Во големиот свет, најголемите коњи

Коњ - една од најубавите и доброто животни од големи димензииКоњот се смета за еден од најпознатите убава

и доброто животни од големи димензии ширум светот.

Човекот го скротил својот коњ во античко време, за да го олесни неговиот живот. Тоа се случило пред неколку илјади години (околу 6 години) и коњот искрено му служел на едно лице во тоа време.

Таа стана едноставно незаменлив во домаќинството и во воената сфера, и едноставно да се движат низ светот на патниците, како и би можеле да ја пијат млеко и јадат својот месо, и се крие користи во кроење и дома дихтување.

Коњ - една од најубавите и доброто животни од големи димензииОд првите векови, на ѕидовите на живеалиштата беше претставено доминација на коњот. Некои видови животни не преживеале до наше време и можеме да знаеме за нивното постоење само благодарение на овие цртежи.

Поминаа години и луѓето донесоа сѐ повеќе нови видови и раси на коњи кои ги исполнија одредени цели и задачи. Карактеристиките на различни раси на коњи почнаа да се разликуваат и во нивните климатски прилагодувања и во нивните физиолошки карактеристики.

Но, науката немилосрдно напредува со големи чекори, а коњската моќ постепено се заменува со механички или електронски, што доведе до глобално намалување на побарувачката за овие животни. Така, некои видови биле на работ на истребување, а некои на крајот едноставно не станал. Но, одгледувачите на стока во светот и едноставно грижливите љубители на коњите ја исправиле ситуацијата. Тие почнаа да организираат натпревари, фестивали, коњски трки - овие настани даваат добра мотивација за одгледување на различни раси на коњи.

Во текот на нашата историја, одгледувачите се обидоа да се повлечат најсилните раси, што може да се користи во земјоделството. Ни требаше коњ што може да пренесува големи тежини за уште поголеми растојанија. И успеаа во слава. Во различни земји од светот многу карпи се одгледуваат околу два метри во висина и тежат околу еден и пол тони. Таквите коњи биле одгледувани или пронајдени случајно во средниот век.

Раси на големи коњи

Размислете за некои раси најголемите коњи на нашиот свет:

  • шайра;
  • percheron;
  • Руски тешки;
  • Советски тешки;
  • Владимир тежок камион;
  • Ирски тешки превозникот.

Shail

Коњот е еден од најпознатите благодатните животни од големи димензииИсторијата на овие животни започнува во далечниот Среден век. Раса се одржа во високо почитуван меѓу витези, бидејќи тоа им е на потребното време коњ што може да имаат голема тежина, бидејќи оклоп се мери многу, и тој самиот беше тежок велосипедист.

Овие животни имаат британско потекло, кое произлегува од името. Тие живееле на териториите на Ирска, Холандија и Англија. Овие коњи биле сметани за елита, тие биле одгледувани на кралските судови и не растат жалови, кои биле помалку од одреден пораст. Така, чиста раса се излачува.

Оваа раса се користела како јавачки коњи во вагони и вагони, а исто така и како воен коњ. Коњот беше жив и можеше да носи големи товари. Тоа беше од овој тип на коњ дека генетската основа за коњите на тешки на тежината на целиот свет отиде. До денес, оваа раса од коњи се одгледува низ целиот свет, бидејќи нејзиниот изглед се карактеризира со "бели колени чорапи" на задните нозе и мало ќелаво место на главата. Овој најголем коњ има многу мускулна мелница, широк назад, развиена градниот кош. Генерално, структурата на телото е пропорционална. Можеби, оваа раса стана прототип на нашата Сивка-бурка, тоа е многу добро.

Percheron

Percheron е раса на најголемите коњиСпоред резултатите на антрополошки истражувања, оваа раса на коњ има свои корени во Франција, и тоа со право ја носи титулата од најголемите коњ во светот. Посебна карактеристика на оваа раса е високата издржливост и моќ во комбинација со прекрасен чекор и затегнатост, научниците сугерираат дека ова се должи на територијалната локација на потеклото. Тоа е затегнатоста на телото и грациозноста што обезбедува тивко темпо на ова животно, кое витезите многу се допаднаа. Во исто време таа носеше многу тешки товари.Но, кога времињата на витези паднаа во заборав, овие коњи беа брзо редизајнирани во тимови и не се спротивставија, но ја завршија работата квалитативно.

Коњите на оваа раса се скромен за ракот и условите на притвор, тие имаат прилично љубезен карактер и трпеливост, лесно разбираат господар и доброволно учат нови работи. Сега оваа раса се користи во паркови за превоз на туристи и во земјоделството. Тие живеат на било кој од континентите и се скромен да ги одвиваат условите. Percherons имаат широки гради, моќни, мускулни нозе и колковите, а со нивна помош ги подобруваат другите раси. Овој навидум огромен тежок коњ има светлина и благодатно движење, многу тврдоглаво. Бојата на овие коњи е бела или црна.

Руски тешка категорија

Руски тешки раси на најголемите коњиОваа огромна убавина се роди благодарение на работата на домашните одгледувачи и е најимпресивната раса во Русија.

Тоа беше одгледувано да работи во корист на локалното земјоделство, преку најтешките селекции и крстови, како и експерименти со хранење.

За да се создаде, беа вклучени поединци од локални коњи. Од нивните колеги, тие се помали, но тие имаат долг животен век, да обезбеди добра прашање, економски хранење и голема чувство во темперамент. Официјално, раса беше регистриран во 1952 година, а во 1900 година неговиот претставник (во тоа време најголемиот коњ во светот леб со прекар) учествуваше на меѓународна изложба во Франција, каде што го освои највисоката награда.

Советскиот тешка категорија

Советскиот тешка категорија - раса на најголемите коњиЗа време на периодот на пораст на државата, одгледувачите сметале дека им е потребен коњ што би го имале зголемен капацитет на товар. Ова ги натерало да ја одгледуваат оваа раса. Таквата раса се случила како резултат на експериментот од преминот на белгиските тешки и локални раси. И, се разбира, поради нивната достапност, станаа популарни меѓу селаните. На возраст од околу три години, таа постепено може да почне да ги исполнува своите должности во земјоделството.

Други коњи созреваат многу подоцна. Друг важен аспект кој привлекува љубители на деликатеси е коњско месо. Тој е многу вкусен и има висок квалитет. Многу земјоделци растат овие коњи исклучиво како месо.

Владимир тежок камион

Владимир тежок камион - гордост на домашните одгледувачиГордоста на домашните одгледувачи е Владимирскиот тежок транспортер. Оваа раса стана позната во странство! Тоа беше изведен во Владимир регионот од англиски жетви прекрстени со домашни жетници. Потоа, ждребите беа избрани со најдобри родителски индикатори. Тие се користат за возење. Во искористување, коњот изгледа одлично, дури и со фактот дека често костимот се врти во заливот.

Расата се разликува од своите колеги племени во значителен пораст, се чувствува одлично во рутинските климатски услови.

Ирската тешка категорија

Најтешкиот коњ во светот е ирскиот хеликоптерНајтешкиот работен коњ во светот - ова е ирска тешка категорија. Овие убави мажи подеднакво добро ги пренесуваат тешките товари, повлекуваат плуг или ги придружуваат ловците на лов. Но, во еден момент, интересот на одгледувачи на коњи беше изгубен и оваа раса беше на работ на истребување. Потоа одгледувачите почнаа да се обидуваат да ја подобрат ситуацијата и да го преминат ирскиот со Шир.

За жал, ова апсолутно не функционира. Се разбира, малку подоцна, беше направено некоја работа за да се обноват основните квалитети на оваа раса, кои беа крунисани со успех. Во моментов, ирскиот товарен камион се користи само во земјоделството, бидејќи благодарение на ниската цена, непристојноста во исхраната и одржувањето може да си дозволи дури и најсиромашните селани.

Најголемиот коњ во светот

Раси на најголемите коњиНа прво место меѓу сите раси во светот денес, се разбира, е најголемата коњска раса на широс, гигант по име По. Неговата висина е околу три метри, а неговата тежина е околу 1,5 тони. Секој ден пие 8-9 кофи вода и јаде околу 10 кг жито и сено. Со цел да се качи на коњ, неговата љубовница прво треба да се искачи на скалата.

Претходно на прво место беше тешка категорија Сампсон, која е родена во 1846 година. На четиригодишна возраст, тој бил наречен Мамут, поради неговата огромна големина. Растот на овој шампион беше два метра дваесет сантиметри, а тој мери 1520 килограми. Овој уникатен фестивал беше учесник во добротворни изложби и уживаше огромна популарност меѓу посетителите на шталите.

Како резултат на тоа, можеме да кажеме дека најголемиот коњ во светот треба да ги имаат потребните параметри:

  1. Растот е околу два метри.
  2. Тежина околу еден и пол тони.
  3. Добар педигре.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Ахал-Теке раса на коњи, опис на расатаАхал-Теке раса на коњи, опис на расата
Советскиот тежок камион - опис и карактеристики на расатаСоветскиот тежок камион - опис и карактеристики на расата
Брзина, развиена од коњ: просечна и максимумБрзина, развиена од коњ: просечна и максимум
Се за карачајската раса на коњитеСе за карачајската раса на коњите
Најубавите и познати коњи во светотНајубавите и познати коњи во светот
Раси на коњи: видови, слики, опис на чистокрвни коњиРаси на коњи: видови, слики, опис на чистокрвни коњи
Карактеристики на коњите на расата Арапски коњКарактеристики на коњите на расата Арапски коњ
Видови на најскапите коњи во светотВидови на најскапите коњи во светот
Карактеристики и карактеристики на расата Ахал-Теке на коњиКарактеристики и карактеристики на расата Ахал-Теке на коњи
Колку тежи коњот, просечните параметриКолку тежи коњот, просечните параметри
» » Во големиот свет, најголемите коњи
© 2022 AjLota.com