Kholmogorsky гуски - опис на расата и нејзините карактеристики

Kholmogorsky гуски - карактеристики на расаKholmogorsky гуски - една од најпопуларните раси, која одамна е најпосакувана од многу фармери. И тоа не е изненадувачки, бидејќи овие птици не се премногу тешки за условите на притвор, но тие даваат многу производи. Покрај месото, за кое расата била ископана, може да се добијат големи количини на пената, масното ткиво и пердувите.

Оваа продуктивност во комбинација со брзиот раст и скромен е моќен стимул за одгледување на Kholmogory гуски.

Опис на раса

Гуски-холмогори се познати уште од античките времиња. Споменувањето на нив се среќава од крајот на XIX век, но всушност, раса се појави многу порано. Според главната верзија на неговото потекло, Kholmogory гуски се појави како резултат на преминувањето на расата Arzamas со кинески, откако го доби своето име во согласност со местото на одгледување.

Изглед

Од појавата на првите претставници на расата, поминале многу години одгледување. Како резултат на тоа, беа извлечени неколку линии, од кои главните се само две. Меѓу нив има мали разлики, но повеќето од карактеристиките на холмогорската раса се вообичаени:

 • Правила за чување на гуски на расата Kholmogoryсилно цврсто тело;
 • назад директно, долго;
 • Ракот е кружен, широк;
 • на стомакот се два пати;
 • долг врат;
 • под клунот виси голема вреќа како пати;
 • Над клунот се појавува растење на портокалово-црвена боја, за која овие птици се нарекуваат и гуски од гуски.

Разликите помеѓу линиите на раса се како што следува:

 • претставници на првата линија се разликуваат поголеми големини, како и долги клунови и доделување пердуви;
 • птици од втората линија помали, нивните клунови се пократки и потемни од првите.

Без оглед на линијата, бојата може да биде сива-пиебалд, сива или бела боја.

Продуктивност

Возрасни гуски-hillocks се доста масивни, телесната тежина на мажите е околу 12 кг, женката е малку полесна - 8 кг. Млади претставници карпите многу брзо добиваат тежина, која веќе достигнува двемесечна возраст од 4-4,5 кг. Месото, масното ткиво, пердувите и надолу на овие птици се со исклучително добар квалитет, затоа високо ценети од потрошувачите.

Единственото нешто што не е на висина на гуски-holmogorov е поставување на јајца. Тоа е околу 30 јајца годишно, и многу од нив се уништени од тешки кокошки.

Правила за содржина

Kholmogorsky гуски се скромен и добро се прилагодува на различни услови на притвор. За успешно одгледување и размножување на овие птици, треба само да ги почитувате малите серии основни правила.

Гусатник

Птици за гуски - оптимална големинаЗа да останете на студ и во текот на ноќта, потребен ви е густаник. За ова може да се изгради посебен објект или да користите некој соодветен веќе достапен. Собата треба да биде добро проветрена, но нацртите не смеат да се дозволуваат. Во цариградско грозде е потребно да се задржи сувост и чистота.

Ако климата е топло низ годините, тогаш може да се олесни живеалиштето за Kholmogory гуски - да се заокружи мрежа и филм со рамка изработена од дрвени летви. Но, за ладен период, потребна е подобра заштита. Ѕидови во зимска соба мора да биде густа, и сите пукнатини се вградени во глина. Исто така, gyrosatel треба да биде пространа. Без оглед на сезонноста на структурата, секоја птица мора да има 1 m² простор и повеќе.Покрај барањата за самата конструкција, мора да се обрне внимание и на внатрешната ситуација. Прво, треба да се внимава за легло. Во зима тоа е обично слама или тресет, што им дава на птиците дополнително греење. Во летото - струготини или песок, покриени од горе со слама. Мора да биде неопходно слој од сечење на слама, инаку гуски можат да јадат пилевина, поради што ќе се разболат или ќе умрат.

Третманот треба да се смени. Направете го тоа редовно и навремено. Материјалот за отпадоци помага да се зголеми влажноста во воздухот, поради што гуски почнуваат да замрзнуваат. За да се загрее, тие почнуваат да јадат повеќе и се уште може да се разболат. Тоа е, таков став е полн со зголемување на потрошувачката и за храна и ветеринар. Затоа, полесно и поевтино првично се трошат на легло. За една година му требаат околу 40 килограми за секоја гуска.

Друга важна точка во цариградско грозје е јадењата за храна. Внесувачите се прикачени на растојание од околу половина метар од подот. Материјалот од кој се направени зависи од храната: за влажна храна треба метални тенкови, за сува може да се земе и дрвени. Бројот на колибри треба да биде таков што гуските не се толкуваат и не создаваат редици. Водата за пиење исто така треба да биде доволно, тие се наоѓаат на подот.

Паддок

Kholmogorsky гуски - вреди да им се дозволи да одат на прошеткаНедалеку од gosyatnik потребно е да се опреми место за одење. Во зима тоа може да биде само игралиште каде птиците можат да се загреат, а во топла сезона - пасиште. Тоа ќе им даде на гуски не само движење, но исто така и исхрана. Пожелно е тоа до пасиштето беше барем мал езерце, природно или вештачко. Во овој случај, птиците ќе имаат доволно вода за пиење. Покрај тоа, тие можат да пливаат и да пливаат, што е многу важно во топлината.

Напојување

Со цел да се максимизира продуктивноста на гушињата Холмогори, потребно е соодветно да се хранат. Во пролетта и летото, ова е најлесно да се направи. Гуски независно се хранат со пасишта. Потребна е ги пушти таму секојдневно. Ако не постои можност за опремување езерце кое е достапно за птиците, тогаш потребно е да се постават посебни тенди на пасиштето, под кое ќе има мали тенкови со вода за пиење и големи за капење.

Во зима, со хранење, ситуацијата е малку посложена, бидејќи нема каде да пасат гуски. Соодветно на тоа, исхраната не е доволно витамини, и во целина храната целосно зависи од сопственикот. Дополнителен фактор за зголемена одговорност е фактот дека во последниот месец од зимата на гуска почнуваат да носат јајца. Ова значи дека им треба цела низа хранливи материи и хранливи материи.

Идеалната исхрана на гуски-holmogorov во зима се состои од неколку компоненти:

 • Месо раси на гуски - Kholmogory раса50-70 гр цело полно зрно;
 • 80-90 гр зрна храна;
 • 100-150 грама млеко од сено, кое е претходно подготвено;
 • 300-500 g коренови култури (цвекло, компири, моркови);
 • 50-100 грама кисела зелка;
 • додаток за храна (премикс) за да се оптимизира работата на гастроинтестиналниот тракт и да се поддржи репродуктивната функција.

Како корисен и неопходен додаток на колибри, стави чакал и сецкан креда.

Пред сервирањето, сувата храна треба да се задуши со топла вода, а корените треба да се смачкаат и мешаат, а потоа гуските ќе бидат поподготвени да јадат. Оптималното време за хранење житни култури е вечер, и сочна храна може да се даде навечер и наутро. Исхраната треба строго да се почитува. Ако храната се храни во исто време, дигестивниот систем на Kholmogory гуски ќе работи добро. Покрај тоа, птиците ќе се навикнат на режимот и самостојно ќе се вратат од паддокот до испораката на храна.

Ако се почитуваат основните правила за чување на гуска-холмогори брзо и правилно се развива, и, исто така, даде многу квалитетни производи. Времетраењето на нивниот живот со добра нега може да достигне 17 години. Одгледувањето на овие птици е навистина корисно за секое земјоделство. Тие повеќе ќе го платат целото внимание посветено на нив.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Видови на патки со слика и опис: за домашно одгледувањеВидови на патки со слика и опис: за домашно одгледување
Опис и фотографии на раси на крави од различни правциОпис и фотографии на раси на крави од различни правци
Ретки кокошки од раса од јајце-месо BarnevelderРетки кокошки од раса од јајце-месо Barnevelder
Кокошки Херкулес: карактеристики на раса, предности и недостатоциКокошки Херкулес: карактеристики на раса, предности и недостатоци
Птиците Орел се прекрасна руска расаПтиците Орел се прекрасна руска раса
Карактеристики на расата на кинески свилено пилешкоКарактеристики на расата на кинески свилено пилешко
Одгледување гуски Линда домаОдгледување гуски Линда дома
Одгледување гуски дома за почетнициОдгледување гуски дома за почетници
Опис на расата на кокошките на АдлерОпис на расата на кокошките на Адлер
Видови на домашни гуски: одгледување и гоење гускиВидови на домашни гуски: одгледување и гоење гуски
» » Kholmogorsky гуски - опис на расата и нејзините карактеристики
© 2022 AjLota.com