Амоксицилин за примена на животни е приложен со инструкција

Пациент со ветеринарСекоја година во светот има се повеќе и повеќе нови микроорганизми, за третман на кои се потребни современи лекови, бидејќи претходните антибиотици немаат позитивен ефект во третманот. Исклучок е антибиотик амоксицилин

.

Оваа дрога сеуште е ефикасна во третманот на нови видови на различни заразни болести и е дел од пеницилинската група и во моментот е едно од наједноставните, достапни и безбедни средства.

Форми на производство на амоксицилин за животни

Суспензија на амоксицилинАмоксицилин 15 за животни, се издава во повеќе форми, ова суспензии и раствори за инјектирање, како и во форма на прав и таблети за внатрешна апликација, кои мора да се разредат со вода пред директна потрошувачка.

Во ветеринарната практика, најчесто се користи 15% раствор, кој може да биде релативно лесно дозиран. Се произведува во шишиња од 10 и 100 ml во затворен пакет од темно стакло, самиот препарат е бел, наменет е за лекување на инфекции предизвикани од патогени бактерии. Амоксицилин се користи во третманот на домашни животни и домашни миленици.

  1. Амоксицилин во таблетиАмоксицилин не дозволува синтеза на бактерискиот клеточен ѕид, што доведува до нивна смрт на почетокот на растот.
  2. Масленото полнење, кое е дел од лекот, постепено го ослободува микронизираниот амоксицилин во крвта, обезбедувајќи негово континуирано влијание врз телото на пациентот.
  3. Со воведувањето на амоксицилин инјекција 15, лекот брзо се апсорбира во крвта доволно, рамномерно распоредени во текот на телото, помагајќи да се постигне најголема концентрација во мускулното ткиво и внатрешните органи.
  4. За кратко време по неговото воведување, околу 1-2 часа, максималната концентрација во крвната плазма се постигнува, а времетраењето на дејството е околу два дена.
  5. Лекот се излачува од телото природно, главно за време на мокрењето.

Индикации за употреба

Мачка на ветеринар Според инструкциите амоксицилин советува да назначи за третман на говеда: крави, свињи, овци, итн, како и за третман на домашни миленици.

Овој лек се користи за лекување на разни инфекции предизвикани од микроби на гастроинтестиналниот тракт, и респираторни вирусни заболувања во текот на операцијата, во третманот на уринарниот тракт, кожни болести и болести на меките ткива. Амоксицилин советува ветеринарна употреба во третманот на маститис, свински еризипел, параинфлуенца и други подеднакво сериозни болести. Амоксицилин за кучиња има детални упатства за употреба.

Ветеринарен амоксицилин 15 за животни исто така се користи во третманот на:

  1. Респираторни заболувања кои се предизвикани од рекурентни инфекции.
  2. Со хируршки интервенции поврзани со апсцеси и воспаление на зглобовите.
  3. Инфективни процеси кои се случуваат во дигестивниот тракт.


Третман на големи добитокАмоксицилин за кучиња се ослободува и се продава во две форми - таблети и суспензии. Таблетите од 250 и 500 мг се произведуваат во Русија. Амоксицилин се администрира интрамускулно или субкутано во сооднос од 15 ml од лекот за килограм телесна тежина.

Пред директна администрација на лекот, суспензијата треба да се тресат темелно. Повторената употреба на лекот е дозволена само по два дена, што е особено корисно ако животното е агресивно или немирно. Ако една доза на лекот надминува 20 ml, тогаш се препорачува да се стават инјекциите на различни места, а местото на инјектирање треба да биде добро масирано. Ако миленичето има бубрежна инсуфициенција, потребно е внимателно да се провери единечна доза на лекот.

Контраиндикации

Амоксицилин практично нема контраиндикации, освен за индивидуална нетолеранција на лекот за животни, во случај на алергиски реакции, употребата на лекот треба да се прекине веднаш и да назначи други третмани. Не влезе во зајаци дрога, заморчиња и хрчаци, исто така, се контраиндицирани дрога преосетливи животни и алергија на лекови кои содржат бета - аминопропионска антибиотици.

Третман при хранењеНе е препорачливо да се користи лекот за третман на бремени кучиња, и тоа е строго контраиндицирано за старечки жени, па продира во плацентата бариера, а концентрациите во млекото може да бидат многу високи, што е опасно за потомството. Ако како резултат на заразна болест на кучето му се заканува смрт, тогаш кученцата во овој случај се пренесува на вештачка исхрана, а на животното му се дава соодветен третман.

Несакани ефекти

Амоксицилин за животниКако по правило, тие практично не се појавуваат, освен за индивидуална нетолеранција, но Понекогаш постои вознемирен стомак, постои дијареа и повраќање. Ако тоа се случи, тогаш лекот треба да се користи заедно со храната.

Некои совети

Ако амоксицилин 15 за животни се користи за добиток кој се заклани за месо, тогаш антибиотикот се прекинува две недели пред претстојниот колеж. Користете млеко за храна само по два дена по завршувањето на третманот.

Третман на животни со амоксицилин
Амоксицилин 100 mlАмоксицилин за администрација субкутаноСуспензија на амоксицилинАмоксицилин во таблетиАмоксицилин за свињиАмоксицилин за кравиАмоксицилин за кучињаАмоксицилин за мачки

Услови за складирање

Ветеринарна аптекаАмоксицилин продавница 15 во согласност со упатствата треба да се заштитени од директна сончева светлина, имајќи услови на температура од 15 до 25 степени, во цврсто затворен сад далеку од храна и храна за животни. Рок на употреба на лекот од датумот на производство е 3 години. Забрането е користење на овој лек по отворањето, бидејќи овој ветеринарен лек не е предмет на понатамошно складирање.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Што е подобро да се земе - амоксиклав или амоксицилин?Што е подобро да се земе - амоксиклав или амоксицилин?
Што е подобро да се избере: аугментин или амоксиклавШто е подобро да се избере: аугментин или амоксиклав
Амоксол ретард и амоксицилин за мачки: апликацијаАмоксол ретард и амоксицилин за мачки: апликација
Антибиотик за болки во грлото за возрасни и децаАнтибиотик за болки во грлото за возрасни и деца
Ние третираме болка во грлото со антибиотициНие третираме болка во грлото со антибиотици
Која е разликата помеѓу Флемоксин и ФлемоклавКоја е разликата помеѓу Флемоксин и Флемоклав
Главните антибиотици за широк спектар на мачкиГлавните антибиотици за широк спектар на мачки
Sumamed и неговиот руски аналогни азитромицинSumamed и неговиот руски аналогни азитромицин
Дали ви се потребни антибиотици за настинки и грип?Дали ви се потребни антибиотици за настинки и грип?
Антибиотици на цефалоспорини: имиња на цефалоспорински лековиАнтибиотици на цефалоспорини: имиња на цефалоспорински лекови
» » Амоксицилин за примена на животни е приложен со инструкција
© 2022 AjLota.com