Дали ви се потребни антибиотици за настинки и грип?

Настинки и антибиотициВо присуство на респираторни болести, се користат етиолошки методи на третман. Ова значи дека третманот е првенствено насочен кон елиминирање на причината за болеста, угнетувајќи ги неговите патогени. За ова, пациентите се повеќе се пропишуваат антибиотици, иако тоа не е секогаш потребно. Значи, кога е потребно антибиотици за настинки е потребно?

Кога да се користат антибиотици

Општо земено, антибиотик се нарекува лек кој содржи природни или полусинтетички состојки кои го уништуваат и го спречуваат растот на микробите. Поради фактот дека респираторните болести се предизвикани од вируси, а не од бактерии, не е неопходно да се земат овие лекови. Овој тип на лекови е пропишан во случај кога ARVI комплицирано со бактериски инфекции и на 5-тиот ден од болеста пациентот се чувствува стабилно лошо.

Антибактериски лекови селективно ги уништуваат патогените клетки, кои предизвикуваат развој на настинки. Лековите се способни да "разликуваат" човечки патогени и клетки поради фактот што бактериските клетки имаат мрежни структури, а човечките клетки се опкружени со мембрана. Оваа разлика ја спречува компонентата на лекови да влијае на здрави клетки и овозможува да се убијат пациентите без проблеми.

Антибиотици според принципот на дејство се поделени во две групи:

 • Бактерицидно. Подготовките на оваа група предизвикуваат смрт на микроорганизми.
 • Бактериостатски. Акцијата на оваа група на антибиотици е насочена кон намалување на множеството на микроби и бактерии. Ја изгубиле способноста за репродукција, микроорганизмите брзо се уништуваат со имунитет.

Како да се земаат антибиотициКога се комплицира студот или грип со бактериска инфекција, се забележуваат следните симптоми:

 • Острото влошување на здравствената состојба на веќе започнато е закрепнување;
 • Остро појавување на температура на 4-5 ден од болеста;
 • Длабоко влажно кашлање за 4-5 дена од болеста.

Ако овие симптоми се присутни, тогаш консултирајте се со специјалист или да се јавите дома дома ако не се чувствувате добро. Вршење само-лекови и анти-пропишување на антибиотици може да биде многу опасно поради нивната неконтролирана употреба и замена на еден лек со друг. Преземањето на антибиотици од грип и студ без да се види лекар може да го успори вашето здравје поради угнетувањето на човечката микрофлора и слабеењето на неговиот имунитет.

Може ли да дадам антибиотици за децата?

Ако постои вирусна болест, веднаш не треба да започнете да ги давате бебечките антибиотици, бидејќи ова може да биде многу опасно. Лековите треба да се препишат по испитувањето и причината за болеста. Вреди да се запамети дека земањето лекови кои ја намалуваат виталната активност на бактериите можат да му помогнат на телото да се справи со болеста и да му наштети.

Дозирање против антибиотик се доделува врз основа на следниве фактори:

 • Сериозноста на текот на болеста;
 • Предизвикувачкиот агенс на болеста;
 • Раст и тежина на детето;
 • Патолошки абнормалности на телото, доколку ги има.

АРВИ и инфлуенца кај деца се предмет на истата терапија како кај возрасните, но антибиотиците се пропишани само како последно средство. Употребата на антибиотици во АРИ е оправдана кога:

 • Кои антибиотици се земаат со настинкиЧести настинки и вирусни инфекции;
 • Присуство на ХИВ инфекции, рак и нарушувања на конгениталниот имунолошки систем;
 • Силен недостаток на тежина, малформации, рахитис болест;
 • Одржувајте константна покачена телесна температура;
 • Присуство на акутен отитис медиум, стрептококен ангина аеробен тип;
 • Воспаление на параназалните синуси во носот.

Како по правило, се назначуваат деца флемоксин, сумамед или амоксицилин. Највисоката позиција меѓу педијатри користи имено амоксицилин поради форма ослободување погодност: пуштање на лекот во форма на ампули за инјекции и суспензии од 125 или 250 mg.

Некои антибиотици како левомецитин или цефтриаксон можат да доведат до несакани последици кога тие се земаат од дете под 3 години. Меѓу несаканите ефекти се алергиските реакции, гадење, дисбиоза, повраќање и општа интоксикација на целиот организам. За да се намали веројатноста за појава на несакани ефекти, се препорачува да се преземат соодветни тестови пред да се земат лековите.

Класификација на антибиотициПостојат 4 главни групи, на кој сите антибиотици се конвенционално поделени:

 1. Пеницилини
 2. Цефалоспорини
 3. Макролиди
 4. Флуорохинолони

Секоја од групите има свои својства:

 • Листа на антибиотициПенцилините се најефективни против повеќето бактерии кои предизвикуваат развој на воспалителни процеси во респираторните органи. Тие имаат силни антибактериски својства и се ниска токсичност, така што тие се пропишани за грип и настинки кај децата;
 • Цефалоприри се антибиотици со изразено бактерицидно својство и се способни да ја уништат бактериската клеточна структура. Овој тип на лекови пропишани во присуство на настинки и кашлање, што е предизвикано од пневмонија, бронхитис и други такви болести. Лекови се достапни во инекции форма за интравенска или интрамускулна администрација, бидејќи тие да предизвика иритација на гастроинтестиналниот тракт кога се зема орално;
 • Макролидите го спречуваат размножувањето на бактерии и се користат во третманот на алергиски пациенти, бидејќи речиси и не предизвикуваат несакани ефекти. Тие се пропишани за развој на атипична пневмонија и присуство на компликации по трансферот на инфлуенца. Кетолиди и азалиди се варијанти на оваа група на антибиотици, кои имаат некои разлики во молекуларната структура;
 • Флуорокиноли се користат за борба против хламидија, пневмококи и микроплазми. Не е токсичен и речиси никогаш не предизвикува алергиски реакции, што го прави најдобар антибиотик за настинки.

Листа на најпопуларните антибиотици

Треба да се запомни дека долгорочната употреба на антибиотици е неопходна се комбинираат со пробиотици. Ова ќе ја избегне дисбиозата и ќе го заштити имунолошкиот систем. Преземање на антибиотици е неопходно според рецептот на лекарот. Ако не сте сигурни за потребата од земање дрога, вреди да се консултирате со друг специјалист.

Кога болеста обично се препишува за возрасни SummaMed, Авелокс и Супракс, како најпопуларно средство против настинки.

 • Кои се најефективните антибиотици?Супракс е класифициран како група на цефалопарин. Овој лек ги елиминира грам-позитивните и грам-негативните микроорганизми кои се шират во респираторниот систем. Супракс има отпорност на бек-лактамазите, што го прави најефикасен против патогени бактерии. Возрасни Супраците се пропишуваат во присуство на хроничен бронхитис, отитис медиа, синузитис и други компликации од обичната настинка;
 • Summamed-азалиди антибиотик се примени во широк спектар: во третманот на Лајмска болест, развојот на бактериски ангина, синузитис, отитис медиа, тонзилит и други болести. Брзо апсорбира во крвта Азитромицин, кој е присутен во лекот, ги уништува патогените микроорганизми;
 • Авелокс, кој содржи моксифлоксацин, е антимикробен лек со бактериостатски ефект. Овој антибиотик се смета за многу силен и способен за борба против Грам-позитивните микроорганизми и анаеробните бактерии.

Како штетни лекови кои можат да ги земат бремените жени, вклучуваат лекови чии компоненти нема да се апсорбира во плацентата. Најефективните и безбедни лекови во оваа категорија се:

 • Еритромицин. Тие се упатуваат на голем број пеницилински препарати, поседуваат силни антимикробни својства. Ефикасно во борбата против грам-позитивните организми како што се стафилококите и пневмококите. Треба да се зема со воспаление во ENT органите, чиј извор може да биде бронхитис, пневмонија или гноен отитис;
 • Биопарокс е средство за инхалација со изразен антимикробен ефект. Има антиинфламаторно дејство кое помага да се обнови мукозните мембрани на респираторниот систем;
 • Миноциклин е полу-синтетизиран лек кој ефикасно се бори против бактериите и ги елиминира компликациите по студот и грипот. Пропишано е ако постои алергија на голем број на лекови за пеницилин.

Дури и нежни антибиотици за настинки за деца може да бидат премногу силни. Затоа, кога детето е болно, тој пропишува други лекови:

 • Амоксицилин. Активно се бори против грам-негативни бактерии, стрептококи и стафилококи. Се препорачува да се земе во третманот на инфекции на ENT органите, бронхитисот и генитоуринарниот систем. Сложениот прием не може да трае помалку од 5 дена, а прекинот на третманот е строго забранет.
 • Епароки спаѓа во макролидната група и содржи рокситромицин. Овој антибиотик е полу-синтетички лек кој го блокира развојот на бактерии кај фарингитис и бронхитис. Елиминира компликации кај детето по грипот;
 • Зинат припаѓа на серија цефалоспорини и содржи цефуроксим. Земете го овој лек се препорачува во присуство на инфекции во ENT органите и во мукозниот уринарен тракт. Се однесува на бактериостатски лекови.

Евтините и ефективни аналози на скапи лекови

Денес станува исклучително скапо да се разболат. Фармацевтиката веќе долго време не е загрижена за пронајдокот на подобрени лекови, туку за повторното издавање на старите со нови ценовни ознаки. За среќа, постои излез: евтини лекови не се инфериорни во ефикасноста на нивните скапи колеги. Па што антибиотици да се земе со студ, така што секое патување во аптека не го опустоши чантата?

Ако ладна фатени, тогаш помогне на овие алатки:

 • Како правилно да ги земате антибиотицитеНитроксилин. Антимикробниот лек, кој не е антибиотик, во споредба со нив, нитроксолин има поблаг ефект врз микроорганизмите;
 • Ампицилинот е еден од најраспространетите лекови. Произведен во форма на таблети. Дури и детето или бремената жена можат да го земат, но само под надзор на лекар.
 • Амосин. Аналог на Амоксицилин, кој исто така има ниска цена. Не се препорачува за примање од страна на бремени жени, бидејќи во големи количини таа е способна да навлезе во плацентата.

Апсолутно, секој лек има свои контраиндикации и несакани несакани дејства, затоа земи антибиотици треба да се заснова на препорака од доктор. Најдобро е да се дејствува на лек кој одговара на карактеристиките и карактеристиките на пациентот. Доколку не се појави подобрување на состојбата по трет ден од земањето на антибиотик, тогаш неопходно е повторно да се консултирате со доктор за совет.

Навремениот третман ќе ги избегне компликациите и ќе го забрза процесот на закрепнување.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Што е подобро да се земе - амоксиклав или амоксицилин?Што е подобро да се земе - амоксиклав или амоксицилин?
Антибиотик за болки во грлото за возрасни и децаАнтибиотик за болки во грлото за возрасни и деца
Антибиотици со широк спектар на дејства: листа по азбучен редАнтибиотици со широк спектар на дејства: листа по азбучен ред
Ние третираме болка во грлото со антибиотициНие третираме болка во грлото со антибиотици
Антибиотици за настинки за децаАнтибиотици за настинки за деца
Главните антибиотици за широк спектар на мачкиГлавните антибиотици за широк спектар на мачки
Нова генерација на антибиотици во таблети: опсег на апликацијаНова генерација на антибиотици во таблети: опсег на апликација
Ние се ослободиме од акни на лицето со антибиотициНие се ослободиме од акни на лицето со антибиотици
Антибиотици на цефалоспорини: имиња на цефалоспорински лековиАнтибиотици на цефалоспорини: имиња на цефалоспорински лекови
Листа на флуорокинолони со широк спектар на антибиотициЛиста на флуорокинолони со широк спектар на антибиотици
» » Дали ви се потребни антибиотици за настинки и грип?
© 2022 AjLota.com