Опис на пастрмка риба. Разликите помеѓу морето и реката се разновидни

Опис на појавата на пастрмкатаПастрмката е колективен прекар за неколку видови лосос риба "пастрмка". Оваа прекрасна и неверојатно вкусна риба може да се најде во било кој резервоар на нашата земја. Точно, фаќањето не е толку лесно. Потребна е секаква вештина на верен риболов да размислува за оваа риба во неговите раце. Пастрмката може да биде пржена, пушена, солена, па дури и јаде сурова. Кавијарот се смета за деликатес на руската кујна.

Надворешни карактеристики

Карактеристиките на бојата зависат од живеалиштето. Постои морска пастрмка и река. Пантеграмот е поделен на два големи подвида во боја: бела и розова. На пример, морето и реката Flycatcher сосема поинаква боја, т. Да. Морската околина е различна од реката од страна на присуство на предатори, соленоста, вода и климатските услови на одредена област.

Мажите се малку помали од женките. Жената може да достигне должина од 1 метар и тежина од 20-25 кг. Стандардната телесна тежина на оваа риба варира од 400 до 700 грама, а должината на телото е 30-40 см.

Ozernaya

 • Изглед.

Каде пастрмка живее?Езерото варијација се однесува на семејството на лосос, слатководен тип, полу-предатор. Ozernoy претставник на овој вид е вграден во темни бои и светли, во зависност од живеалиштето. Ако водата во езерото е темно и калливо дно, тогаш лососот има темна боја со големи црни точки на грбот. Ако водата е чиста со светло песочна почва, тогаш бојата на рибата ќе биде соодветна.

Пастрмката има форма на торпедо, овозможувајќи му да се движи со голема брзина на долги растојанија. Раководител мал, пропорционален на багажникот. Муцката има обликувана форма. Во вилиците има два реда на постојани заби. Стомакот е од `рѓосан сенка.

 • Хабитат.

Што е пастрмка?Езерската пастрмка живее во планинските езера во Европа со слатка вода. Во резервоарите каде што има пастрмка, температурата на водата е многу ниска. Затоа овој тип на шарен е наречен "ладнокрвен". Оваа пастрмка може да живее во услови што не се погодни за други лица, каде што температурата на водата е 20 ° C и пониска.

Во Русија, езерската пастрмка може да се најде во Ладога или Онега. Во големите езера постои т.н. дното пастрмка, телото на оваа убавина може да достигне 15, 20, па дури и 30 килограми.

 • Стартувај.

Сексуална зрелост на езерска пастрмка достигнува телесна тежина од 2 кг. За стартување, женките на толчникот се искачија од езерата до реките и во камчињата со камениот дно или во рудниците што потекнуваат од кавијар. Младиот лосос во најголем дел останува и расте во реката, станувајќи речна заедничка пастрмка. Некои јајца повторно се спуштаат во езерото и водат езерски живот.

 • Храна.

Езерска пастрмка се храни со инсекти или јајца на други лица. Сепак, тие, исто така, можат да јадат нивните јајца ако не е доволно покриена. Во исхраната може да се добие дури и мали животни, базен. Најактивен период на пастрмка во силни ветрови или во дождливо време, голем број на различни инсекти паѓаат од дрвјата. Во овој период можете да видите скокачка пастрмка за летање "храна". Во многу топло време, оваа риба се задржува блиску до мачкари или "хибернира" во своите јами.

Виножито

 • Изглед.


Како изгледа пастрмката риба?Изводните pestrushka ужива голем успех од сопствениците на приватни езера. Овде се одгледува риболов или фанови да уживаат во рибите. Лососот има златна боја, по должината на страните има изречена црвено линија, преместувајќи се на жабрите, што се манифестира при мрестење. Горните перки и опашката имаат црни точки долж целиот периметар. Средна уста, мали очи. Во чисти води, има светлина и се нарекува бело лосос.

 • Хабитат.

Татковината на лосос од виножито е Северна Америка. Виножито пастрмка живее во слатководните реки. Овој вид има поголема потреба од кислород, па затоа се задржува на површината на водата. Таквата риба не може да живее во бари, каде што водата се замрзнува. Но, оваа pestrushka е целосно способни да живеат во потоплите води, за разлика од поточната пастрмка.

 • Стартувај.

Сексуално созревање на женката доаѓа само во четвртата година од животот, мажот се развива по една година побрзо. Периодот на мрестење е 1,5-2 месеци. Кавијарот има голем дијаметар од 5-6 мм. По сечењето, јајцата сè уште се хранат на сметка на жолчката, а по втората недела од животот почнуваат да се хранат.

 • Храна.

Возрасната пастрмка е предатори, па тие јадат ракови, мала риба, инсекти. Пеструшка совршено фаќа молци и жаби. По мрестење на рибата станува поактивна и многу брзо стекнување на тежина. Колку е поголема возраста на лососот, толку повеќе риби влегуваат во предаторската исхрана.

Крик

 • Изглед.

За разлика од виножитото и езерската пастрмка, прикрадната разновидна форма има малку срамнети со земја форма. Стомакот има бела боја. Горниот дел од телото е сивкава нијанса со црни и црвеникави точки по должината на периметарот. Долните перки се портокалови. Сребрен пат поминува по гребенот. Опашката е темно сива боја. Муцката е со средна висина, со иста боја. Очите се мали.

 • Хабитат.

Како да се фати пастрмкаЛососот ги населува САД, Норвешка и Западна Европа. Во Русија се наоѓа во сливот на Каспиското, Бело, Азовско море. Овој прекрасен разновиден семеен лосос може да се види во планинските реки и шумските потоци. За пастрмка со пастрмка Удобните услови се сметаат за температурен режим до 20 ° C, концентрација на кислород од 2 mg / l.

 • Стартувај.

Вистинското време за одгледување е пролет. Стартувај го лососот од вечер до полноќ, потоа оди на одмор и продолжува да се размножува само во утринските часови. За размножување на пити, женките одат по реката до дното на халисот. Тука, исто така, започнува активен vydyotyvanie.

 • Храна.

Во мала возраст, пастрмката се храни исклучиво на инсекти. Со возраста, секоја просечна риба, па дури и претставници од еден вид се погодни за храна. Пупките се хранат со жаби, мали животни. Сите претставници на лососот имаат божествено месо со сладок вкус. Тоа е високо ценет од страна на професионални готвачи и домаќинки.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Река и морска пастрмка. Каде се наоѓа и неговите карактеристикиРека и морска пастрмка. Каде се наоѓа и неговите карактеристики
Најдобрите езерца за риболов во регионот ТулаНајдобрите езерца за риболов во регионот Тула
Фамилија на салмонида: листа на видови рибиФамилија на салмонида: листа на видови риби
Рибници: живеалишта и риболовни техникиРибници: живеалишта и риболовни техники
Како да се солени пастрмка дома: рецепти и советиКако да се солени пастрмка дома: рецепти и совети
Морски видови на риба: опис и карактеристикиМорски видови на риба: опис и карактеристики
Која е разликата помеѓу лососот и лососот: опис и подготовкаКоја е разликата помеѓу лососот и лососот: опис и подготовка
Интересни факти за пастрмката - риба-джинджифиловоИнтересни факти за пастрмката - риба-джинджифилово
Риба супа: три рецепти на риба супа од главата и опашкатаРиба супа: три рецепти на риба супа од главата и опашката
Незаборавно риболов во рибарско селоНезаборавно риболов во рибарско село
» » Опис на пастрмка риба. Разликите помеѓу морето и реката се разновидни
© 2022 AjLota.com