Kobaktan. Инструкции за употреба за мачки

Кобактан Инструкции за употребаДомашните миленици понекогаш се погодени од болести предизвикани од бактерии. До денес, во борбата против бактериски болести, антибиотиците се сметаат за најдобар лек. Секогаш има нови производи на пазарот, но експертите советуваат да користат докажани лекови како што е Кобактан.

Опис

Kobaktan се нарекува подготовка на нова формација, во споредба со претходните лекови, оваа дрога преку студијата е значително подобрена. Во повеќето случаи, овој лек ги третира заразни и воспалителни болести.

Kobaktan сметаат дека антибиотикот на последната, четврта генерација. Се состои од компоненти на цефалоспоринската група. Болестите стекнуваат отпорност на антибиотици, произведуваат посебен ензим, бета-лактомаза, што создава имунитет на болеста. Малиционите организми се подложни на мутација, па понекогаш лекот е исклучително тешко да се влијае на фокусот на болеста. Антибиотиците на четвртата генерација се најмногу отпорни на ензимот бета-лактомаза.

Kobaktan вклучува следново компоненти:

 • сулфат на цефкином;
 • етилпилат;

Лекот е бел раствор за инјектирање.

Инструкции за употреба

Во ветеринарната медицина Кобактаном ги третира речиси сите домашни животни: говеда, свињи, кучиња и мачки. Голем Говедата се препишува овој лек кога:

 1. Респираторни заболувања.
 2. Некробактериоза.
 3. Дерматитис.
 4. Акутен маститис.
 5. Колибактериоза.

Kobaktan е доделен на добиток, особено на свињи, ако животните влијаат на таквите болести, како што следува:

 1. Дерматитис.
 2. МЛД синдром.
 3. Менингитис.
 4. Артритис.

Кобактан за мачки: настава

Сопствениците се обидуваат да го спасат своето милениче од непријатни чувства, па следете ги советите на ветеринар и користете кобактан како лек за болести предизвикани од бактерии. Кобактан за мачки се користи за заболувања на респираторниот тракт, артритис и кожни болести.

KobaktanНа болно животно се препорачува да се инјектира лекот супкутано. Една инјекција е доволна еднаш дневно, следната инјекција се препорачува не порано од 24 часа. Терапијата трае не повеќе од 5 дена. Дозата треба да биде 0,5 ml за 1 kg жива тежина.

Инјекцијата се прави на мачката интрамускулно. Доколку домаќинот нема искуство, тогаш оваа постапка ќе ја довери на ветеринар подобро. Дури и искусен одгледувач треба да се сеќава на основните мерки што ќе ви помогнат да го направите вашето домашно милениче што е можно побрзо и безболно. Неопходно е да се смири животното, да се гади и да се релаксира, само тогаш за да се администрира лекот. Во никој случај не може да се подигне мачка на мачка, па дури и повеќе, за да стиснат или победи животно.Експертите препорачуваат спроведување на тест за чувствителност за главната компонента на tsugfinkuyu сулфат.

Контраиндикации и несакани ефекти

Контраиндикации на употребата на лекот:

 • не е можно да се препише лекот на ослабено животно;
 • бремени и доилки;
 • Животни со индивидуална нетолеранција кон компонентите на лекот;

Се верува дека практично нема несакани ефекти од оваа дрога. Во ретки случаи, животно кое прима лекови може да развие индивидуална алергиска реакција.

Празните садови мора да се отстранат. Не користете шишиња во домашно опкружување.

Мерки на претпазливост

Мерки на претпазливост при работа со лекови од овој формат се стандардни: внимателно следење на правилата за лична хигиена, односно заштита на отворените области на рацете и мукозните мембрани. На рацете се препорачува да носат ракавици, контакт со очи треба да се избегнува. Доколку лекот сеуште влегува во мукозната мембрана на окото, погодената област треба веднаш да се измие со голема количина на вода за пиење.

Ако добиете лекови во усната шуплина, треба итно да побарате квалификувана медицинска помош за да се избегне труење.

Добрите и лошите страни на лекот

Оваа дрога има голем број на предности, и практично нема негативни страни. Предности вклучуваат:

 • прифатлива цена;
 • Kobaktan IVширок спектар на активности;
 • лекот добро се излачува од телото;
 • отпор практично не се развива;
 • лекот почнува да дејствува речиси веднаш, неколку минути по инјекцијата;
 • во лекот нема конзерванси и разни стабилизатори;
 • Лекот речиси не влегува во гастроинтестиналниот тракт;

Обично се смета негативен аспект можноста за индивидуална алергиска реакција.

Луѓето кои го користеле овој лек најмногу се задоволни од резултатот:

Секој сопственик е загрижен за судбината и здравјето на домашно милениче. Кога нашата мачка Маруси почна да има проблеми со респираторниот тракт, се обративме до ветеринарната клиника за помош. Лекарот ни дијагностицира болест предизвикана од бактерии. Има регистрирано "Кобактан". Тие направија се што е во согласност со инструкциите, по првата инекција мачката стана многу полесна. По 3 дена Марусија се опорави. Многу задоволен со Кобактан.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Што е подобро да се земе - амоксиклав или амоксицилин?Што е подобро да се земе - амоксиклав или амоксицилин?
Антибиотици со широк спектар на дејства: листа по азбучен редАнтибиотици со широк спектар на дејства: листа по азбучен ред
Ние третираме болка во грлото со антибиотициНие третираме болка во грлото со антибиотици
Која е разликата помеѓу Флемоксин и ФлемоклавКоја е разликата помеѓу Флемоксин и Флемоклав
Антибиотици за настинки за децаАнтибиотици за настинки за деца
Амоксицилин за примена на животни е приложен со инструкцијаАмоксицилин за примена на животни е приложен со инструкција
Антибиотици за хроничен простатитАнтибиотици за хроничен простатит
Нова генерација на антибиотици во таблети: опсег на апликацијаНова генерација на антибиотици во таблети: опсег на апликација
Sumamed и неговиот руски аналогни азитромицинSumamed и неговиот руски аналогни азитромицин
Антибиотици на цефалоспорини: имиња на цефалоспорински лековиАнтибиотици на цефалоспорини: имиња на цефалоспорински лекови
» » Kobaktan. Инструкции за употреба за мачки
© 2022 AjLota.com