Најубавите и познати коњи во светот

Карактеристики на ретки раси на коњиАко ги споредите коњите со другите животни, тие се најубавите и уникатни суштества во светот. Благодатниот коњ ги фасцинира другите со својата енергија и извонредна страст за слобода. Секоја раса има свои карактеристики и карактеристики, па затоа е многу тешко да се одлучи кој е повеќе популарен и убав.

Топ 5: Најубави раси на коњи

На кој било коњ, без оглед на расата и возраста, преовладуваат волшебен карактер, голема издржливост и гордост.

 • Најубавите коњи во светотФризиски. Благодатните фризови ги инспирираат луѓето со нивниот сјај и величие. Тоа се шик, високи, тенки пастуши со фризи виси на нозе. Таквите убави мажи со долга грива и опашка може да се видат само на бајките. Тие имаат право да се нарекуваат најубавите коњи во светот. И покрај нејзината прекумерна страст, за време на возењето црни гиганти се пријателски и прилично мирни. Меѓу нацрт раси, фризиски, се однесува на тешки камиони и е најстариот посебен и убав. Frizees беа повлечени во XVI-XVII век во провинциски град во северниот дел на Холандија. За време на одземањето на Холандија од страна на Шпанија, локалната раса на коњи "тешка ладнокрвна" била преминала со шпански пастув. Холандските коњи одгледувале спаси фризиски коњи од истребување. "Црниот бисер" - ова понекогаш се нарекува фризиски на Запад.
 • Ахалтејски коњ. Ова е најстариот коњ, кој е референтен коњ. Не преминал со други раси за 5000 години, па затоа се однесува на чистокрвни. Беше повлечена во Ахал-Тек на територијата на Туркменистан. За да се збуни оваа раса со друга, тоа е невозможно, бидејќи на надворешноста доминираат долги линии кои личат на гепард или куче на хрчак. Коњот беше наречен "златен коњ" поради неговата необична сјајна коса. Коњот добро се прилагодува на сите климатски услови и е способен да издржи суво, топло време. Криејќи ги своите чувства паметен и горд ахалтекин, многу приврзан кон сопственикот, станувајќи за него лојален пријател. Некои спортисти велат дека е тешко да се работи со коњ Ахал-Теке, за разлика од мирни и сигурни полу-раси. Низ целиот свет се смета за одличен знак на почит за претставување на коњот Ахалтеке.
 • Чистокрвни арапски коњ. Арапскиот коњ се одгледувал во IV-VII век на територијата на Арапскиот полуостров. Во споредба со домашните раси, ова е долг црн дроб. Очекуваното траење на животот е 30 години. Mares се плодни и може да се репродуцира до старост. Конкавна глава, големи очи и високо подигната опашка во секој брз круг се карактеристичните карактеристики на оваа раса. За да се подобрат некои од расите, тие и понатаму се преминуваат со арапски коњ. За да се зачуваат и да се подобрат атлетските квалитети, племенската работа се изведува на арапски коњи. Арапски жестоки учествуваат во коњски спортови и јавање на јавање. Поради нивната издржливост тие можат да издржат повеќе од 100 милји, што е зошто тие се многу популарни во целиот свет.

Најубавите коњи на Русија

Првите пет најубави коњи во светот беа: Орловскиот ловец и Донскиот маало

 • Коњи од ретки расиОрел Тротер. Во XVIII-XIX век, раса на лесни коњи беше доведена на територијата на Русија. Расите на холандски, арапски и други коњи биле користени во крстови. Расата беше оживеана од грофот АГ Орлов, сопственик на колхозницата Хреново. Посебна карактеристика на оваа раса е способноста за брз рис, кој е фиксиран во гените. Поседување на темпераментен карактер, совршено компонирани и хармонични тротори, имаат нежен темперамент. Благодарение на доброто движење, прекрасното држење на телото, луксузната грива и опашката често се користат при возење. Во искористувањето, пајаците изгледаат одлично поради убавиот заоблен врат и способноста со гордост да ги држат главите. Тие се користат како спортски или коњ за задоволство. На меѓународни аукции, лопати се многу популарни.
 • Дон коњ. Како Орлов трубач, Донскиот коњ е стандардната раса која била одгледувана во Русија. Во XVIII-XIX век за време на турските војни, источните раси стигнале до Дон Козаците како трофеи. На овој начин изваден е рајот на коњите на Дон коњите. За долго време усовршување на нивните Источна пастуви, а потоа преминал со чистокрвни и други пастуви. Покажуваат значително источниот педигре, различни бои, од црвена до кафена или златна боја, поминува во темна боја грива и опашка. Силен, имаат одлично здравје. Се користи во аматерски спортови, во светло темперамент, триатлон, погоден за учење деца возење. Во минатото, тие учествуваа во трчање tachanki. Коњската полиција и коњаницата често ја користат Донската карпа. Тие се лесни за одржување, за брзо учење, лојални на господарот.

Невообичаени раси на најубавите коњиСе уште има некои прекрасни раси кои беа ценети и заслужуваше универзално восхитување.

 • Најмногу невообичаени прекрасни коњиАндалузија раса. Извозот на коњи во странство беше дозволен дури по 1964 година, па затоа расата Андалузија се смета за чисто шпански. Во бојата доминира сивата и чоколадната боја. Убави и жестоки жестоки биле користени во кралските санки, и благодарение на нивната сила и кротка распоред, воините ги сакале.
 • Егзотични Марвари. Расата била одгледувана на територијата на Marwari во Индија и била создадена специјално за битките во пустината. Локалните коњи, поседувајќи интелигенција, издржливост и извонредна убавина, преминаа неколку векови, сè додека совршениот воен коњ не беше доста тврд. Може да помине огромни растојанија, лесно толерира топлина и студ, може да преживее во пустинските територии без вода и храна. Благодарение на долгите нозе, паѓајќи во врелиот песок, коњот не го допира стомакот. Невообичаената форма и препознатливата карактеристика на патеката е прицврстена за ушите. Ушите вкрстени и свиткани навнатре, или едноставно допирање, ќе помогнат да се препознае Marwari меѓу сите раси. Калести шарени и сиви бои се особено вредни. Коњот од земјата се извезува во ретки случаи.
 • Коњ цигански коњ. Цигански коњ бил одгледуван во Англија. Современата раса се одликува со својата светлина и издржливост. За неколку децении, Циганите преминаа различни раси за да добијат силна индивидуа за караваните. Жители имаат широки коски, долга кадрава грива и шик опашка, како и се крие под крзнените реси на копитата. Тие се разликуваат во кафеави бели или црно-бели бои. Тие имаат извонредна пластичност за време на трчање.
 • Коњ Пинто. Во XVI век конквистадорите донесоа шпански шпански коњи од кои се појави расата Пинто. Тие подоцна дојдоа во Европа, заедно со доселениците. Отличителната карактеристика на овие пастули не е нивниот темперамент и надворешни податоци, туку забележана боја, за која биле сакани од северноамериканските Индијанци. Агилни и храбри жетви со боење на камуфлажни Индијци се нарекуваа бои.
 • Коњот на Фалабела. Неверојатно, Фалабела е најмалиот коњ на планетата. Нејзиниот раст е околу 50 см. Во XX век, нов вид беше воведен во Аргентина. На телото коњите изгледаат како чистокрвни коњи. Силен и силен Фалабела надмина големи растојанија и покрај нивниот мал раст. Многу драг на деца.
 • Шетландски Пони. Шетландските Острови беа раса на минијатурни коњи. Нивната висина е 110 см. Во изгледот изгледаат како тешки, со силни нозе и густа волна. Очекуваното траење на животот е 55 години.

Најубавите и познати коњи во светот

Кои се најубавите раси на коњи во светот и каде живеат? Најпознатите имиња се Ахал-Теке Асаг, Френкел и Цигани Хернандо.

 • Најмногу неверојатно убави коњиАхал-Теке Асаг. Поседувајќи неверојатна убавина и шармантна сенка, овој најубав коњ во светот стана омилен кај фотографите и дописниците. Неговата професија е учество во натпревари од различни големини и дресови. Често се натпреварува на трки.
 • Френкел. Стоук по име Френкел беше светски познат. Чистокрвни коњ, величествено образование престојува во шталите на еден од кнезовите на Саудиска Арабија. Тоа не е за продажба (бесценето) и е повторен победник на трките.
 • Џипси Хернандо. Англиски чувар наречен Хернандо чиста крв, живее во шталите на Кадиров. Беше учесник во големи натпревари на светски раси и стана победник на седум од нив. Таа е една од десетте најбрзи коњи на планетата.

Природата создаде животно со извонредна убавина. Појавата на чистокрвни жетници е фасцинантна. Сакам да ги гледам бесконечно. Благодарение на оние производители кои сеуште држат такво чудо!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Советскиот тежок камион е херојска расаСоветскиот тежок камион е херојска раса
Советскиот тежок камион - опис и карактеристики на расатаСоветскиот тежок камион - опис и карактеристики на расата
Брзина, развиена од коњ: просечна и максимумБрзина, развиена од коњ: просечна и максимум
Се за карачајската раса на коњитеСе за карачајската раса на коњите
Раси на коњи: видови, слики, опис на чистокрвни коњиРаси на коњи: видови, слики, опис на чистокрвни коњи
Коњи на коњи: опис, фотографии и имињаКоњи на коњи: опис, фотографии и имиња
Арапски чистокрвни коњи, фотографии на коњиАрапски чистокрвни коњи, фотографии на коњи
Карактеристики на коњите на расата Арапски коњКарактеристики на коњите на расата Арапски коњ
Видови на најскапите коњи во светотВидови на најскапите коњи во светот
Карактеристики и карактеристики на расата Ахал-Теке на коњиКарактеристики и карактеристики на расата Ахал-Теке на коњи
» » Најубавите и познати коњи во светот
© 2022 AjLota.com