Антибиотици од бронхитис кај возрасни

Употреба на антибиотициРазвивачкиот воспалителен процес во бронхиите може да има различни симптоми и да биде од неколку видови. Поради ова, третманот на бронхитис може да биде различен. Доколку инфекцијата се приклучи на болеста, лекарот пропишува антибиотици. Кога е потребна антимикробна терапија и кои лекови се најефикасни за воспаление на бронхиите, ние ќе ги опишеме во нашата статија.

Видови и симптоми на бронхитис

Болеста може да се појави самостојно или стане компликација на обичната настинка или грип. Ефектите врз мукозните вируси го оштетуваат, создавајќи поволни услови за пробивање на бактериската флора. Вирусни и бактериски патогени го ослабуваат имунолошкиот систем, кој самиот не може да се справи со патологијата. Во овој случај, антибиотиците се пропишани за третман на бронхитис.

Воспалителен процес на бронхиите продолжува во следниве форми:

 1. Катарол. Болеста се карактеризира со метеж во горните делови на бронхиите од голема количина слуз.
 2. Пултурен. Кога кашлањето на спутум се екскретира со примеси од гној.
 3. Пултурен-серозен. Во сивиот плунка постојат подмножества или влакна од гној.
 4. Хеморагичен. Воспаление се протега на крвните садови. Нивните ѕидови се исцрпени, а флегмата влегува во крвта.
 5. Фибринозен. Тој се разликува многу дебел и слаткиот вулкан, што не го расчистува грлото. Како резултат на тоа, се појавуваат тесни бронхијални лумени и бронхоспазам.

Секоја од овие болести може да се појави кај возрасни и во акутна и хронична форма.

Акутен бронхитис

Како да се третира акутниот бронхитисПатологијата е предизвикана од вирус и се развива против позадината на грип или АРИ. Со такви бронхитис антибиотици не се соодветни. Пациентот е пропишан симптоматски третман, експекторант и мукалтични лекови, обилен пијалок, одмор. Сувата кашлица се третира со помош на Codelac forte, Sinecoda, итн.

Со добар имунитет, телото брзо се справува со болеста. Но, ако имунитетот е ослабен, текот на патологијата станува сериозна, Стрептококите или стафилококите се поврзани со вирусите. Во овој случај, на возрасните им се прикажани антибиотици. Доделете таблети со следните симптоми:

 • силна кашлица со гноен зелен или жолт жлебен плутум со крвави згрутчувања;
 • повеќе од пет дена високата температура се одржува од 37,7С;
 • Во градите, кога се вдишуваат, постојат соодветни места;
 • дишењето е како стенкање;
 • имаше знаци на интоксикација.

Хроничен бронхитис

Не третирано воспаление на бронхиите во акутна форма може да им се помогне на возрасните кај хроничен бронхитис. Во својата струја не може да има висока температура. Карактеристичен симптом е кашлица со мукозен спутум. Болеста може да трае повеќе од три месеци. Антибиотиците се пропишани за да се спречи рецедив главно кај постарите и младите луѓе.

Кога лекарот препишува антибиотици?

Не постои единствен вреден режим на третман за бронхитис. Дали лекарот кој препишува одлучи дали да препише антибиотици за бронхијална болест на индивидуална основа. Антибактериски третман е пропишано во следниве ситуации:

 1. Кога се препишуваат антибиотициПојавата на пурулентен спутум при кашлање е една од причините за пропишување антибиотици. Индикации се исто така лоши клинички тестови - зголемен ESR, леукоцитоза.
 2. Развој под влијание на агресивни хемикалии, хроничен бронхитис се третира со антибактериски апчиња. Тие се неопходни за да се спречи ризикот од приклучување на бактериска инфекција на оштетената бронхијална лигавица.
 3. Страдајќи од заразните пациенти со бронхијална астма, антибиотиците се пропишани на самиот почеток на почетокот на патологијата.
 4. Микоплазмален и хламидијален бронхитис се јавува кај возрасни со ослабен имунитет и се карактеризира со продолжен тек. Без антибактериски лекови тука е неопходно.
 5. Возраста на пациентот е повеќе од шеесет години. Кај постарите лица, имунитетот не е способен да се справи со самата инфекција, што може да доведе до компликации во форма на пневмонија.

Антибиотици за бронхитис кај возрасни

Антибактериска терапија е пропишана од лекар за испитување на спутум според анализата на културата на спутум. Со bakposive се утврдува на кои лекови микрофлората покажува максимална активност, и за третман се избира најдобриот антибиотик.

Пеницилини

Ефективни лекови на старата генерација, успешно лекување на бронхијални заболувања. Тие ја уништуваат клеточната мембрана на бактериите, без оштетување на клетките на телото. Сепак, многу патогени бактерии покажуваат отпорност на пеницилините. Затоа, по препишувањето на лекот, неопходно е да се следи развојот на болеста. Ако ефектот не се забележи, тогаш се препишуваат други видови на антибиотици.

Најчесто се користат следните лекови:

 1. Амоксицилин - силен антибактериски агенс од бронхитис, способни да се справат со Грам-негативни и Грам-позитивни организми, Helicobacter pylori, неколку видови на салмонела. Дозата е индивидуално препишана од лекар. Контраиндициран кај инфективна мононуклеоза и хиперсензитивност. Можни странични реакции на телото можат да бидат главоболки, претерување, повраќање, дијареа, гадење.
 2. Амиксоклав. Составот на таблетите вклучува клавуланска киселина и амоксицилин. Лекот го инхибира животот на бета-лактамазните бактерии. Контраиндицирана при повреда на црниот дроб, инфективна мононуклеоза, лимфоцитна леукемија, индивидуална нетолеранција. Дозата е пропишана во зависност од текот на болеста, тежината и возраста на пациентот, работата на бубрезите. Терапијата обично трае најмалку пет дена.
 3. Augmentin. Комбинираната подготовка на широк спектар на дејства. Се произведува во форма на таблети или прав за подготовка на суспензии. Дозата за прием е избрана поединечно. Контраиндикацијата е бременост. Несакани ефекти може да се појават за време на третманот Најчесто е кандидијаза.

Висока активност со бронхитис покажуваат лекови:

 • Подготовки со бронхитисПанклав;
 • Médoclase;
 • Флемоксин;
 • Хиконцилин;
 • Оспомоксон.

МакролидиСо хиперсензитивност или нетолеранција кон пеницилините, пациентите се пропишани макролиди. Ова се втора линија на антибиотици кои во бактериската клетка ја потиснуваат синтезата на протеините. Како резултат на тоа, понатамошната репродукција на бактерии станува невозможна. Макролидите најчесто се продуцираат во таблети и се пропишани за хроничен бронхитис:

 1. Хемомицинот има изразен бактериостатски ефект. Азитромицин е нејзината активна супстанција, која чувствителни менингокок, гонококот, Streptococcus, Staphylococcus, Listeria. Терапијата трае три дена, при што возрасните земаат 500 mg од лекот еднаш дневно. Контраиндициран за време на лактацијата, со хепатална и ренална инсуфициенција.
 2. Медацемицин е достапен во форма на таблети и прав за подготовка на суспензии. Во мали дози бактериостатски ефект, во големи - бактерицидни. Не се препорачува за употреба со индивидуална нетолеранција, откажување на црниот дроб, доење.
 3. Азитромицин е лек со широк спектар. Произведени во капсули и таблети. Оптималната доза за возрасни е 500 mg на ден. Контраиндициран во патологијата на црниот дроб и бубрезите и индивидуалната нетолеранција.

Цефалоспорини

Модерни антибиотици, кои се само за инјектирање. Во повеќето случаи, тие се користат интрамускулно, во тешки случаи - интравенозно. Назначен во сеопфатен третман со долготрајна форма на бронхитис или ако други групи на лекови не се ефикасни.

Цефалоспорините вклучуваат:

 1. Како да се земаат антибиотициЦефтриаксон е антибактериски лек од третата генерација. Дозата зависи од текот на болеста. Контраиндицирана кај бременост и лактација, оштетување на црниот дроб и бубрезите и одредени заболувања на гастроинтестиналниот тракт.
 2. Цефазолин е полусинтетична антибиотик од прва генерација. Се администрира интрамускулно или интравенозно. Дозата и времетраењето на третманот ги пропишува лекарот што го посетува. Контраиндикацијата е само на возраст до еден месец и индивидуална нетолеранција.

Точна доза цефалоспорините за третман на бронхитис зависи од "занемарувањето" на воспалителниот процес, општата состојба на пациентот, сериозноста на болеста.

Флуорохинолони

Антибиотици со широк спектар на дејства за третман на егзацербација на хроничен бронхитис. Нивните акции се слични на цефалоспорини, сепак, поштедливи и меки. Тие вклучуваат стари и нови генерички лекови. Ако лековите од првата и втората серија предизвикуваат алергиски реакции, се пропишуваат антибиотици од третата и четвртата генерација. Паралелно со нив за спречување на дисбиозата се препорачува да се земаат пробиотици.

Третман на бронхитис се врши со помош на следниве флуорохинолони:

 1. Спарклоксацин е лек кој има антибактериско и бактерицидно дејство. Тој е активен против грам-негативни бактерии. Произведен во форма на таблети. Дозата и времетраењето на третманот зависи од патогенот, сериозноста и формата на болеста.
 2. Моксифлоксацин е антибактериски лек од четвртата генерација. Има бактерицидно дејство против грам-негативни, Грам-позитивни микроорганизми и интрацелуларни патогени. Се користи само за возрасни. Контраиндициран за прием на возраст од осумнаесет години. Вообичаената терапевтска доза на ден е 400 mg. Можни несакани реакции во форма на осип, тахикардија, поспаност, главоболки, артритис.
 3. Левофлоксацин е достапен во форма на таблети, решение за внатрешна администрација и капки за очи. Таа има бактерицидни својства и е активна против повеќето патогени на респираторни инфекции. Дозата се пропишува индивидуално и може да биде од 250 до 750 mg на ден. Не се препорачува за прием кај деца и адолесценти до возраст од осумнаесет години. Со претпазливост се препишуваат пациенти со болести на централниот нервен систем.

Препорачаниот тек на третманот со флуорокинолони - од седум до четиринаесет дена.

Третман на бронхитис кај бремени жени

Третман на бронхитисЗа време на носење на детето, имунитетот на жената се намалува, па обична настинка може да доведе до бронхитис. Буквално по неколку дена има сува кашлица, а по неколку дена се појавува макро. Кај бремени жени, позицијата на дијафрагмата е зголемена и нејзината подвижност е намалена, поради што е тешко да се одвои плунката. Ова го зголемува времетраењето на болеста.

За време на бременоста, особено во првиот триместар, многу е непожелно да се земаат антибиотици. Но, ако не можете да го направите без нив, тогаш лекарот што ќе посетува може да назначи Флемоксин, пеницилин или амоксицилин. Овие лекови имаат помалку негативни ефекти врз мајката и детето.

Од вториот триметар може да се користи за лекување на цефалоспорини. Флуорохинолоните и тетрациклините се строго забранети за бремени жени.

За инхалации, може да се користи топична подготовка на Bioparox. Тоа ќе помогне да се излечи кашлица и нема да навлезе во плацентата, што е многу важно за бебето.

Денес речиси секоја аптека може да купи антибиотици без рецепт. Но, треба да се запомни дека независен третман на бронхитис со антибактериски лекови е неприфатлив. Препише антибактериски агенс, доза и текот на третманот треба да биде само лекарот што посетува.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Антибиотици и уво капки од отитис кај возрасни и децаАнтибиотици и уво капки од отитис кај возрасни и деца
Дали ви се потребни антибиотици за настинки и грип?Дали ви се потребни антибиотици за настинки и грип?
Кашлица дрога ацета: индикации, употреба, евтини аналозиКашлица дрога ацета: индикации, употреба, евтини аналози
Антибиотици за хроничен простатитАнтибиотици за хроничен простатит
Нова генерација на антибиотици во таблети: опсег на апликацијаНова генерација на антибиотици во таблети: опсег на апликација
Флемоксин солутеаб за време на бременоста во првиот триместарФлемоксин солутеаб за време на бременоста во првиот триместар
Sumamed и неговиот руски аналогни азитромицинSumamed и неговиот руски аналогни азитромицин
Антибиотици на цефалоспорини: имиња на цефалоспорински лековиАнтибиотици на цефалоспорини: имиња на цефалоспорински лекови
Листа на флуорокинолони со широк спектар на антибиотициЛиста на флуорокинолони со широк спектар на антибиотици
Акутен и хроничен бронхитис кај возрасни: како и што да се лекува?Акутен и хроничен бронхитис кај возрасни: како и што да се лекува?
» » Антибиотици од бронхитис кај возрасни
© 2022 AjLota.com