Петте најголеми коњи во светот

Раса на коњитеОд античко време, луѓето ги користеле животните за да ги постигнат своите цели: за домаќинство, како извор на кожи, месо и други сточарски производи. Некои од овие животни се коњи, кои веќе долго време се навикнати да им помагаат на луѓето во разни области на активност.

Секоја раса се користи за одредени цели, на пример, некои коњи служат за превоз на луѓе, а други - за тежок товар на посебни вагони. За вакви задачи, одгледувачи одгледуваат и одгледуваат специјални раси на големи коњи, таканаречени тешки камиони. Најголемите коњи во светот спаѓаат во Гинисовата книга на рекорди. Ајде да дознаеме кои се овие рекордери!

Најголемиот коњ во светот

Во зависност од методите на одгледување, коњите се поделени во групи:

 • стадо крави;
 • фабрика;
 • култивирани и стадо.

Со назначувањето на коњот сумТ: трка, спорт, одење и тешки камиони. Во последната класификација овие убави мажи се натпреваруваат за титулата на најголемиот коњ во светот.

Почесната титула на најголемиот коњ во светот беше пренесена, така да се каже, од копита до копита, неколку векови. Но, со развојот на одгледување коњ размножување, почнаа да се појавуваат сите нови големи примероци на коњи, а со тоа и нови рекордери.

Во средниот век биле користени големи раси за витешки турнири и дуели. Витезот на коњот ја задржа тежината не само на витез во оклоп, туку и на сопствената облека. Современите раси на големи коњи најверојатно имаат врска со благородни кавалери.

Најпознатите меѓу најголемите коњи се првите пет, за кои ќе се дискутира подоцна.

Самсон - рекорд на векот пред последниот

Како расата на голем коњНа прво место коњот од минатото ќе остане засекогаш име Самсон. Неговиот рекорд раст, еднакво на 2.20 метри, не беше во можност да победи никого, дури и кај модерните коњи. Познатиот коњ на Ширај е роден во 1846 година во англискиот град Бедфордшир. Кога имал четири години, добил уште еден прекар, Мамут. Впрочем, дотогаш тоа беше најголемо не само во Англија, туку и во целиот свет. Максималната тежина што ја собрал изнесуваше 1,52 тони. За жал, фотографиите на ова огромно чудо на коњот не беа зачувани.

Белгиски коњ Бруклин Сиприм

Следниот најголем стадалец во светот беше коњ по име Брукс (презиме Бруклин Сјуприм). Овој примерок од Шира живеел во Белгија во 20-40-те години на XX век. Тој не беше многу различен од неговиот претходен рекордер по име Самсон. Нејзините максимални димензии, кои беа фиксирани: висина - 198 сантиметри, тежина - 1,42 тони и обем на градите - 310 сантиметри.

Кралскиот коњ копач

Во Кралството Велика Британија веќе долго време се навикнати да ги гледаат големите коњи кои учествуваат во годишните маршеви во областа на Бакингемската палата. Сепак, имаше коњ што ја погоди самата кралица Елизабета II. Возбудата предизвика жетварот наречен Копач, кој се приклучи на Кралската гарда во Обединетото Кралство во 2012 година. Овој величествен коњ му припаѓа на расата Kleidasdale и е најголем во цела Британија. Неговата тежина е 920 килограми, а висината е 1,72 метри. Тој ден може да консумира околу 25 килограми храна и да пие повеќе од 90 литри вода. Се вели дека тајната на нејзиниот раст лежи во исхраната на кофи од билен чај и јаболка на баба Смит.

Американски рекордер - Биг Џејк

Мастиф на големи коњиКои живеат во Висконсин белгискиот коњ раса, во 2010 година, тој покажа сета своја сила во арената и големини, и се наоѓа на листата на Гинисовата книга на рекорд. Во тоа време имал 9 години и неговите димензии биле 2.17 метри во висина и 2.6 тони во тежина. Ова значи дека од растот на големиот Самсон е одвоено само три сантиметри.

Сепак, и покрај тоа, Америка е горда на својот шампион меѓу најголемите коњи во светот, а нејзините сопственици ја слават својата нежна природа. Патем, Биг Џејк активно учествува во разни добротворни настани.

Гигант Шир со името Крекер

Друга шира, која почина во 2007 година, беше кандидат за титулата рекордер, но никогаш не влезе во Гинисовата книга на рекорди. Му беше дадена весела прекар Крекер, и живеел во Англија во округот Линколншир. Доста долго време стана ѕвезда на телевизискиот екран, а новинарите од различни делови на светот му пристапија на интервјуто. Висината на оваа славна личност била 198 сантиметри, а ѕвездениот коњ тежел 1,2 тони. Сопственикот на овој тежок камион мораше да го замени лепчето за седло на неговото милениче.

Најголеми раси на коњи

Современите претставници на големите раси беа повлечени пред 200 години. Коњите од тоа време биле наречени "Destriye", тие можеле да пораснат до два метри во висина и тежат повеќе од еден тон. Особено брзо, таквите гиганти не се разликуваат, но се користат за транспорт на тешки товари.Меѓу најголемите примероци на модерни коњи, постојат моќни тешки камиони, како познати раси:

 • Персерон (француски);
 • брабансон (белгиски);
 • shyre (британски);
 • Руски тешка категорија.

Англиски Шире

Како изгледа најголемиот коњ?Убава популарност меѓу коњите на големите категории на Велика Британија ужива раса на шир. Оваа раса беше одгледана во Централна Англија. Овие коњи се многу бавни, но многу тврд и силен. Нивниот раст достигнува 1.70-2.0 метри во гребенот, а по масата на телото често добиваат повеќе тони.

Одредени податоци за тоа како таквата раса испадна не е позната, но овие британски потомци имаат сродство со античките предци - големи витешки воени ветерани. Англиски бришачи можат да издржат товар кој е пет пати поголем од нивната тежина. И покрај фактот што современите камиони ги замениле таквите коњи, тие сè уште се во побарувачка во разни сфери на економијата.

Некои од претставниците на оваа раса се популарни на телевизиските канали, каде што учествуваат на различни емисии, како и на европските коњски емисии.

Француски Перчер

Француски коњ одгледувачи исто така имаат нешто да се гордеат. Претставници на расата Percheron веќе долго време се признати како најелегантен од сите видови на тешки возила. Првата слава меѓу нив беше жетварот по име Жан де Блан, роден во 1830 година. Тој беше потомок на познатиот арапски коњ Галиполо, од кој доби многу арапски ген.

Карактеристичните карактеристики на оваа раса се:

 • добра издржливост;
 • вид карактер;
 • независно од темпото, меко одење;
 • агилност;
 • скромен содржина.

Просечната височина на гребенот од Percherons -. 160 см За долго време, тие засадени на арапски корени, како резултат на тоа, тие станаа популарни за користење и за армијата и за земјоделството.

Белгиски раси

Најголемите коњи во светотПолите одгледувани во Белгија се од огромна популарност во САД и Канада. Една од таквите раси се брабансони. Тие се нарекуваат "живи трактори", бидејќи тие се меѓу најмоќните раси во светот. Тие добиваат тежина од 700 до 1000 кг и достигнуваат висина од 1,75 метри. Тие се карактеризираат со брз раст и развој.

Друга древна раса на големите територии е Арден, кој се одгледува во планинските области на Ардените, на границата со Франција и Белгија. За да се подобри квалитетот на расата пред два века, тие се истурија од крвта на Брабансоните. Од историски податоци се знае дека војската на Ардените била користена од армијата на Наполеон за време на Првата светска војна.

Карактеристики: просечната висина од околу 160 см, тежина не повеќе од шестотини килограми. Масивна скулптура на телото, наменета за напорна работа. Во чиста форма, оваа раса е ретка.

Руски тешка категорија меѓу коњите

Во Русија, тешки карпи почнаа да се формираат кон крајот на XIX век. И веќе во 1900 година, преминаа со руски нацрти коњи Арден, беше донесен на изложбата во Париз. Така имаше руски тешки камиони, меѓу кои беше и коњ по име Караваи. На изложбата во Париз ја доби највисоката награда.

Официјално раса Руски тешка категорија регистрирани половина век подоцна. Нивната просечна висина е 1,5 метри, но тие се неверојатно силни и издржливи.

После тоа во Русија почнаа да се појавуваат и други херојски коњи - советски и Владимирски тешки камиони. Нивниот раст е до 170 см, а просечната тежина може да надмине 800 или дури и 1000 кг (Владимир за тешки камиони.) Излезни податоци управувани од страна на премин рок автохтони раси како што се во тешка категорија Шире, Brabançon шкотски Clydesdale коњ.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Советскиот тежок камион е херојска расаСоветскиот тежок камион е херојска раса
Советскиот тежок камион - опис и карактеристики на расатаСоветскиот тежок камион - опис и карактеристики на расата
Раси на најголемите зајаци во светотРаси на најголемите зајаци во светот
Брзина, развиена од коњ: просечна и максимумБрзина, развиена од коњ: просечна и максимум
Се за карачајската раса на коњитеСе за карачајската раса на коњите
Најубавите и познати коњи во светотНајубавите и познати коњи во светот
Раси на коњи: видови, слики, опис на чистокрвни коњиРаси на коњи: видови, слики, опис на чистокрвни коњи
Видови на најскапите коњи во светотВидови на најскапите коњи во светот
Колку тежи коњот, просечните параметриКолку тежи коњот, просечните параметри
Колку тежи коњот? Тежина и степен на дебелинаКолку тежи коњот? Тежина и степен на дебелина
» » Петте најголеми коњи во светот
© 2022 AjLota.com