Владимир тежок камион - карактеристики на раса

Изглед на коњОфицијалното признавање на расата и документарната регистрација биле направени во 1946 година. Но, од средниот век постоеле големи и тврди коњи, бидејќи воините од тоа време патувале со тежок железен оклоп.

Во Русија, недостигот на такви коњи беше особено изразен во средината на 19-тиот век, кога конвенционалните раси не можеа да се справат со обработката на огромни површини за земјоделството. Племенските расадници "Гаврило-Посад" преземаа отстранување на ново, прилагодено на нашите специфични временски услови, поројни породи. Од Англија, беа купувани cladesdals, sufolki и shayra, кои се вкрстуваа со локалните раси на селски коњи. Владиниот тежок камион е раса на коњите што стана краен резултат на завршената работа.

Надворешен опис

На прв поглед на тешки камиони Владимир, можно е да се издвои неговата хармонична фигура, голем раст, развиена мускулатура и силен устав. Масивна глава со конвексен профил продолжува со мускулен и долг врат. Широкиот багажникот е поддржан од долги екстремитети со добро развиени зглобови, со силни и големи копита.

Коњите се претежно богати со залив и светло-црвена боја. Постојат лица со кафена, сива, карака или црна боја од волна. Поблизу до копита, бојата се претвора во бела боја. Црната грива и опашката се дебели и бујни. Бројот на бели ознаки низ телото и подножјето на нозете се фризи, поединечно за секој коњ. Тежината на телото достигнува 690 килограми кај женките и 760 кај мажи. Просечната висина на расата во гребенот се движи од 155 до 165 сантиметри. Должината на трупот може да достигне до 173 сантиметри, со покривање на градите до 207.

Предности на расата

 • Одгледување на коњиПриродна убавина во комбинација со впечатлива трудољубивост и пофалба
 • И покрај тоа што припаѓаат на големи раси, коњите се одликува со несомнено префинетост и благодат
 • Расата е доволно универзална поради хармоничната синтеза на мирно однесување и високи физички карактеристики.
 • Отпорна подложност на сите надворешни фактори и негативни стимули во извршувањето на работата.
 • Слободно движење кога работи и импресивна брзина. И покрај нивната големина, Владимирски товарни камиони постојано поставуваат светски рекорди, со итна испорака на стоки со голема тежина.

Недостатоци на расата

 • Разликата на расата е плитко тело, поради кое коњот има малку мек грб.
 • Дури и владината тешка категорија е малку инфериорен во споредба со другите големи раси поради рамни ребра, кои не можат да обезбедат доволно работа на белите дробови.

Опис на карактерот

Опис на раса Владимир тешки камионИ покрај импресивната големина на коњот, Тешкиот камион на Владимир се одликува со добродушно и смирено расположение. Коњот брзо се навикнува на господарот и темпераментот, станувајќи полноправно помошник во секоја активност што ја избрал сопственикот. При извршување на команди може да се појават проблеми со млади лица. Тие треба да одвојат време, трпеливост и грижа, кои наскоро ќе бидат целосно исплатени.

Манифестира завидна непретенциозност, оваа раса слободно се прилагодува на различни временски услови и живеалишта, кои живеат во град или рурална област. Во контакт со деца, коњот оди добро, почитувајќи ја повод. Во природата на тешкиот камион Владимир мирно кохетираат активност и посак, што ја прави универзална раса, погодна не само за носење тешки товари, туку и за возење.

Практична целВо воените години, овие коњи биле користени во армијата, но главната цел на оваа раса е работата во земјоделското опкружување, вклучувајќи орање на земјиште и транспорт на стоки. Исто така, овие силни и шарени коњи можат да се видат искористени за руската тројка за бројни свечености. Поради својата природа, Тешкиот камион на Владимир е смело избран за ловечки патувања. Јавањето на јавање и јавањето на јавање не беа без внимание. Расата останува приоритет во селекцијата, со оглед на извонредните физички податоци. Тој се гордее на место на коњи.

Опис на содржината

Како коњ изгледа како Владимир тежок камионПравилната исхрана, совесно чистење и редовниот одмор се клучот за основната грижа на оваа прекрасна и издржлива раса. Сено или свежа трева сочинуваат столбот на хранење, дополнети со житарки (овес, пченка, јачмен), трици, корен зеленчук (морков, цвекло), вклучувајќи и промотивни добрите во форма на крекери, јаболко или зелка. За добра работа и здравје, коњите треба многу вода, во просек од 60 литри. Ова може да се постигне со инсталирање на автоматски чаши за пиење или истурање вода на коњите секој ден во одредено време.

Витаминските додатоци кои обезбедуваат потребна количина на хранливи материи во телото и добар имунитет, се избираат во зависност од нивото на физичка активност, пол и возраст. За коњи кои учествуваат во трки, индивидуалната исхрана е избрана во зависност од обуката. Посета на ветеринар, за медицински преглед, потребно е најмалку четири до пет пати годишно. За да го задржите тешкиот камион Владимир во добра физичка форма, потребно е многу време да поминете со него на отворено. Во пролетното и летото време на коњ му треба изобилен топол туш на крајот од работниот ден. Со почетокот на зимата, тоа е контраиндицирано, доволно е да се спроведе секојдневно темелно чистење.

Интересни факти

 • Предците на тешките возила биле витешки коњи, кои сѐ уште украсуваат различни платна од средниот век.
 • Како што споменавме порано, во одгледување Владимир Тешки Предлог, -shayra коњи се одгледуваат, и беше доведена до нас од магла Англија, каде што во 1846 година е роден најголемиот коњ во историјата на светот. Поради големата тежина и раст, жетвата се викаше Мамут. Тежината изнесуваше 1,5 тони, а висината на гребенот беше повеќе од 2 метри.
 • И покрај неговата голема тежина и импресивна фигура, големите тежини можат да скокаат низ ниски пречки и бариери.
 • Постојан нервен систем - карактеристична генетска разлика на тешките карпи, овозможувајќи им да работат тивко, не обрнувајќи внимание на бучавата, рикањето и плачот на други животни.
 • Познавајќи ја неверојатната издржливост на оваа раса, коњот беше направен од Владивосток до главниот град на нашата татковина - Москва.
 • Владимирскиот тежок камион е во можност да направи пат од 5 минути во 2 километри со товар од 1,5 тони.

Цена

Раса на коњиПри купувањето коњ оваа раса зема во предвид многу фактори. Нивната листа ги вклучува возраста и полот на животното, регионот на нивното одгледување и потекло, показатели за физичка активност и здравје. Потребни документи на педигре и листа на испорачани вакцини. За разлика од другите раси, кобилата на Владимирскиот тежок камион се продава многу поевтино од мажите. Просечната цена за едногодишниот сталач од Русија е 250.000 рубли. Пред купувањето, треба да бидете сигурни дека условите на коњот се прифатливи.

Репродукција

Владините тешки лифтери созреваат доволно рано, така што кобилата и жетварите почнуваат да се појавуваат на тригодишна возраст. Кога се одгледуваат, се користат чистокрвни, Понекогаш е дозволено вкрстување во крвта. Мажјаците се карактеризираат со добра плодност. Еден бремен коњ носи, во просек, една година на ослето. Правилно избраниот пар коњи и соодветна грижа за кобилицата обезбедуваат висок процент на појава на потомство. Поради генетиката, кобилите секогаш имаат добро млеко, бидејќи големите големи раси бараат голема количина млеко.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Советскиот тежок камион е херојска расаСоветскиот тежок камион е херојска раса
Советскиот тежок камион - опис и карактеристики на расатаСоветскиот тежок камион - опис и карактеристики на расата
Буденновска раса на коњи: содржина и одгледувањеБуденновска раса на коњи: содржина и одгледување
Се за карачајската раса на коњитеСе за карачајската раса на коњите
Најубавите и познати коњи во светотНајубавите и познати коњи во светот
Раси на коњи: видови, слики, опис на чистокрвни коњиРаси на коњи: видови, слики, опис на чистокрвни коњи
Арапски чистокрвни коњи, фотографии на коњиАрапски чистокрвни коњи, фотографии на коњи
Карактеристики на коњите на расата Арапски коњКарактеристики на коњите на расата Арапски коњ
Колку тежи коњот? Тежина и степен на дебелинаКолку тежи коњот? Тежина и степен на дебелина
Trakehner раса на коњи - карактеристикаTrakehner раса на коњи - карактеристика
» » Владимир тежок камион - карактеристики на раса
© 2022 AjLota.com