Антибиотици за настинки за деца

Антибиотици за што се потребни настинкиДо денес, антибиотиците се користат за време на настинки. Нивната употреба за настинки одамна е докажана со пракса, компликации поради антибиотици се појавуваат само во такви ситуации ако лековите се користат без медицински надзор.

Зошто ги користите антибиотиците за време на настинки?

За време на оваа болест, по правило, се мешани инфекции. Риновируси, аденовируси кои предизвикуваат болест, значително го ослабуваат имунолошкиот систем.

Бактериите обично стафилококи, стрептококи, додека влошување на одбрана на телото, почнуваат да се размножуваат, предизвикувајќи воспалителен процес. Сите овие процеси поминуваат прилично брзо, вообичаената студ во чисто вирусна форма се јавува во текот на првите 4-5 дена.

Антибиотици за настинки - пијат или не?Употребата на антибиотици за настинки - тоа е неопходно и оправдано мерка за третман на децата и возрасните. А со цел да не се повреди на третманот на пациентите, потребна е лекот за да изберете лекар само по испитување и неопходни испитувања за чувствителност на дрога.

Не штетите на дрога и неконтролирана употреба на антибиотици, непридржување кон назначувањата на лекарот, хаотична промена на имињата.

Првата акција за време на болеста - посета на болницата, со значително влошување на здравјето - домашен повик прва помош. Изборот на антивирусни лекови и назначувањето на антибиотици се во надлежност на лекарот, само-лекувањето често завршува со компликации.

Главните предности на употребата на антибиотици за настинки

Терапијата со терапија со соодветно избрани лекови го елиминира изворот на болеста, а исто така е и спречување на компликации. Комбинираните вирусно-бактериски инфекции предизвикуваат компликации, го намалуваат имунитетот.

Третман на болеста со помош на овие лекови го намалува не само појавата на симптоми, туку исто така ја подобрува благосостојбата пациент. Антибактериските агенси ги нормализираат метаболичките процеси во ткивата, се борат на клеточно ниво со инфекција.

Можни компликации

Што лекови ќе им помогне со настинкиНедостатоците од користењето на овие лекови вклучуваат супресија на нивната корисна флора на цревата, што создава услови за појава на патогени.

Неконтролираната употреба на лекови, без да се утврди чувствителноста на инфекцијата на лекот, доведува до појава на нови видови на бактерии кои се отпорни на најмоќните лекови и појава на "суперинфекција".

Употребата на лекови за време на настинки без контраиндикации може да доведе до сериозно оштетување на бубрезите, црниот дроб, ова е придружено со влошување на состојбата на пациентот.

Изборот на лек без познавање на карактеристиките на лекот, само по име, без лекарски и аналитички препораки, може значително да го одложи наплатата и да ја комплицира работата на лекарот по третманот во врска со настанатите компликации.

Контраиндикации за употреба

Тие не се третираат со антибактериски агенси:

 • назофарингитис;
 • вирусен конјунктивитис;
 • течење на носот, кој трае помалку од 2 недели;
 • трахеитис;
 • херпес;
 • ларингитис.

Индикации за употреба

Антимикробните агенси се препорачуваат за време на настинка кај деца со знаци на слаб имунитет, кои се карактеризираат со:

 • Третман на настинки - зошто се потребни антибиотициотсуство на ефект од третман со антивирусни лекови за 5 дена;
 • присуство на хроничен воспалителен процес на габична или бактериска природа;
 • зголемена температура.

Антибиотиците се препишуваат за настинки и грип заедно со антивирусна терапија за децата болни од СИДА и пациенти со онколошки болести.

Главните групи на лекови

При изборот кои лекови да се користи во ладна, водени интензитет манифестации на болеста, природата и локализација на воспалителниот процес.

Како по правило, веднаш за време на лекувањето на пациентите се препишуваат антибиотици со широк спектар, кои делуваат многу типични патогени воспаление на назофаринксот. Откако според бактериското испитување или продолжете го текот на терапијата, или заменете го лекот за почувствителен на патогени.

На листата на антибиотици за време на студената за деца вклучуваат помош на цефалоспорини и пеницилин, флуорокинолони, макролиди.

Пеницилини

Студења кај деца - кои антибиотици можат да препишатА прилично голема група на пеницилини застапени во нашата земја Аугментин, ампицилин, amoxiclav, амоксицилин, Soljutab, flemoksin, Ekobolom, Amosinom, Bitsillin, Benzitsillinom.

Пеницилините се ефикасни лекови за настинки и грип, но третман средства на оваа група е комплицирана од нестабилноста на соединението со дејството на ензимите, како и ризикот од алергиска реакција.

Алергијата на пеницилините е изразена со уртикарија, осип на кожата, анафилактичен шок, едем на Квинк. За време на отсуство на алергиска реакција, на децата им се препишани пеницилини пред да се анализира чувствителноста на бактеријата на лековите.

Многу антибиотици, кои се користат за настинки, се направени врз основа на ампицилин, најмногу популарни имиња на лекови - Ампицилин трихидрат, Ампицилин натриум, Ампицилин-АКОС.

Ампицилин е ефикасен и евтин антибиотици против настинки, основни услови за неговата употреба - не алергиска реакција на пеницилин група.

Кога е ладно антибиотик избор е често клавулонска киселина и амоксицилин (Amoksiklav). Клавуланска киселина Амоксицилин штити од уништување, а медицината го ограничува развојот на бактерии и ги убива. На сличен начин, аналози на овој лек работат Панклава, Авгментин, Рапиклав, Ранклав.

Студења и назначување на антибиотициАмоксицилин, како и аналози на дрога се алатки ниски цени, кои помагаат при настинки, трошоците за лекови не надмине просекот од 120 рубли. Најевтиниот капсули и таблети - Hikontsil (55 рубли), амоксицилин (65 рубли), Amosin (60 рубли).

Малку повеќе е цената на друг аналог на лекот - Solutab, исто така е доста ефикасен за време на настинки, дозволено за употреба деца. Цена пакет во просек околу 350-450 рубли, таблети може да се раствори и се дава на деца во форма на суспензија или сируп, добар вкус.

Антибиотици пеницилин група се повеќето сигурно, се користи во третманот на децата со пневмонија, бронхијална хрема, името најчесто се користат алатки - amoxiclav, Benzpenitsillin, амоксицилин.

Макролиди

Макролидите се средство за широк спектар на ефекти кои се активни во инфекции на респираторниот тракт од различни потекла. Овие лекови се дозволени за време на бременоста, избирајќи ги кои антибиотици да се препишат за време на студ, специјалистот го спречува изборот за оваа група на лекови.

На моќни антибиотици спаѓаат агенсите кои содржат азитромицин како активна супстанција. Најпопуларна алатка на оваа група е Sumamed. На дрога му е дозволено на децата, во тек на терапија недостасуваат три таблети. Лекот е направен во капсули, таблети, а исто така и да создаде суспензија.Азитромицин е главната активна супстанца на таквите сумамед аналози како сумазид азитрал, Азивок, Сумамецин, Сумамед форте, Zitrotsin, Hemomitsin, азитромицин монохидрат, ZI-фактор Azitroks, азитромицин дихидрат, azivok, Azitsid.

Антибиотици во случај на тешка настинкаКарактеристиките на екскреција и апсорпција на азитромицин овозможуваат употреба на овие лекови за време на настинки еднаш дневно. Со оваа болест, доволно е да се користат 3 таблети, дистрибуирајќи еден за секој ден.

Еден од најдобрите лекови од макролиди е Клабакс - полусинтетички лек од последната генерација. Активната компонента на Clabax - кларитромицин, ја потиснува активноста на атипични и типични патогени флора, го убива кламидија.

Антибиотик Klabaks и убива патогена микрофлора, и го поддржува имунолошкиот систем во добра состојба, не дозволува појава на бактериемија - бактерии во протокот на крв. Лекот за време на долготрајното ладење покажува имуномодулаторни својства, ја потиснува респираторната инфекција на скоро сите видови, придонесува за празнење на спутумот.

На активната супстанција кларитромицин е исто така дел од klatsid, Ekozetrina, Klarbakta, Arvitsina, fromilid KЛеримед, Кларитромицин Zentiva. Овие лекови дејствуваат на сличен начин за време на настинки, и кој од овие лекови да се избере за лекување често се одредува не само од страна на лекарот, туку и од цената на лекот.

Најскапите таблета со кларитромицин - Klatsid (САД, Англија) - 980 рубли, цената на подемократски во медицината Klerimed (Кипар) - 160 рубли.

Цефалоспорини

Цефалоспорините се голема група на лекови кои се активни против широк спектар на патогени. Главните својства на цефалоспорините на првата и втората генерација се добро проучени.

Новите средства од третата и четвртата генерација имаат висока ефикасност за време на респираторни инфекции, се доделуваат на возрасни. Карактеристики на користење на најновата генерација на оваа група на лекови за деца не се проучени во целост, бидејќи на дете до 18 години пропишува цефалоспорини за третман на првата и втората генерација.

Флуорохинолони

Како најдобро да се третираат студ кај детеПодготовките на оваа група имаат зголемена активност кај пневмококна и некои други патогени на респираторни заболувања. Флуорохинолоните може да се користат за време на настинка за деца кои наполниле 18 години.

Левофлоксацин, моксифлоксацин, спарфлоксацин имаат широк спектар на ефекти, покажуваат ефикасност против патогени со зголемен отпор, се користат еднаш дневно.

Главниот недостаток на флуорокинолоните е кршење на срцевиот ритам. Овие средства со голема грижа се пропишани во старост.

Главните видови на антибиотици за настинки за деца

Антибиотиците за настинки за деца не треба да предизвикуваат компликации и несакани ефекти. Наместо апчиња, на бебињата им се даваат лекови во форма на слатка суспензија, сируп. Кога е потребно, се препишува интрамускулна инјекција на лекови.

Листата на антибиотици за настинки е отворена од страна на антибактериски агенси од голем број пеницилини: Augmentin, Amoxicillin, Solutab, Flemoxin. На макролиди се користи Sumamed forte.

За време на бактериски инфекции на горниот респираторен тракт за третман на бебиња, користете цефалоспорини првата и втората генерација: цефалексин, цефадроксил, цефаклор, цефуроксим. За време на тешка студ, на децата им се даваат таблети Зинат, Цефалексин, Дуратсеф, Зеклор.

Во случај на компликации, тешки настинки користат антибиотици за инјекции, имињата на најчестите се Азитромицин, Аугментин, Амоксиклав.

Како брзо да се излечи ладноНајефективните антибиотици за настинки се агенси кои се утврдени со резултатите од бактериска анализа, постапувајќи селективно на патогенот на воспалителниот процес.

Разновидноста на лекови во таблетите овозможува значително да се намали употребата на средствата во инјекции. Исто така се применува шемата за третман, кога во првите денови почнуваат да третираат сериозна состојба на бебето со инјекции, а потоа се префрлуваат на терапија со лекови во таблети.

Контраиндикации за деца

Кога настинки за деца не се препорачуваат антибиотици:

 • левомицетин;
 • тетрациклини - тетрациклин, миноциклин, доксициклин;
 • флуорокинолони;
 • цефалоспорини од четвртата генерација;
 • аминогликозиди.

Тетрациклин го уништува црниот дроб, влијае врз синтезата на протеините, го крши формирањето на забите на емајлот. Аминогликозидите се ототоксични соединенија кои предизвикуваат глувост, глувост, бидејќи тие влијаат на аудитивниот нерв.

Во детската практика, најпопуларниот аминогликозид - гентамицин, целта на овој лек не е оправдана поради недостаток на чувствителност на пневмококи и ототоксичен ефект.

Тетрациклините и аминогликозидите не се пропишани за деца под 7-годишна возраст. Кај децата, третманот со обичната настинка со линкомицинКај бактериски компликации. Оваа дрога е во интеракција со други антибиотици, не е компатибилна со хепарин, калциум глуконат, ампицилин.

Не користете такви инјекции на ампицилин за деца како линкомицин, овој антибиотик придонесува за појава на дисбиоза, е еден од најопасните за флората на цревата.

Што антибиотици да пијат со силна кашлицаЛевомицетин започнува да ја нарушува хематопоезата. Левомицинот кај деца до три години влијае на централниот нервен систем, на црниот дроб.

Кај малите деца, антибиотиците се голем број на третата генерација на цефалоспорини (ceftriaxone) може да предизвика гушавост со речиси комплетна замена на нивните корисни цревната флора microbiota габични и бактериски патогени.

Препаратите на флуорокинолонот го нарушуваат формирањето на ткивото на кртежното ткиво во зглобовите, се забранети за деца и за бремени жени, а не само за време на настинки, но и за време на системски болести.

Карактеристики на третманот

Антибиотиците секогаш се користат во курсеви. Третманот треба да се продолжи во случаи каде подобрување на благосостојбата се случи во првите денови од почетокот на употребата. За време на третманот, набљудувајте ја дневната доза опишана во упатството и еднократна доза. Лекот го пропишува лекарот, третманот се одвива под негова контрола.

Поради можноста патогените микроорганизми да се прилагодат на лекот, тогаш мутираат кога нема резултат од третманот лекарот го заменува лекот. Прекумерното користење на антибиотици е исто така опасно за здравјето на пациентот. Најголеми последици се забележани при несистематска употреба на антибактериски агенси кај деца.

Здраво јадење, строго почитување на рецептите и упатствата на лекарот - тоа се условите при кои се почитуваат антибиотски третман ќе ја ублажи болеста и нема да доведе до компликации, дисбиоза и намалување на имунолошкиот систем.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Нова генерација на антибиотици во таблети: опсег на апликацијаНова генерација на антибиотици во таблети: опсег на апликација
Ефикасни антибиотици за кашлање кај возрасни и децаЕфикасни антибиотици за кашлање кај возрасни и деца
Антибиотик за болки во грлото за возрасни и децаАнтибиотик за болки во грлото за возрасни и деца
Дали ви се потребни антибиотици за настинки и грип?Дали ви се потребни антибиотици за настинки и грип?
Антибиотици за хроничен простатитАнтибиотици за хроничен простатит
Антибиотици со широк спектар на дејства: листа по азбучен редАнтибиотици со широк спектар на дејства: листа по азбучен ред
Антибиотици од бронхитис кај возрасниАнтибиотици од бронхитис кај возрасни
Ние третираме болка во грлото со антибиотициНие третираме болка во грлото со антибиотици
Антибиотици на цефалоспорини: имиња на цефалоспорински лековиАнтибиотици на цефалоспорини: имиња на цефалоспорински лекови
Листа на пеницилински антибиотици: опис и третманЛиста на пеницилински антибиотици: опис и третман
» » Антибиотици за настинки за деца
© 2022 AjLota.com