Нова генерација на антибиотици во таблети: опсег на апликација

Антибиотици и правила за нивна употребаНиту еден од лековите не дава таков лековит ефект како антибиотици. Додека првиот антибиотик не се појави во медицинската пракса, неизлечивите болести како дизентерија, тифусна треска, туберкулоза, пневмонија се сметале за неизлечиви.

Што е оваа дрога, и која е неговата корисност? Ова се супстанции од полусинтетичко или биолошко потекло кои активно уништуваат различни патогени. Како производители на природни антибиотици се калапи (tsefalosporium, penitsilium) - актиномицети (стрептомицин, тетрациклини) - бактерии, на пример, виши растенија gramitsidin- - Сам.

Нова генерација на антибиотици: како се единствени?

Антибиотиците на последната генерација се универзални лекови, кои овозможуваат надминување на многу настинки, вирусни, инфективни и други болести. Која е нивната универзалност? Факт е дека овие се посилни антибиотици во споредба со слични претходници. Покрај тоа, дека бактериите на оваа генерација сè уште немале време да се прилагодат, значи различни и други индикатори:

 • препаратите се побезбедни, бројот на несакани ефекти е минимизиран;
 • удобен прием распоред. Ако антибактериски лекови на првата генерација се земале 3-4 пати на ден, модерните антибиотици од широк спектар се ограничени на два методи, па дури и еден;
 • различни форми. Претходно листата на лекови беше ограничена само на таблети и инјекции, а спектарот на новата генерација беше додаден со иновативни закрпи и ефективни сирупи.

Кои се антибиотиците?

Класификација на модерни антибактериски лекови развиени од страна на Државниот центар за антибиотици. Сите средства се комбинираат во специфични групи, кои се разликуваат во нивниот спектар на активности и карактеристики.

На механизмот на дејствување групи на антибиотици се поделени на:

 • Група на антибиотицибактерицидно, со употреба на кои патогени микроорганизми умираат целосно: цефалексин, стрептомицин, полимиксин, гентамицин и антибиотици од серијата пеницилин;
 • бактериостатски со нивното дејство го потиснуваат растот на микроорганизмите: еритромицин, линкомицин, левомицетин, макролиди, агенси на тетрациклини.

Според спектарот на дејствување :

 • антибиотици со широк спектар. Тие се особено ефикасни за заразни болести. Овој тип на лекар е пропишан за пациенти кои не се точно утврдени причините за болеста, бидејќи активно ги уништуваат сите видови на патогени микроорганизми;
 • тесен спектар антибиотици, кои акција е насочена кон уништување на Грам-позитивни бактерии - листерија, стафилококи, стрептококи, ентерококи и грам-негативни патогени - салмонела, Proteus, E. coli, Legionella, Shigella. Антимикробните, антитуморни, анти-туберкулозни и антимикробни агенси кои влијаат на протозоите припаѓаат на тесно-канализираните антибактериски лекови.


Со хемиски состав препаратите се класифицираат во:

 • пеницилини - првите антибактериски лекови за третман на лекови;
 • макролиди - високо ефективни и најбезбедни средства;
 • цефалоспорини - високо отпорни на деструктивното дејство на ензимите кои лачат бактерии предизвикани од болести;
 • тетрациклини - во најголем дел се пропишани за третман на уринарниот и респираторниот тракт;
 • флуорохинолони - бактерицидни, ниско-токсични препарати;
 • аминогликозиди - еден вид антибактериски агенси со големо поле на апликација.

Од генерации значи се разликуваат меѓу себе. Денес веќе постојат групи на антибиотици од шестата генерација. Тие се лесни за употреба, многу ефикасни, безбедни за човечкото тело. Колку е поголема генерацијата, толку е поширок опсегот на дејство на лековите. На пример, ако првиот антибиотик е природен пеницилин, тогаш последната генерација на лекот вклучува силни инхибитори кои значително ја зголемуваат неговата ефективност и го зголемуваат дејството.

Од начинот на примена постојат подготовки:

 • Како правилно да ги земате антибиотицитеорален. Ова се антибиотици во таблети, капсули, суспензии и сирупи кои се земаат преку уста;
 • парентерално. Во телото се инјектираат интрамускулно, интравенозно или во рбетниот мозок. Во споредба со оралните тие се многу поефикасни и обезбедуваат брз резултат;
 • ректален, или инјектиран во ректумот.

Кои антибиотици припаѓаат на најсилните?

Според статистичките податоци добиени од истражувања на лекарите и пациентите, следниве се меѓу најсилните антибиотици со широк спектар:

 • Sumamed (Sumamed). Ефикасно во третманот на инфекции на генитоуринарниот систем, меките ткива и кожата, гастроинтестиналниот тракт, респираторниот тракт (пневмонија, синузитис, бронхитис, тонзилитис). Лекот е контраиндициран кај пациенти кои страдаат од болести на бубрезите и црниот дроб, како и оние со зголемена чувствителност на макролиди;
 • Чефамандол. Лекот припаѓа на една од групите од последната генерација - цифалоспоринамин. Наведете го за борба против грам-негативни и грам-позитивни бактерии и предизвикувачи на инфекции на гениталните органи. Ефективни за цревни инфекции и настинки, како и за инфективни компликации после хируршки операции;
 • UNIDOX SOLUTAB (Unidox Solutab). Овој антибиотик со широк спектар, групата - тетрациклини на новата генерација. Активната состојка е доксициклин. Лекарите овој вид на антибиотик е пропишан за лекување на простатитис, цревни инфекции и сите видови настинки. Дисбактериозата речиси и не предизвикува;
 • RULID. Лекот од листата на макролиди на четвртата генерација. Главната компонента е рокситромицин. Дозирната форма е таблета од 150 mg активна состојка. Ефикасно за одонтолошки и цревни инфекции, урогенитални заболувања и борба против инфекции на горниот респираторен тракт;
 • АМОКСИКЛАВ (Амоксиклав). Група на аминопеницилини. Спектарот на дејствување е широк. Поради својата нежна акција се користи и за лекување и за превентивни цели. Тоа дури може да го користат и доилки и бремени жени, што го разликува лекот од аналози на четвртата генерација. Формите за дозирање се различни: таблети, прашоци за орална администрација и прашоци за инјекции;
 • LINCOMMIIN (Линкомицин). Тоа е антибактериско средство за широк опсег на употреба. Таа е класифицирана како најприфатлива група во ценовниот опсег. Се произведува во капсули и ампули за интрамускулна и интравенозна администрација. Ова е првиот антибиотик кој е пропишан по оние кои ја изгубиле својата ефикасност за телото поради развиената издржливост. Треба да се забележи дека листата на контраиндикации и несакани ефекти на линкомицин е доста обемна и не треба да се зема без назначување на лекарот;
 • Прием на антибиотициЦЕПОПАРАЗОН. Група цефалоспорини. Препишана е за третман на инфекции на уринарниот и респираторниот тракт, простатитис, воспаление на карличните органи, цревни и кожни инфекции. Како превентивна мерка, лекот е релевантен по ортопедски, гинеколошки и абдоминални операции. Форми за ослободување - решенија за инјектирање;
 • Цефотаксим. Нова генерација на цефалоспорини. За борба против уролошки, катарални, гинеколошки и други воспалителни и заразни болести, лекот се смета за најсилен и најефикасен. Ослободување на форма - раствор за инјектирање, активно се користи за лекување и превенција;
 • CEFIXime. Бактерицидно дејство, спектарот на примена е широк. Медицинска форма - таблети и капсули. Ефикасно лекува простатитис, студени, интестинални инфекции. Но, во исто време лекот не се препорачува за болести на црниот дроб и бубрезите поради високата токсичност;
 • Авелокс. Лекот е многу силен, припаѓа на последната генерација на групата на флуорокинолони. Одлично се бори со атипични и бактериски патогени. Не им штети на желудникот и бубрезите. Често се користи во педијатриската пракса.

Правила за употреба на антибактериски лекови

Антибиотици се вештачки или природни препарати и нивната акција е да го потисне растот или целосно уништување на габи и бактерии. Но, со цел да бидат колку што е можно поефективни со антибактериски лекови, треба да се следат некои правила:

 • Што антибиотици да се земесамо искусен специјалист правилно може да ја утврди дијагнозата, така што првите симптоми на болеста неопходно мора да бидат консултирани од лекар;
 • Користете само оние лекови чие дејство е насочено кон вознемирувачка болест;
 • да земаат антибактериски лекови треба да бидат строго по назначената стапка и да не престанат да земаат предвремено, почувствувајќи го подобрувањето;
 • само-третман ги загрозува непоправливите последици. Лековите не можат да се земаат за самопропишани симптоми. Само лекар може да направи точен и ефикасен состанок врз основа на резултатите од тестовите;
 • Не земајте лекови кои се препишани на други пациенти со слични симптоми. Ова може да предизвика несакани ефекти и дополнително да ја комплицира состојбата на пациентот;
 • со посебна грижа, на децата треба да им се даваат лекови со антибактериски ефекти. Лечење на дете со антибиотици без медицинско назначување е апсолутно невозможно.

Во кои случаи антибактериските агенси не се ефикасни?

Препарати со антибактериско дејство се пропишани за борба против бактериски стапчиња. Придобивки од телото што тие нема да ги носат во следниве случаи:

 • нема да има олеснување ако средствата се земаат во вирусни болести, бидејќи дејството на лековите е насочено кон уништување на патогени бактерии;
 • антибиотиците не се анестетици и антипиретични лекови, па во овие области тие не се релевантни;
 • ако причината за воспаление не е бактериски инфекции, тогаш земањето антибактериски лекови ќе биде излишно;
 • болеста, изворот на кој вирусот стана, не може да се излечи со антибактериски лекови.

Забрани во третманот на антибиотици

 1. Недостатоци во третманот на антибиотициПриемот на лекови не може да се започне без медицинско назначување, точна доза и курс.
 2. Не можете да го прекинете вашиот состанок самостојно доколку третманот не е завршен.
 3. Премногу често, антибактериски агенси не можат да се користат, бидејќи бактериите ќе развијат отпорност на нивното влијание, а тоа соодветно го комплицира третманот.
 4. Во никој случај од лекар не може да го задржи присуството на хронични болести или чувствителност на алергиски реакции.
 5. Силно контраиндициран за време на третманот со антибактериски лекови за консумирање на алкохол.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Листа на флуорокинолони со широк спектар на антибиотициЛиста на флуорокинолони со широк спектар на антибиотици
Sumamed и неговиот руски аналогни азитромицинSumamed и неговиот руски аналогни азитромицин
Антибиотици на цефалоспорини: имиња на цефалоспорински лековиАнтибиотици на цефалоспорини: имиња на цефалоспорински лекови
Ефикасни антибиотици за кашлање кај возрасни и децаЕфикасни антибиотици за кашлање кај возрасни и деца
Антибиотици за хроничен простатитАнтибиотици за хроничен простатит
Антибиотици за настинки за децаАнтибиотици за настинки за деца
Антибиотици од бронхитис кај возрасниАнтибиотици од бронхитис кај возрасни
Дали ви се потребни антибиотици за настинки и грип?Дали ви се потребни антибиотици за настинки и грип?
Антимикробни средства со широк спектар на дејстваАнтимикробни средства со широк спектар на дејства
Ние третираме болка во грлото со антибиотициНие третираме болка во грлото со антибиотици
» » Нова генерација на антибиотици во таблети: опсег на апликација
© 2022 AjLota.com