Црн бисер на Фризија - Фризиска раса на коњи

Црн бисер на Фрисланд - Фризиска раса на коњи сликаВремето поминува, витезите поминаа во минатото, а нивните верни пријатели и помошници Фризиски коњи продолжуваат да ги задоволуваат љубителите на оваа раса со нивната милост и убавина на движењата. Овие моќни и воедно елегантни коњи го привлекуваат окото. Пред очите на пловечки фриз кој лебди над земјата не остава никого рамнодушен. Нејзините продуктивни пространи движења се високо ценети во дресирането и коњското нуркање.

Историја на расата

Формирање и формирање на типот

Фризска раса на коњи сликаФрисланд, една од северните провинции Холандија, стана лулка на Фризиски коњ - еден од нив најубавите нацрти раси. Првиот спомен на ниски, но многу ефикасни коњи беше пронајден во VIII век. Суровата клима остави отпечаток на надворешниот изглед на коњите, што ги прави трнлив, силен, со зголемен преклопување на опашката и долга, густа грива. Тие биле користени под седлото и на теренот, воени кампањи и церемонијални заминувања.

Во средниот век, зголемени се движат фризиска коњи и продуктивни напредок почна да се користи од страна на витези во тежок оклоп за освојувања и витешки турнири. Подобрување на општата тип, доброто движења и елегантна надворешност фризови добиени од коњи воведени од страна на Исток: Арапите, berberiytsev, Шпански Андалузија коњи.

По природа, поголемиот дел од фризот има избалансиран продуктивен долг рис - одење што е многу вредно за нацрти раси, но не беше типично за повеќето коњи на тие времиња. Тоа беше за возење возење кои се потребни моќни коњи со мазен мозочен кас и фризската раса на коњи стана широко се користи за заминување на кралската крв.

Влијание врз формирањето на панталони раси на коњи

На крајот на 18-тиот и 19-тиот век, популарните трки во Холандија станаа популарни. Побарувачката за фризиски коњ со стабилен каснува се зголемува. Терминот "Фризиски рис" како убава, продуктивна и елегантна сè уште се користи, предизвикувајќи восхит. Фризовите одиграа голема улога во создавањето на расипани раси:

  • Орел тропање.
  • Руски тропање низ орловцев.
  • Норфолскиот трубач.
  • Американски тропа преку Норфолск.

Пад и преродба

Фризиски коњ скока во ливада сликаВековната историја на расата Friesian содржи и подеми и падови. Повеќе од еднаш, таа беше на работ на истребување и истребување.

Со заминувањето на ерата на кралеви и витези, падот на побарувачката за прекрасен превоз и хармонија коњ коњ. Специјализираните раси со тешки услови окупираа ниша во тврдото земјоделство и го притиснаа полесни фриз. Коњите на расичките раси не ги истуркаа најбрзите фризови во бегство со тестови за тропање.

За да се зачува националното богатство на холандските ентузијасти на државно ниво во 1879 година беше основано единствена раса книга за раса. Но, ова ја подобри ситуацијата за кратко време, бројот на коњите продолжи да се намалува постојано. За да се натпреваруваат со специјализирани раси за тешки земјоделски работи, беше донесена одлука во фриз да се промени општиот вид на уставот на помасовно и подлабоко.

Сепак, со развојот во средината на ХХ век возила на механизацијата и уште еднаш постои опасност од губење на оваа прекрасна раса. Фризиски коњи спасение станува побарувачката за нивните посебни карактеристики, како што се на величие, убавината на курсот, елегантен изглед, dobronravnost, учење во конен спорт: средно училиште за јавање, нуркање и конен циркус шоу.

Надворешноста на фризовите

Фризиски коњ со долга грива сликаФризиската раса на коњи се одликува со прилично голем раст, хармоничен фигура, изразен вид на каиш и многу спектакуларен незаборавно изглед.

Висината на гребенот е 150-163 см. Главата е голема, сува, малку издолжена, од директно профил со уредни подвижни уши и широки ноздри. Експресивни очи на темна боја. Мускулниот, моќен врат со многу висок пост е благодатно свиткан. Долг, добро развиен венец непречено преминува во долг, но често мек, назад. Крупот е малку коса, долго, опашката е ниско поставена. Градите се длабоки и широки. Рамен наведнат, со добро развиена мускулатура, торзото се протегала. Екстремитетите се моќни, но суви и тенки. Уставот е лабав, груб, но карактеристичен за високата вратност на расата, заедно со снабдување со висок врат, ја крие оваа лабавост.

Карактеристики на фризиски коњи

Фризовите имаат исклучиво црна боја без ознаки, е дозволена мала сива коса на челото. Сепак, црна боја на палтото, благодарение на гордо држење и благодатното движење на коњот, не остава непријатни чувства, туку создава слика полна со свечена убавина и магија.Во текот на летото, Фризиските коњи можат да изгорат при пасење, а потоа нивниот костум изгледа чоколадо или залив на сонце. За црна боја и благодат фризиски коњи добиени во западно име "Црните бисери на Фрисланд". И покрај тоа што на крајот на 20 век сè уште беше можно да се сретнат со фризови и заливни и чуварски костуми, генетскиот избор ја намали оваа варијанта само на црн костум.

Крзното од Фризските коњи е прилично кратко во текот на телото. Посебна карактеристика на расата се изненадувачки долга, луксузна и дебела грива и опашка, која во текот на животот не се шири. Силни тенки нозе се украсени со дебели фризови (четки), паѓаат на земја.

Развивање на мазната текот на високо свиленкаста коса се создаде траен впечаток на благодатта и величественост коњ сочинуваат гордоста на неговиот сопственик. За да се одржи во соодветна цел бараат секојдневно чешла косата, често плетенка сопственици удира и грива во плетенки, но сите напори се исплатеше удобно кога убаво животно со развој грива и опашка и доброто слободно летање над земјата.

Фриз-фриз сликаФункција на фриз се смета за енергетско отстранување на предните нозе и добро одгледување со висок лифт на сите екстремитети. Во овој случај, флексија на нозете во зглобовите треба јасно да се изрази во чекор и кас. Кога се движат во чекори, се слушаат четири одделни копита на земјата - четири решетки.

Нозете се активно пренесени и израснати, добро напредувајќи го телото. Чекор слободен и широк. На калта нозете на коњот произведуваат два удари - два удари - со продолжена фаза на бесење. Екстремитетите се наведнуваат добро и се издигнуваат многу високо. И иако движењата со високо укинување на нозете не се сметаат за продуктивни, но поради енергично отстранување на екстремитетите, коњот изгледа многу возбудливо и величествено. Сите оправдувања треба да бидат пластични.

Фризе на фото на поводникОвие карактеристики на мозочниот удар треба да бидат вродени, природни, во коњите на фризиската раса. Рисот е слободен, лета, долг. Проценките на точниот чекор и рисот, заедно со анализата на педигре, посебно внимание посветуваат на годишните инспекции за воведување на Фризискиот коњ во Кралската размножувачка книга за расата.

По природа овие коњите се многу енергични, но избалансирани. Фризовите се многу љубопитни, пријателски и ориентирани кон луѓето. Нивната послушност, прекрасната меморија, интелигенција и генијалност ја заработија љубовта и благодарноста на љубителите на раса и професионалци.

Сегашната состојба на расата

Главниот центар за размножување на фризиски коњи е Холандија, каде што е концентрирано повеќе од 50 проценти од вкупниот фонд. Холанѓаните се многу строги во врска со изборот на коњи за понатамошна репродукција и влегување во Кралската родословна книга (KFPS). Зголемени барања за прием на пастуви. За да се дозволи одгледување на коњи, се земаат предвид многу фактори:

  • Рис на слика од Фризиски коњубавина;
  • бојата е само црна без ознаки, со возраста е дозволена мала сива коса на челото;
  • добри редовни чекори;
  • добива висок резултат на централниот керънг.

За пастувите, се оценува квалитетот на семето. По добивањето на високи оценки меѓу врсниците во централната kerunga, на пастушката добива дозвола за одобрување на 20 коби. И само откако комисијата ќе даде висока оценка за сите барања на расата на првата стапка на израснати ждрепка, производителот може да добие обновување на лиценцата. Секое парење се евидентира, а ослето на возраст од шест месеци мора да се оштети.

Фризиски коњи во искористување сликаРазновидноста на модерната употреба на Фризи во голема мера. Тие јасно покажуваат своите природни квалитети во средно училиште за јавање - дресиране. Висока бесплатно креваш нозете во голема побарувачка во овој спорт, и послушност, телото убавина, гламур костум и развој долга грива и опашка се направат овие коњи конкуренти во однос на другите раси во арената.

Високиот качувачки рис овозможува да се користат во кралскиот ремен. Со развојот на уметноста на управување со прицврстување - нуркање - Фризиската раса на коњите, сè додека тренерската куќа, се повеќе се препознава. Смирението, генијалноста и лојалноста кон човекот ви овозможува да користите фризи како а одење коњ со добар темперамент.

Се повеќе и повеќе популарни се фризиски коњи во други земји - членови на KFPS. Во Русија, организацијата на сопствениците на фриз е Здружението на одгледувачи и одгледувачи на Фризски раси.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Ахал-Теке раса на коњи, опис на расатаАхал-Теке раса на коњи, опис на расата
Советскиот тежок камион е херојска расаСоветскиот тежок камион е херојска раса
Советскиот тежок камион - опис и карактеристики на расатаСоветскиот тежок камион - опис и карактеристики на расата
Буденновска раса на коњи: содржина и одгледувањеБуденновска раса на коњи: содржина и одгледување
Брзина, развиена од коњ: просечна и максимумБрзина, развиена од коњ: просечна и максимум
Се за карачајската раса на коњитеСе за карачајската раса на коњите
Најубавите и познати коњи во светотНајубавите и познати коњи во светот
Раси на коњи: видови, слики, опис на чистокрвни коњиРаси на коњи: видови, слики, опис на чистокрвни коњи
Карактеристики на коњите на расата Арапски коњКарактеристики на коњите на расата Арапски коњ
Карактеристики и карактеристики на расата Ахал-Теке на коњиКарактеристики и карактеристики на расата Ахал-Теке на коњи
» » Црн бисер на Фризија - Фризиска раса на коњи
© 2022 AjLota.com