4 дена.

Како резултат на тоа, до дваесеттиот ден на живеење на млади животни на фарма, температурата на околината има најмалку 17-18 степени. Ако децата почнат да замрзнуваат, тие не се одвојуваат едни од други. Кога има зголемена жед, тоа е последица на пресушениот воздух. Возрасни кокошки треба постојан светлосен ден, кој се намалува со стареењето.

Грисингс грижаНа птици беше удобно, 1 квадратен. m не се реши повеќе од осум глави. Неопходно е да се има пешачка зона во близина. За целосно да се развие потомството, потребен е свеж воздух. Многу удобно кога содржината паѓа во топол период. Потоа goskings може да се шетаат на свежа трева со денови во исто време со прекини во текот на ноќта.

Грижа во раните денови

Многу почетни живи земјоделци немаат практична вештина и одредени сознанија за одгледување на пилиња под кокошката. Со женски мајки, се препорачува да оставите не повеќе од десет мали деца. Иако гуски се сметаат за одлични кокошки и можат да се справат со голем број на јајца. Најдобро време за садење гуска на јајца е март-април.

На 27-30-тиот ден се случува изведување. Понекогаш треба да вложите напори однадвор, така што птицата може да се ослободи од обвивката.

Од првите часови на животот, за кокошки треба да се врши вистинска нега. Имено:

 • Сортирање на силни и слаби поединци.
 • Префрлете се во потопла соба со константна температура од 30 степени.
 • По 3 дена, силните пилиња се упатуваат на кокошката, а слабите се оставени. Треба да добијат сила.
 • Новородените деца се чуваат одделно од возрасните. Првите 10 дена по квадратен метар се поставуваат до 10 единици. Потоа се населат за 3-4 парчиња. Во преполнност, на бебињата им е непријатно да јадат и пијат, нечистотијата брзо се акумулира, што може да доведе до голем случај.


По целосното сушење на кокошките, тие почнуваат да се обидуваат да ги хранат. Исхраната прво вклучува пченка и јајце. Кршен зрно и свежи билки се дадени на третиот ден. Бидете сигурни да се види на птиците јадат. Слаби луѓе се хранат себеси, на посебно место.

Кога можете да направите goslings на прошеткаПожелно е да се инсталира вакуум пијалок, така што тоа не може да се преврти. Пиењето е потребно цело време, бидејќи кокошки не само што консумираат вода, туку и се искапат во него. Но, тоа се случува малку подоцна.

Паддокот започнува за една недела, кога стадото станува посилно и цврсто ќе стои на нозе. Прво ослободување на кратко време, 30-35 минути. Во свежа габа гуските ќе јадат. Ако во близина не постои резервоар, можете да закачите контејнери со вода. По јадење многу зелени витамини, и по преземени процедури за вода, тие ќе треба помалку дополнително оплодување.

Задолжителни услови за одење:

 • присуство на затемнети области;
 • висина на трева не повеќе од 10-12 см;
 • вештачки базени или бањи.

Научете кокошки до вода од еден месец, кога пердувот покрива промени.

Со пристојни услови за домашно одржување, младите ќе добијат стекната пропишана тежина по 2 месеци. На возраст од два месеци, гуски тежат околу 3 кг. И за три месеци им е дозволено да бидат заклани. Таквото месо има мала акумулација на маснотии, што го прави повеќе нежна и помала. Целосната зрелост на гуски се постигнува 5 месеци по раѓањето.

Ориентација за goslings

Залог за успешно домашно одржување на goslings е правилна исхрана. Првите неколку дена е подобро да се ограничите на готови производи. Главната работа е дека тие се со мека конзистентност, но не се водени. Нивниот состав ги вклучува следните компоненти: урда, јајца, трици, овес и здробени грашок. Допуштено е да се меша тиква, компири и трева. За неколку недели, можете да се обидете да дадете отпад од храна.

Потоа можете да ги нахраните goslingsЗа спречување на разни болести, неопходно е млекото да се млекови со млечен раствор со пеницилин и шеќер. Покрај тоа, додадете витамини А, Б, Е, Д. Треба да се напомене дека месечна пиле може да користи до 1 кг зелена трева дневно.

Во прилог на храна, на гуски им е потребен мал чакал или груб песок. Тие периодично го пецкаат, што има корисен ефект врз варењето. Ако одгледувањето на стадото од живина го предодредува своето колење за месо, тогаш менито вклучува високо концентрирани мешавини и многу зеленчук. Компетентно составен состав и норми на исхрана, помага да се добие брз сет на жива тежина и да се подобри квалитетот на месото.

Болести на goslings

Сите болести слични на гуски се поделени во неколку категории:

 • Не-заразни - ова е авитаминоза, рахитис, варење и така натаму. Тука, причината треба да се бара во кршење на исхраната и одржувањето. Една или неколку поединци може да страдаат, но епидемијата не се заканува.
 • Болести на репродуктивниот систем Дали жолчка перитонитис. Исчезнува со внимателна грижа и санација на гениталиите.
 • Инфективен, на пример: салмонелоза, колера, аспергилоза и други. Се способни да доведат до општа смрт на младиот раст.
 • Паразитски - може да биде внатрешно или надворешно оштетување.
 • Токсичен, кога слабоста е предизвикана од труење. За да се избегне ова, потребна е постојана контрола врз квалитетот на добиточната храна, тревата на пасиштето.

Одржувањето на goslings во здрава форма е првенствено корисно за земјоделецот. Ова се однесува на финансиската страна на прашањето. Впрочем, повеќето луѓе растат птици за продажба.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Што да се хранат goslings: правила за правење на диета домаШто да се хранат goslings: правила за правење на диета дома
Chiktonik: инструкции за птициChiktonik: инструкции за птици
Како да се направи сад за пиење за ducklings и гуска со свои рацеКако да се направи сад за пиење за ducklings и гуска со свои раце
Како да се хранат гуски дома и како да го направат тоаКако да се хранат гуски дома и како да го направат тоа
Што е потребно да се хранат goslings во домот?Што е потребно да се хранат goslings во домот?
Инкубација на гуски јајца домаИнкубација на гуски јајца дома
Бајкокс за живина. Инструкции за употребаБајкокс за живина. Инструкции за употреба
Соништата за важни бели птици или што сонот ги сонуваСоништата за важни бели птици или што сонот ги сонува
Одгледување гуски Линда домаОдгледување гуски Линда дома
Точна инкубација на гуски јајцаТочна инкубација на гуски јајца
» » Растечки goslings дома
© 2022 AjLota.com