Што е подобро да се избере: аугментин или амоксиклав

Авгментин и Амоксиклав: што да избератМногу луѓе често се соочуваат со прашањето: кои средства се поефикасни во третманот на заразни болести. Особено популарни се Амоксиклав, Аугментин. Па што е најдобро купи? Која е разликата помеѓу овие лекови? Ајде да се обидеме да разбереме. Треба веднаш да се забележи дека нема значителни разлики помеѓу овие лекови. Има само незначителни.

Затоа, одговорот на популарното прашање: "Што е подобро - Аугментин или Амоксиклав?" е очигледно. Но, сите ние ќе застанеме на секоја од нив посебно и ќе ги споредиме.

Неколку зборови за Амоксиклава и Аугментин

AugmentinПознато е дека бактериите предизвикуваат болести на горниот респираторен тракт, со текот на времето се здобијат со отпорност на антибиотици. Науката, исто така, не стои на едно место, но цело време е во процес на развој. Не само што се развиваат нови алатки, туку и старите се подобруваат. Амоксиклав само се однесува на втората категорија. Амоксикалите се исти амоксицилин, само во повеќе рафинирана форма. Ова е лек од пеницилинската група.

Аугментин е структурен аналог на Амоксиклав од истата пеницилинска група.

Состав

Главните активни компоненти во Аугментин и Амоксиклав се совпаѓаат со амоксицилин и клавуланска киселина. Единствената разлика е во помошни компоненти на лековите. Вреди да се напомене дека во Amoxiclave бројот на дополнителни состојки е повисок од оној на Augmentin. Затоа, може да се претпостави дека кога третира Амоксиклав Веројатноста за појава на алергиски реакции е повисока.

И еден и вториот лек имаат иста форма на ослободување:

  • таблети, дози од 375, 625 и 1000 мг.;
  • прав за суспензии;
  • Прашок за инјектирање.

Акција

Двата лекови имаат ист ефект. Но Аугментин има уште неколку индикации за употреба. Се користи за инфективни болести на белите дробови и бронхиите, кожата и меките ткива, со сепса, циститис, пиелонефритис, со инфективни болести на карличните органи и со постоперативни инфекции.

АмоксиклавAmoksiklav употреба во третман на ОРЛ инфекции, воспаление на уринарниот систем, гинеколошки инфективни процеси придружени со воспаление, заразни болести на горниот респираторен тракт, кожата, коските и мускулите.

Двете лекови помагаат да се елиминираат штетните бактерии: стрептококи, стафилококи, листерија, ехинококус и други.

И Аугментин и Amoksiklav за кратко време да влезат во крвотокот, со која сегашниот пренесува преку телото, постапувајќи штетни патогени. Треба да се напомене дека и двата лекови навлегуваат во фетусот за време на бременоста. И кога дојат, тие се истакнуваат со млеко.

Контраиндикации

Тие исто така се слични меѓу лековите.

Авгментин и Амоксиклав добро се толерираат од пациентите. Сепак, некои контраиндикации се присутни. Општи информации:

  1. Нетолеранција кон компоненти на лекови.
  2. Алергија.
  3. Болести на бубрезите, црниот дроб.
  4. Периоди на лечење и доење.

Со Amoksiklava постојат некои контраиндикации: употребата на оваа дрога во врска со антибактериски агенси кои припаѓаат во групата на тетрациклини и сулфонамиди. Исто така, не може да се користи за мононуклеоза или сомневање за тоа, жолтица, лимфна леукемија.Во некои ситуации, Амоксиклав може да се препише кај бремени жени или доилки. Во овој случај потребно е да се земе со претпазливост.

Безбедност на употреба

Амоксиклав тоа е можно се применуваат не повеќе од 14 дена. Во овој случај, не треба да се појават несакани реакции. Продолжена нејзината примена повеќе назначениот период може да се јавуваат дигестивни нарушувања, намалување на нивото на леукоцити и тромбоцитите, може да се случи неуспеси во црниот дроб го нарушуваат функцијата на нервниот систем. Покрај тоа, може да се појават и такви непријатни болести како кандидијаза или уртикарија, мигрена, вртоглавица, конвулзии.

Амоксиклав и Аугментин: што да аплициратеТаквите ефекти се јавуваат само ако лекот се зема со контраиндикации. Неопходно е да се следат точните дози на лекот. Меѓутоа, ако се појават првите несакани манифестации, треба да се обратите за лекар. Само тој може да го исправи третманот и ако е потребно, заменете го лекот.

Кај Augmentin, бројот на можните несакани реакции е помал. Ако го сторат тоа, тие се доволно ретки. Покрај тоа, нивниот карактер ќе биде слабо изразен. Исто така може да има нарушувања на дигестивниот систем, уртикарија, кандидијаза, оштетена функција на црниот дроб.

Производство и цена

Во Augmentin и Amoxiclav различни земји се производители, така што цената на овие лекови има мал јаз.

Земја на производство Augmentin - Обединето кралство. Приближна цена за еден пакет суспензија - 130 рубли. За шише од 1,2 грама - 1000 рубли.

Земја на потекло на Амоксиклав - Словенија. Приближна цена за пакет суспензија - 70 рубли., По шише - 800 рубли.

Може ли да дадам деца

И Амоксиклав и Аугментин се користат во третманот на деца. Но, во овој случај, и двете лекови имаат посебна форма на ослободување.

Авгментин и Амоксиклав за децаНекои лекари веруваат во тоа за деца Augmentin подобро, затоа, пропишува третман со оваа дрога. Други лекари веруваат дека не постои разлика меѓу Аугментин и Амоксиклав.

Можеби треба да му верувате на докторот да избере еден или друг лек и да го третира тоа?

Врз основа на горенаведените информации, се чини дека не постои разлика меѓу Аугментин и Амоксиклав. Поради тоа, често е дозволено да се замени еден лек со друг, информирајќи го лекарот што присуствува. Разликите се само во ценовната категорија и земјата-производител.

Можеме да кажеме дека Augmentin е малку подобра, бидејќи нејзиниот ефект врз телото е помек. Сепак, подобро е да се довери на одлуката за изборот на оваа или таа дрога до лекарот, бидејќи специјалист е покомпетентен по ова прашање.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Амоксиклав за време на бременоста во текот на сите тримесечјаАмоксиклав за време на бременоста во текот на сите тримесечја
Амоксиклав и Флемоксин солутеба: нивна сличност и разликаАмоксиклав и Флемоксин солутеба: нивна сличност и разлика
Што е подобро да се земе - амоксиклав или амоксицилин?Што е подобро да се земе - амоксиклав или амоксицилин?
Flemoklava solyutab: инструкции, амоксиклав и флемоклавFlemoklava solyutab: инструкции, амоксиклав и флемоклав
Амоксиклав 875 125: инструкции за употреба, ценаАмоксиклав 875 125: инструкции за употреба, цена
Суспензија аугментин: инструкции за употреба и дозирањеСуспензија аугментин: инструкции за употреба и дозирање
Амоксиклав: инструкции за употребаАмоксиклав: инструкции за употреба
Карактеристики на антибиотскиот третман на амоксиклав и несакани дејстваКарактеристики на антибиотскиот третман на амоксиклав и несакани дејства
Амоксиклав суспензија: инструкции за употреба, дозирањеАмоксиклав суспензија: инструкции за употреба, дозирање
Sumamed и неговиот руски аналогни азитромицинSumamed и неговиот руски аналогни азитромицин
» » Што е подобро да се избере: аугментин или амоксиклав
© 2022 AjLota.com