Карактеристики на растечки goslings во домот од првите денови

Како да растете goslings домаДенес, многу птици земјоделци на нивните сајтови содржат не само кокошки, туку и гуски. Растењето и чувањето на овој вид птици дома е прилично едноставно. Гуски се паметни, отпорни на болести и лесно се прилагодуваат на различни услови. Од нив можете да добиете вкусно месо, црн дроб и јајца, како и мека пената.

Избор на goslings

Здравјето и продуктивноста на возрасната птица зависи директно од изборот на goslings. Бебињата треба да бидат здрави, да имаат меки стомак и обраснато папочна врвца. Пилите треба да бидат избрани според следниве критериуми:

 1. Гусијат треба да биде стар пет до седум дена. Сосема мали деца не го толерираат транспортот. Ако одберете goslings постара од една недела стара, тогаш тие стануваат уплашени и тешко е да се заедно со птици.
 2. Обложената папочна врвка не треба да има грутки.
 3. Пилињата избираат сува, мека, мека, со жолт пердув, без парчиња школка.
 4. Мора да биде чист и сув треба да биде пената под опашката. Мокра газ вели за проблеми со гастроинтестиналниот тракт поради недоволна исхранетост или каква било инфекција.
 5. Од клунот не треба да истекува исцедок.
 6. Голинг мора цврсто да застане на своите шепи, да биде активен и да реагира на непознати предмети и звуци. Болните птици седат тивко со затворени очи.
 7. Треба да го прашате земјоделецот дали сите вакцини потребни за возраста се доставуваат до птиците.

Се препорачува да се изберат goslings на фармата за живина, бидејќи не постои гаранција дека младите животни што се продаваат на пазарот се здрави и се вклопуваат во расата што ви треба.

Просторија за чување на goslings

Начини на исхрана на патекитеВо првите денови од животот приближно до еден месец кокошки треба да се одгледуваат во просторија каде што се создаваат одредени услови за притвор. Сув-чистач или мала барака е претходно исчистена и дезинфицирана. Ѕидовите и таванот се варосани со свежо вар. Подот е покриен со слој од слама кој е дебел десет до петнаесет сантиметри.

Пред да ги населите децата, собата се загрева. Температурен режим во цариградско грозје мора да се почитуваат во согласност со возраста на живина:

 1. Од првиот до третиот ден од животот, на goslings потребна е температурата на воздухот од +30 степени. Минималната температура за одгледување на млади животни овие денови може да биде +28 степени.
 2. Од четвртиот ден температурата се намалува на + 25 ... + 28 степени.
 3. На шестиот и седмиот ден од животот птиците се чуваат на температура од +23 ... +25 степени.
 4. Од осмиот до десеттиот ден - 22 степени.
 5. Од единаесеттиот до петнаесеттиот ден, температурата на воздухот за goslings треба да биде помеѓу +20 и +22 степени.
 6. Од шеснаесеттиот до дваесеттиот ден - не под +18 степени.

Кога растат кокошки од првиот ден од животот, многу е важно да се одржи точниот режим на температура. Од прекумерна топлина, goslings може да умре, и во ладна соба тие ќе бидат исфрлени заедно и здроби еден на друг. На ниски температури може да се појават разни болести.

Опрема за гипс

Растечки goslings дома треба да се одржи во прилично пространа просторија. Еден квадратен метар содржи не повеќе од десет кокошки. Слабите птици се пренесуваат во посебно пенкало и се хранат во засилен режим.

Гусатник треба да биде опремен со осветлување, вентилација, колибри и конзерви за наводнување.

Осветлување и топлина

Како да се хранат паткиЗа рамномерна дистрибуција на топлина во просторијата инсталирани светилки со моќност од 200-300 вати, која е опремена со кружен круг. Светилката е инсталирана на таква височина што кокошките не се топли.

Во првите денови од животот, гуски не ја исклучуваат светилката 24 часа на ден. Само ноќе светлото може да биде малку пригушено. Две-годишните птици се чуваат на 15-часовен дневен свет, а од вториот месец од животот, младите имаат доволно осветлување на осумчаса.

Легла

Пред поставување на легло, се препорачува да се третираат подот со варница-пуленка. Таков вар за еден квадратен метар ќе треба од половина до еден килограм.

Материјалот за печење мора да биде сув. Со goslings, тоа брзо ќе се навлажни, па обнови ја отпадоци секои два до три дена. Затоа, за секоја девојка во првите два месеца од неговиот живот ќе треба околу седум и пол килограми материјал за легло.

Внесувачи

Тенковите со храна треба да бидат толку големи што птиците не се толкуваат околу нив и тие можеа да одат и да јадат храна. Во првите два дена од животот гуски се користи за да се хранат резервоарот со табли во висина не повеќе од петнаесет до дваесет милиметри. Тридневни бебиња се хранат од коритото, како што газат во коцки со ниски страни од добиточната храна. На возраст од еден месец, на младите животни се хранат колибри наменети за возрасни птици.

Пијачи

Како да направите Гозлинг алкохоличариКако резервоар за вода, можете да го користите плитки чаши или обични чинии. Тие треба да се ставаат на железни палети, бидејќи птиците често ги превртуваат алкохоли и влажни постелници. Искусни земјоделци од живина кои растат со госливи користат брадавица или вакуум алкохоличари за нивно пиење. Тие можат да се направат независно дома. Таквите контејнери се погодни во тоа што водата од нив не се прска и не се истури. Како резултат на тоа, отпадокот останува сув долго време, нозете на децата не се навлажни и гузовите не подлежат на катарактални заболувања.

Од возраст од дваесет деца може да се пренесат во соба или пенкало, каде што се одгледуваат млади животни. Во овој случај, на еден квадратен метар треба да содржи не повеќе од две гуски.

Пасење на кокошки

Ако бебињата се чуваат со кокошка, од една недела стара во топло време, тие можат да бидат ослободени за да отвори пасиште. Без живина, goslings се ослободуваат од возраст од десет дена. Во првите денови во топло и сончево време, кокошките треба да одат не повеќе од дваесет минути. Од три недели возраст, младите животни се ослободуваат на пасиштето од утро до вечер.

Многу полесно да се грижи за гуска, која е содржана во цариградско грозде со одење двор. Тука самостојно ја наоѓаат својата главна храна во форма на зеленило.Ако гуски се чуваат за месо, игралиштето мора да биде оградено, а зелената храна треба да се даде на птицата во гроздовете или на косење.

Барања за одење двор:

 1. Тревата треба да биде не повеќе од десет сантиметри.
 2. Неопходно е да се има засолниште, под кое птиците можат да се сокријат од сонцето и врнежите. Ако локацијата има густи дрвја или грмушки, специјална крошна не може да се направи.
 3. По менувањето на пенкалото, околу еден месец стар, goslings се навикнати на езерцето. За да го направите ова, можете да користите бања или да направите вештачко езерце во дворот.

Капењето во езерцето е многу важно за гуски. Процедурите за вода промовираат подобар раст на пердувите и го исклучуваат канибализмот, кој кај птиците се манифестира во извлекување пердуви едни од други.

Хранење и грижа

Со содржината на goslings важна улога се игра со рано хранење, па веднаш ги хранат децата, веднаш штом се исушат. Наводнување и хранење од првите денови на животот не само што им помага да се обезбеди целосен развој на кокошки, но, исто така, вовлечени преостанатото јајце.

Првите пет дена им се даваат на децата на секои два часа. Следниве производи се користат како храна:

 1. Грисингс грижаЖито, мали овес или јачмен.
 2. Се меша со пченица фино сечкани варени јајца.
 3. Кршен влажен грашок наизменично со сецкани зеленило. Од зеленило за гуски трева треви, грав, детелина, глуварче, коприва ќе одговараат.
 4. Наместо зеленило, храната може да се меша со пченични трици.
 5. Понекогаш е можно да се додаде урда, кисело млеко или на друг начин.
 6. Да се ​​даде бебиња витамини, рибино масло, пекарски или фуражни квасец се додаваат на храната.

Кога се грижите за goslings, треба да се обрне внимание да се осигура дека шмукалите се трошат. Влажната, леплива храна може да ги заглави назалните премини. Како резултат на тоа, птиците почнуваат да имаат воспаление и умираат.

Вие не можете да ги хранат бебињата и возрасните птици со мувлосана и стара храна што може да доведе до проблеми со гастроинтестиналниот тракт.

Исхраната и грижата за goslings зависи од нивната возраст:

 1. Од дваесеттиот ден од животот во топла сезона, кокошките се пренесуваат во незагреана соба и почнуваат да се навикнуваат на вода.
 2. Во исхраната со тринеделни гуски, една третина од обемот на жито се заменува со кујнски отпаден материјал и варени компири. Нахранете ги децата од оваа возраст четири пати на ден.
 3. За да се произведуваат продуктивни млади птици, живината не е пуштена. Тие трошат два месеца во просторија каде што се хранат со кујнски отпад, концентрирана и вкусна сточна храна.
 4. Во жешка сезона, младите наутро и навечер се хранат со влажни каша.

Гуски пијат многу, па секогаш треба да има резервоар со свежа и чиста вода во цариградско грозде и во одење. Една птица од два месеца може да пие околу еден литар вода дневно.

Во прилог на вода и храна, треба да има контејнери исполнети со голем песок или чакал, кои се неопходни за пердуви за подобро варење.

Расте гуслинг под кокошката

Како да растете goslings домаГуска добри мајки и не одбиваат да инкубираат дури и бебиња на инкубатор. Во исто време тие можат да растат до дваесет goslings. Младите гуски не се препорачуваат за повеќе од десет пилиња.

Најдобро е да се засадат женките во пролетта за јајца. Природниот инстинкт на задуманост кај птиците се манифестира кон крајот на март - почетокот на април.

На дваесет и осмиот ден треба да се појави кокошки. На Gusenku можеби е потребна помош за да ја нацртате школка, па затоа внимателно треба да го следите неговото испилување. Децата треба да бидат одземени некое време од гуска, инаку може да ги уништат. За три дена новороденчињата се ставаат во сува топла соба. Навикнати на надворешни услови, кокошките се враќаат на мајката-кокошка, ставајќи ги под крило. Направете го ова попладне или вечер, додека гледате како реагира гуска на децата.

Жената со goslings се чува во посебен простор или просторија, која е опремена со соодветни корита за полнење и затворени чаши за пиење. Во овој случај, вештачко греење не е потребно. На топол ден, децата, заедно со нивната мајка, се изнесени на пасиштето и на gander им е дозволено да одат кај нив.

Гуски, кои потоа се одгледуваат без пасење тие треба да бидат убиени за 70 дена. Ако времето се изгуби, колењето се врши откако птиците растат нови пердуви, односно по 60-70 дена. Гуски, кои биле чувани со пасење, се вкопани во месо на возраст од пет до шест месеци.

Одржувањето и грижата за goslings дома не е особено тешко. Дури и почетниците одгледувачи на живина може да растат вакви птици. И да избирате висококвалитетни и здрави пилиња може да донесете земјоделец кој знае за гуски не по слушање.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Chiktonik: инструкции за птициChiktonik: инструкции за птици
Карактеристики на расата на кокошки СусексКарактеристики на расата на кокошки Сусекс
Како да се хранат гуски дома и како да го направат тоаКако да се хранат гуски дома и како да го направат тоа
Што е потребно да се хранат goslings во домот?Што е потребно да се хранат goslings во домот?
Инкубација на гуски јајца домаИнкубација на гуски јајца дома
Бајкокс за живина. Инструкции за употребаБајкокс за живина. Инструкции за употреба
Карактеристики на расата на кинески свилено пилешкоКарактеристики на расата на кинески свилено пилешко
Одгледување гуски Линда домаОдгледување гуски Линда дома
Точна инкубација на гуски јајцаТочна инкубација на гуски јајца
Метронидазол за птици: инструкции за употребаМетронидазол за птици: инструкции за употреба
» » Карактеристики на растечки goslings во домот од првите денови
© 2022 AjLota.com