Sumamed и неговиот руски аналогни азитромицин

Карактеристики на изборот на Sumamed или азитромицинИако секој се обидува да го следи нивното здравје, сепак, луѓето се уште се разболуваат, а понекогаш и тешко. И има моменти кога не можете да направите без антибиотска терапија.

Антибиотиците помагаат брзо да ги надминат болестите, да го промовираат забрзувањето на процесот на лекување по хируршки интервенции и да го спречат развојот на штетни микроорганизми во човечкото тело.

Кои се антибиотиците?

Опис на антибиотичките својстваАнтибиотици се антимикробни лекови, Се користи за лекување на инфекции предизвикани од габични микроорганизми, бактерии.

Антибиотици или спречување на ширење (репродукција) на штетни бактерии и микроорганизми (бактериостатски) или придонесуваат за нивната смрт (бактерицидни).

Постојат неколку варијанти на антибиотици. Секоја група дејствува против одреден вид бактерии:

 • макролиди;
 • пеницилини;
 • цефалоспорини;
 • тетрациклини;
 • левомицетин;
 • флуорокинолони;
 • сулфонамиди;
 • аминогликозиди;
 • метронидазол;
 • ентеросептици, уросептици.

Антибиотици на макролидната група (Кларитромицин, сумамед или азитромицин, вилпрафен и др.) - имаат бактериостатски ефект, способност да навлезат во инфицирани клетки, што доведува до нивно уништување. Со помош на оваа група на антибиотици се третираат заразни болести на ENT органите (воспаление на внатрешното уво, фарингит), кламидија, токсоплазмоза, габични инфекции.

Пеницилини - антибиотици бактерицидно дејство, кое ја уништува обвивката на бактерии, што придонесува за нивната смрт. Пеницилините може да се користат против разни бактерии: стрептококи, стафилококи, патогени менингитис и сл.

Често се користат кај болести на респираторниот систем и ENT органи: пневмонија, трахеобронхитис, болки во грлото, итн. Примери на пеницилини: амоксицилин, аугментин, ацлоцилин.

Цефалоспорини

Ова се, исто така, антибиотици на бактерицидно дејство кое ги елиминира бактериите. Цефалоспорините се поделени во 5 групи (генерации):

 • Карактеристики на цефалоспорините и нивна употреба1 генерација - се користи во третманот на воспаление на меките ткива и кожата предизвикана од стрептококи и стафилококи. За такви болести се јавуваат: еризипели, абсцеси (фурункули, карбунки). Примери на цефалоспорини од првата генерација: цефалексин, цефазолин, итн.
 • 2 генерација (. Цефокситин, Zinatsef итн) - се користи за ОРЛ заразни болести и заболувања на дишните: пневмонија, бронхитис, ангина.
 • 3 генерации (цефтриаксон, цефаксим, орзид, итн.) - се користат за заболувања на респираторниот систем и ENT органите: фарингитис, тонзилитис, пневмонија, бронхитис, отитис медиа. Покрај тоа, цефалоспорините на оваа генерација се ефикасни во третманот на менингитис, циститис, пиелонефритис, ендометритис.
 • 4 генерација (цефепим) - се користи за лекување на комплицирани инфекции: перитонитис, пиелонефрит, менингитис, тешка пневмонија.
 • 5 генерација - се користи за лекување на сериозни болести кај луѓе со слаб имунитет (на пример, истиот дијабетес). Лекот Цефтобипрол е ефикасен за лекување на болести предизвикани од E. coli, стафилокок, Pseudomonas aeruginosa.

За што се користат антибиотици?

Индикации за употреба на антибиотициТетрациклините (Унидокс, Доксициклин, итн.) - се користат за лекување на микоплазмоза, хламидија, колера, сифилис, тифус и др. Овие лекови припаѓаат на бактериостатската група.

Левомицитин - се користи за тифусна треска, менингитис, бруцелоза и други заразни болести. Се однесува на подготовките широк спектар на влијанија.

Флуорохинолони (Левофлоксацин, офлоксацин итн.) - се користат за инфекции на ENT органите, респираторните органи, уринарниот тракт. Овие антибиотици ја вознемируваат синтезата на бактерии, што доведува до нивната смрт.

Сулфонамиди (Стрептоцид, бисептол итн.) - антибиотици со бактериостатско дејство. Тие се користат за заболувања на дигестивниот систем, уринарниот тракт, инфекции на белите дробови и ENT органите.

Аминогликозиди (гентамицин, амикацин, итн.) - се користат во третманот инфекции на уринарниот тракт (пиелонефритис, уретритис), во третман на фурункулоза и слични болести.

Метронидазол (трихополум, Clion, Metrogil, Flagil - во зависност од трговското име) е антибактериски лек кој се користи за третман џардијаза, трихомонијаза, пневмонија, акутен бронхитис, итн.

Ентеросетици за третман органи на дигестивниот тракт: Ентерофурил, ентерол итн. - се многу ефикасни за дијареа.

Уросептици (Фурадонин, Триметоприм, Фуразолидон, итн.) - се користат во болести уринарен систем: бубрези, циститис, уретритис.

Азитромицин, СумамедКарактеристики на лекот АзитромицинАзитромицин е полусинтетички антибиотик, прв претставник на подкласата на азалиди, нешто различно во структурата од класичните макролиди.

Лекот Азитромицин е Сумамед аналоген. Земја на потекло на Азитромицин - Русија.

Сумамед е еден од најпознатите антибиотици група на макролиди. Активната супстанција во овој препарат е азитромицин. Оваа дрога се користи за лекување на следните заболувања:

 1. Инфективно воспаление на кожата и меките ткива (дерматози, абсцеси, еризипели, импетиго).
 2. Болести на респираторниот систем: акутен трахеобронхитис, воспаление на белите дробови.
 3. ENT болести предизвикани од бактерии: фарингитис, тонзилитис (ангина), воспаление на внатрешното уво (отитис), синузитис.
 4. Инфективно воспаление на карличните органи.
 5. Инфекции пренесени со сексуален контакт (кламидија, гонореален уретритис).
 6. Габични инфекции.
 7. Паразитски болести (токсоплазмоза).

Сумамед се појави во 80-тите години на XX век. Развиена во Хрватска, специјалисти-фармаколози на компанијата Плива.

Главната разлика помеѓу Сумамед и Азитромицин

Опис на својствата на Сумамед и разликите од АзитромицинГлавната разлика помеѓу овие лекови е тоа што Сумамед е патентиран лек, сите задолжителни клинички испитувања. Азитромицин е аналоген (генерички) на Сумамед.

И сите аналози веќе се направени врз основа на истражување на оригиналот. Оттаму нивната цена: аналози секогаш имаат цената е многу помала цена на патентирани лекови.

Просечната цена на Sumamed во Русија се движи од 200 рубли за прашок и од 280-1000 рубли по таблета (во зависност од концентрацијата). Додека просечната цена на Azithromycin во таблети, направени во Русија, е само околу 100 рубли.

Форма на ослободување Sumamed, Азитромицин

Сумамед е достапен во две форми: во форма на таблети и во прав. Азитромицин е достапен во форма на таблети, сируп, капсули.

Присуството на различни форми на ослободување ви овозможува попрецизно да го изберете дозата на лекот. И сируп и капсули се многу погодни за да им се даде на децата.

Дозирање и администрација

Инструкции за употреба на Sumamed и AzithromycinSumamed. Се зема еднаш дневно, пред оброците (на час или два), дозата зависи од болеста и докторот го назначува. Sumamed може да предизвика несакани ефекти: гадење, дијареа, понекогаш болка во абдоменот, повремено надуеност и многу ретко - осип на кожата.

Контраиндикации за употреба: хиперсензитивност на лекови макролид серија, лекот е препишан со претпазливост кај пациенти со оштетена функција на црниот дроб и бубрезите, алергиски пациенти. За време на бременоста и лактацијата, подобро е да се воздржите од користење на Sumamed.

Предозирање на лекот: гадење, повраќање, привремено губење на слухот. Ќе биде неопходно да се мие стомакот и симптоматскиот третман.

Азитромицин - бидејќи тоа е аналог на Sumamed, индикации за употреба, Дозите и контраиндикациите се идентични во нив. Во прилог на азитромицин, сеуште има недостижни аналози на Сумамед:

 • Азитрокси;
 • Флемоксин Солутаб;
 • Хемомицин;
 • Azitrus;
 • Augmentin;
 • Амоксиклав;
 • Zi-фактор.

Значи, што треба да му дадам приоритет на: Сумамеду или Азитромицин? Нема единствен одговор на ова прашање: ова се две апсолутно идентична подготовка, со иста активна супстанција.

Методите на примена, дозата на лекот, несаканите ефекти се исти. И корисниците велат дека истиот ефект по апликацијата. Разликата меѓу нив само во цена и земјата за производство.

Сепак, секогаш вреди да се запамети дека изборот на лек, или неговиот аналог, може да го направи само лекар! Само-лекувањето не е неопходно во никакви околности.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Антибиотик за болки во грлото за возрасни и децаАнтибиотик за болки во грлото за возрасни и деца
Антибиотици со широк спектар на дејства: листа по азбучен редАнтибиотици со широк спектар на дејства: листа по азбучен ред
Ние третираме болка во грлото со антибиотициНие третираме болка во грлото со антибиотици
Антибиотици за настинки за децаАнтибиотици за настинки за деца
Антибиотици во бременоста 2 триместарАнтибиотици во бременоста 2 триместар
Антибиотици за хроничен простатитАнтибиотици за хроничен простатит
Главните антибиотици за широк спектар на мачкиГлавните антибиотици за широк спектар на мачки
Нова генерација на антибиотици во таблети: опсег на апликацијаНова генерација на антибиотици во таблети: опсег на апликација
Антибиотици за фурункули со различна локализацијаАнтибиотици за фурункули со различна локализација
Дали ви се потребни антибиотици за настинки и грип?Дали ви се потребни антибиотици за настинки и грип?
» » Sumamed и неговиот руски аналогни азитромицин
© 2022 AjLota.com